Hlavní navigace

Něco málo o doménách

Komerční sdělení
Každý, kdo si chce pořídit svoji vlastní internetovou stránku, tak může učinit. Ale než k tomu dojde, musí si u registrátora zajistit svoji doménu.

Sdílet

Pokud má vzniknout internetová stránka nějaké firmy, instituce, úřadu nebo vlastně kohokoliv, je prvním krokem na cestě k této nezbytnost sehnat si pro ni svoji vlastní doménu. Tedy v podstatě název, jenž je jedinečný, neopakovatelný a nahrazující fádní řadu čísel zvanou IP adresa, jež sice při hledání takové stránky vyhovuje počítačům, ale pro lidi je nic neříkající a tudíž i nezapamatovatelná.

Zájemce o takovou doménu si tak musí zvolit název, pod nímž se bude na síti prezentovat, jímž bude jeho stránka pojmenována. A protože – jak už zaznělo – lze stejným názvem pojmenovat toliko stránku jedinou, nelze ho použít duplicitně, je třeba vybrat takový název, jenž dosud není nikým využíván, což se dá ověřit na WHOIS.


Jakmile je takový dosud nepoužitý název vybrán, je třeba se s tímto obrátit na některého z registrátorů, kteří jsou vedeni v seznamu registrátorů, jmenovitě v případ domény .cz u zájmového sdružení podnikatelů CZ.NIC, které se kromě provozování registru jmen domén registrovaných pod doménou .cz věnuje třeba i otázkám zabezpečení přenosu dat na internetu, rozvoji systému správy domén, podpoře nových technologií a projektů užitečných pro českou internetovou infrastrukturu, provozování interního bezpečnostního týmu CZ.NIC-CSIRT a Národního CSIRT týmu České republiky CSIRT.CZ, spolupráci s podobnými mezinárodními společnostmi jako třeba CENTR a ccNSO či se sdružením EURid spravujícím evropskou doménu .eu.

Takový registrátor se tu postará o zaregistrování zvolené domény a je to.

Takovým registrátorem pak může být třeba TELE3. A jestli nevíte, proč vsadit právě na toho, pak lze toto doporučení odůvodnit tím, že je to právě tento registrátor, jenž se zabývá nejenom registrováním domén samotných, ale nabízí i další služby, jako je třeba zabezpečení rozšířením DNSSEC, webhosting, free či profesionální webhosting, správa serveru, mailové servery a podobně.

A co že obnáší ona zmíněná technologie DNSSEC? Především ochranu před napadáním serverů, jehož cílem je zneužívání citlivých údajů uživatelů. Což je stále ožehavější problém, před nímž je právě zde majitel internetové stránky chráněn.

A to je rozumná volba.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).