Hlavní navigace

Opomenutá revize zařízení? Pokuty jsou statisícové

Povinné revize pro firmy se týkají obrovského množství zařízení. Podceňovat je se nemusí vyplatit, lze je ale svěřit odborníkům a zbavit se administrativní zátěže.
19. 2. 2018

Sdílet

Především menší firmy často zapomínají povinné revize. Ty se přitom týkají všech podnikatelů a stejně tak je musí zajišťovat bytová družstva či vlastníci nemovitostí. A není radno spoléhat na to, že k vám kontrola nepřijde. Pokud totiž kontroloři zjistí nedostatky, pokuty mohou šplhat do statisíců, při zvlášť závažných pochybeních i výše. Malý podnik se z takového zásahu do rozpočtu vzpamatuje jen velmi těžko. Co ale těžké není, je takové situaci předejít.

Kotel, rozvody, ale i nabíječka a rychlovarná konvice

Povinné revize se týkají veškerých elektrických a plynových zařízení či spotřebičů, rozvodů, zdvihacích zařízení (mimo výtahů určených pro přepravu osob), tlakových nádob a zařízení, komínů a spalinových cest, požárního zabezpečení a souvisejících zařízení, regálů, hromosvodů a dalšího vybavení. Revize je potřeba provádět před prvním použitím daného předmětu, při změně jeho funkčnosti a dále podle intervalů stanovených zákonem.

 

Tyto intervaly jsou různé dle konkrétního zařízení. Mohou být také kratší, pokud jsou zařízení využívána ve ztíženém režimu, například za zvýšené vlhkosti či při vyšším riziku požáru. Základní intervaly pro některá z nejběžnějších zařízení jsou následující:

 • elektrická zásuvka – 5 let,
 • prodlužovačka – 1 rok,
 • rychlovarná konvice – 1 rok,
 • nabíječka na telefon – 2 roky,
 • chladnička – 2 roky,
 • plynový kotel – 1 rok,
 • elektrický kotel – 5 let,
 • osvětlení – 5 let,
 • hromosvod – 4 roky,
 • požárně bezpečnostní zařízení – 1 rok,
 • regály – 1 rok.

Revizi zařízení může vždy provádět pouze odborně proškolený revizní technik s oprávněním od Technické inspekce České republiky.  Má vždy přidělené evidenční číslo, podle kterého lze dohledat jaká zařízení je způsobilý revidovat a jestli jsou jeho osvědčení v platnosti.

Není to jen o pokutách

Hrozba pokuty není jediným důvodem, proč se vyplatí povinné revize dodržovat. Pravidelná kontrola zařízení prodlouží jejich životnost a zajistí, že budou pracovat efektivně a s nižším rizikem poruchy. Důležitým argumentem je také bezpečnost zaměstnanců. Pokud by došlo k nehodě a byly zjištěny nedostatky, přijít může nejen postih ze strany úřadů, ale také odmítnutí plnění ze strany pojišťovny. Pro firemní rozpočet představují takové výdaje velkou ránu.

Svěřte revize odborníkům

Přestože revize mohou mnoho starostí ušetřit, samy jich ale mnoho přinášejí. Skupina ČEZ proto pro podnikatele připravila službu s názvem Management revizí, která pokrývá veškeré povinné revize elektrických, plynových, tlakových i zdvihacích zařízení, kontroly spalinových cest, požárního zabezpečení a dalších služeb. Vše je prováděno podle platné legislativy, a zákazník se tak může plně spolehnout, že ho náhlá kontrola nijak nezaskočí.

ČEZ dokáže nabídnout individuální ceny a počáteční zvýšené náklady financovat rozložením do paušálních plateb. Součástí služby je také online přehled všech revizí. Využít lze také možnost zaškolení, přeškolení či přezkoušení obsluhy technických zařízení a dále také školení zaměstnanců o bezpečnosti a ochraně zdraví na pracovišti.

Kompletní informace a poptávkový formulář naleznete zde pod nabídkou management revizí od ČEZ.

 


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).