Hlavní navigace

Obchodování na úvěr II – 7 % a nic víc

Hlavním důvodem pro obchodování na úvěr je tzv. pákový efekt. Pákový efekt v podstatě znamená, že i malá procentní změna v kurzu obchodovaného instrumentu může znamenat značnou změnu zisku nebo ztráty investora.

Sdílet

Podívejme se tedy, jak je možné obchodování na úvěr (a tedy pákový efekt) využít, jak takové obchodování funguje v praxi a co je potřeba pro jeho využívání udělat.

Uvedený produkt poskytne obchodník s cennými papíry, např. brokerjet České spořitelny (dále jen brokerjet). Pokud má zákazník zájem, vyplní nejprve žádost, na základě které mu je přidělen úvěrový rámec, tedy maximální hodnota úvěru. Tuto hodnotu pak může klient při obchodování s investičními nástroji čerpat. Co je důležité? Za tuto aktivaci úvěrového rámce, na rozdíl od jiných obchodníků s cennými papíry, se u brokerjet neplatí nic.

Ve chvíli, kdy je přidělen úvěrový rámec, může zákazník začít úvěr čerpat. K tomu už není nutné dávat u brokerjet žádnou další žádost, případně telefonovat makléři. Celý proces využití je velmi jednoduchý a bude zřejmý z uvedeného příkladu.

Zákazník má na účtu 100 tis. Kč a rozhodne se nakoupit akcie v hodnotě 150 tis. Kč. Připojí se na internet, přihlásí se do obchodní aplikace a zadá pokyn na nákup akcií v hodnotě 150 tis. Kč. Brokerjet upozorní zákazníka (zprávou na monitoru), že tímto pokynem dojde k čerpání úvěru. Pokud zákazník akceptuje (vše se děje elektronicky na monitoru), je pokyn odeslán na trh, a pokud je realizován, začíná tímto zákazník čerpat úvěr. Vše je tedy velmi jednoduché, a ani při vysokých objemech v řádech milionů, není nutné kontaktovat brokerjet a dohodnout úvěr telefonicky většinou za vyšší poplatky.

Důležité je, že při podání pokynu prostřednictvím internetu, jsou účtovány standardní poplatky a úrok 7 % p. a. je účtován zákazníkovi teprve ve chvíli, kdy ho začne čerpat. Jinak řečeno, pokud zákazník nečerpá úvěr, neplatí za něj žádné poplatky – ani za aktivaci, ani za jeho správu (například poplatky za úvěrový rámec).

Pokud už zákazník úvěr čerpá, vždy se může jednoduše přihlásit na internet a vidí online, kolik reálně čerpá a jaká je hodnota jeho investičních nástrojů, které slouží jako zajištění úvěru. Vše je tedy pro zákazníka velmi přehledné a jednoduché.

Více informací o úvěrech za účelem umožnění obchodu s investičním nástrojem, včetně informace o rizicích spojených s obchodováním na úvěr, můžete nalézt na www.brokerjet­.cz/marzoveob­chody

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).