Hlavní navigace

Moderní podnikový informační systém bez IT? I to je možné!

Mějte hlavu v oblacích a o IT se nestarejte! Díky cloudovým technologiím je dnes možné mít moderní a flexibilní podnik připravený na budoucnost do pár týdnů.
11. 11. 2019

Sdílet

Zákazníci dnes od cloudového informačního systému očekávají škálovatelnost, rychlé inovace a krátké doby aktualizace. Chtějí vědět, že investují do softwaru, který není zastaralý, ale navržený tak, aby byl plně připravený na budoucnost. Tempo změn nebylo nikdy tak rychlé a s velkou pravděpodobností se ani nebude zpomalovat. Díky cloudovým technologiím je podnik okamžitě schopný v dnešním hyperkonkurenčním prostředí využívat nové inovace, a tím zůstat na trhu úspěšným. Základním principem cloud computingu je to, že všichni zákazníci mají vždy k dispozici nejnovější verzi softwaru. Inovace přicházejí na trh rychle – k tomu v cloudu slouží princip tzv. multitenantního přístupu, který je v byznysovém světě označovaný za „software jako služba“.

Podniky neustále zvažují finanční stránku informačních technologií. Pokud nechtějí vysoké jednorázové investice do vlastního majetku například ve formě nákupu licencí či hardware a spíše upřednostňují průběžné provozní náklady odrážející skutečné využití jak softwaru, tak i infrastruktury, cloud je pro ně ta správná volba. Důvod je jednoduchý: robustní externě financované investice s sebou nesou celou řadu obchodních rizik ve vztahu k investorům a omezenou flexibilitu v případě jakýchkoliv změn obchodního modelu v budoucnu.

Informační systém zefektivňuje soustavu interních procesů, jako jsou finance a controlling, uvedení produktů na trh, redukce hladiny zásob, zrychlení výroby, dodávky a především zlepšení zákaznické zkušenosti.

Benefity řešení v cloudu

Přechod na cloudová řešení je dnes vnímán jako přirozený vývoj určený technologickým pokrokem. Pro reálnou představu jejich výhod lze uvést příklad na českém trhu nově lokalizovaného řešení SAP S/4HANA Public Cloud. Jde o novou generaci ERP řešení s ergonomickým ovládáním a moderním uživatelským prostředím, nejmodernějšími technologiemi, jako je umělá inteligence či strojové učení. Největší výhodou je jeho extrémně rychle nasazení v řádu několika týdnů. Odpadá tak často zdlouhavá implementační fáze. Firmy se tak velmi rychle dostanou k jednoduchým přehledům v reálném čase a predikcím.

Je pro mne cloud vhodný?

Hlavní body, které nutí společnosti k zamyšlení, zda pro ně může cloudové řešení dávat smysl, jsou následující:

  • Systém je již naplněn obsahem a vy vidíte, co dostáváte, žádné sáhodlouhé studie ani všetečné vyptávání konzultantů s typickou otázkou: „Jaké jsou vaše představy a jak to vlastně chcete?“
  • Systém je založený na tzv. best practices tj. předdefinovaných procesech, které jsou běžně společnostmi v daných oblastech používány. Tyto osvědčené postupy jsou dokumentovány a popsány, na jejichž základě lze provést tzv. fit gap analýzu, tedy to, kde se budete držet standardu a kde budete systém ohýbat podle svých představ. Zde platí pravidlo 80/20 ve prospěch standardu.
  • Ohýbání neznamená programování, je to tzv. guided configuration neboli nastavování systému a změny parametrů. Když ohýbání nestačí, je možné doplnit specifickou funkčnost či aplikaci v rámci vývojové platformy SAP Cloud Platform, přičemž cílem je zachování co „nejčistšího“ ERP systému. Důvod je velmi pragmatický: nové verze přicházejí každé čtvrtletí.
  • Exponenciální rozvoj je přirozenou součástí cloudových řešení, umožňuje to výše zmíněná multitenantní architektura a hromadné zavádění nových funkcí. Každé čtvrtletí vám zkrátka systém oznámí, že byl aktualizován o nová vylepšení a funkce.
  • Menší náročnost implementace dává větší prostor pro inovace a umožňuje čerpání benefitů systému rychleji.

Příklad z praxe: řetězec MOD Pizza

MOD Pizza je rychle rostoucí a neformální řetězec restaurací se sídlem ve Spojených státech. Tato společnost byla založena v Seattlu ve státě Washington roku 2008, od té doby se rozrostla na více než 400 lokací po celé USA a Velké Británii. Proto byl potřeba kvalitní a flexibilní informační systém. Výroba a prodej pizzy MOD běží na ERP systému SAP S/4HANA Cloud navíc s řízením náboru a talentů v systému SAP SuccessFactors. V odvětví FMCG, tedy velmi rychlém a dynamickém odvětví, záleží na firemní kultuře. Ihned po náborů zaměstnance pracuje společnost MOD Pizza na pocitu sounáležitosti s podnikem. Každý z obchodů tvoří ziskové středisko. Když se otevře nový obchod, vytváří se v systému nový výrobní závod. Týdně jsou takto založeny v průměru dva. ERP v cloudu je proto ideální pro podporu silného růstu a přípravy společnosti na podnikové požadavky, které do budoucna přijdou.

Chcete se dozvědět více? 

Ukázka pracovního prostředí SAP S/4HANA Public Cloud.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).