Hlavní navigace

Nemůžete najít zaměstnance? Nabídněte jim konkurenceschopnou mzdu.

 Autor: freepik.com
České firmy se stále potýkají s nedostatkem kvalifikovaných zaměstnanců.
13. 9. 2021

Sdílet

Najít nové pracovníky, zejména na dělnické pozice, je pro řadu z nich dlouhodobým problémem. Možným řešením je přehodnotit výši nabízené mzdy tak, aby byla v rámci trhu práce i vašeho kraje konkurenceschopná. Zjistit, jak si vaše mzdy stojí ve srovnání s konkurencí, je přitom možné a jednoduché díky tzv. mzdovému benchmarkingu nebo také mzdovému srovnání.

Výše mezd se na konkrétních pracovních pozicích ve srovnání krajů i celé České republiky liší až o desetitisíce korun. Například zaměstnanci na pozici seřizovač a obsluha obráběcích strojů pracující ve Středočeském kraji si vydělají až o 10 tisíc korun měsíčně více, než je celostátní průměrná mzda na této pozici. 

Mzdové srovnání vám zajistí argumenty pro vyjednávání se zaměstnanci i jejich nábor

Pracovník na pozici seřizovače obráběcích strojů si tak ve Středočeském kraji přijde měsíčně v průměru na 44 403 Kč hrubého. Jeho kolega na stejné pozici pracující v Jihomoravském kraji přitom vydělá průměrně pouze 31 777 Kč hrubého. Průměrná hrubá mzda na této pozici v rámci celé České republiky je přitom 34 456 Kč. „Rozdíly ve výši mezd však nejsou pouze ve srovnání kraje Středočeského, kde se mzdy dlouhodobě drží vysoko, s ostatními českými kraji. Při srovnání výše mzdy ve Zlínském a Jihomoravském kraji je stále rozdíl na stejných pozicích v řádu jednotek tisíců korun měsíčně,“ vysvětluje Ing. Pavel Puff, obchodní ředitel společnosti TREXIMA.

Podle Puffa by se firmy mzdovému srovnání s konkurencí měly věnovat pravidelně, aby si dokázaly udržet konkurenceschopnost na stále se měnícím trhu práce. Porovnání výše mezd s konkurencí je však také užitečné pro plánování personálních rozpočtů nebo během vyjednávání se současnými zaměstnanci, odbory a vlastníky firmy. „Mzdový benchmarking vám zajistí argumentační základnu s faktickými výstupy založenými na aktuálních statistických datech, kdy pro srovnání mzdového nastavení využíváme veřejná data od více než 4500 českých firem. Manažeři tím získají jedinečný nástroj pro správné nastavení výše mezd pro nábor nových zaměstnanců i pro udržení těch stávajících,“ doplňuje Puff.

Odměňování není jen základní mzda, často rozhoduje i nastavení odměn

Mzdový benchmarking TREXIMA zpracovává aktuální mzdové statistiky, které jsou sice dostupné z veřejných zdrojů, ale složitá a nepřehledná data poskytuje v přehledných grafických výstupech relevantních pro vaši firmu. Ve mzdovém srovnání získáte přehled o výši mezd na konkrétních vámi zadaných pozicích v rámci jednotlivých krajů i celé republiky. „Většinou zpracováváme srovnání na všechny pozice, které u klienta existují, kraje si vybírá klient podle své potřeby, srovnání na hodnoty za celou ČR jsou samozřejmostí. Z našeho výstupu manažeři rychle poznají, jak si mzdy v jejich firmě stojí ve srovnání s konkurencí,“ doplňuje Puff.

Ve výstupu mzdového srovnání jdeme až do detailu rozložení mzdy, kdy klient vidí srovnání základní mzdy, odměn a mzdových náhrad u konkrétní pozice ve srovnání s konkurencí. „Pravdou je, že rozhodnutí pro nástup do firmy často netvoří z pohledu pracovníka jen výše příjmu jako celku, ale také jeho rozložení mezi základní zaručenou mzdu a odměny. Toto nastavení může být tím posledním, co jej přesvědčí o přijetí, nebo naopak odmítnutí pracovní nabídky a nástupu ke konkurenci,“ uzavírá obchodní ředitel společnosti TREXIMA, která se zpracování mzdových benchmarkingů věnuje již 30 let svého působení na trhu. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).