Hlavní navigace

I po namáhavém dni v kanceláři se můžete cítit skvěle!

 Autor: 518993
Je ergonomie práce pověra nebo nezbytný požadavek na vybavení moderního pracoviště?
21. 11. 2011

Sdílet

Ergonomické řešení kanceláře již dnes není luxus, ale nutnost. Kancelářský nábytek prospívající zdraví zaměstnanců, je investicí, která se společnosti mnohonásobně vyplatí. Ergonomie totiž přináší zvýšení efektivity práce a omezuje pracovní neschopnost. Ostatně příčinou většiny zdravotních problémů bývá u kancelářských profesí právě dlouhodobé nesprávné sezení…

Končí pracovní den. Odtrhujete oči od monitoru. Protahujete ztuhlou šíji, slzí vám oči a začíná vás pekelně bolet hlava… Znáte to? Nejste sami. Důvodem je s největší pravděpodobností nevhodné vybavení vašeho pracovního místa. Zprvu zdánlivě zanedbatelné potíže mohou velmi rychle přerůst v závažné zdravotní komplikace.

Syndrom z opakovaného přetížení při práci na počítači

Tento syndrom se ve světě nazývá různě. Například Cumulative Trauma Disorder (CTD). Jak poznáte, že jste se pravděpodobně stali jeho obětí? Trpíte bolestí krční páteře, zad, rukou, hlavy… Příčinou většinou bývá opakovaný pohyb. Často jednoduchý, ale i stokrát nic jednou umoří každého. V důsledku opakovaného zatížení dochází k metabolickým změnám – a bolestivé, mnohdy prakticky nevyléčitelné, postižení je tady.

Hlavní příčinou syndromu může být:

  1. Psaní na klávesnici, pohyby myší, přemísťování dokumentů nacházejících se nad úrovní ramen.
  2. Tlak ve svalech a nervech způsobený ohýbáním zápěstí tlačícího na psací stůl. Tlak na svaly nohou pro nedostatek prostoru.
  3. Nesprávné držení těla při práci, kdy není dodržována vodorovná poloha chodidel, nevhodná výška psacího stolu a židle, chybějící opěrky rukou.

Nemusí vás ovšem postihnout přímo syndrom z opakovaného přetížení se všemi jeho příznaky, aby bylo vaše zdraví těžce a často i nenávratně postiženo.

Řešení je přitom tak snadné!

Při zařizování kanceláře stačí myslet na ergonomii práce a zaměřit se na takové vybavení, které ji respektuje. Máte svůj kancelářský nábytek rádi a nechcete ho kompletně vyměnit? Není to problém. Prohlédněte si nákres optimálních vzdáleností a úhlů ergonomie práce a mějte je na paměti při svém následujícím nákupu ergonomické klávestnice, ergonomické židle či jiných kancelářských potřeb a doplňků . V nabídce kancelářských potřeb Office Depot naleznete mnohé „ergonomické zlepšováky“, jež dají vašim pracovním místům optimální parametry při zanedbatelných nákladech.

Ergonomie 1

Pro zrak a krční páteř, proti bolesti hlavy

Sledování monitoru za nesprávných ergonomických podmínek může vyústit ve vážné poruchy zraku (bolest očí, krátkozrakost, syndrom suchého oka ap.). Strnulost šíje a bolesti hlavy mívají stejnou příčinu.

Ergonomie 2

Řešení: Stojan na notebook a držák či podstavec pod monitor umožňují správné nastavení výšky obrazovky i jejího sklonu. Uživatelé notebooků navíc ocení zabudovaný chladič notebooku či možnost psát ve zdravé poloze například i na kolenou. Zrak citelně šetří držáky dokumentů, díky nimž se zbavíme nutnosti neustále „přeostřovat“.

ergonomie počítač

Prevence bolesti zad a hlavy

Obyčejné kancelářské křeslo nebo židle mohou způsobit poškození páteře, což vede opět k bolestem, a to nejen zad, ale i hlavy. Výjimkou nejsou ani závratě.

Ergonomie 3

Řešení: Vyberte si z nabídky Office Depot kancelářskou židli umožňující řadu ergonomických nastavení nebo novinku v podobě ergonomické židle Body-Balance-Tec® nabízející unikátní třídimenzionální systém s pružným sedákem umožňujícím naklánění sedáku do tří stran.

Office Depot nákres

Jedná se o obdobu sezení na gymnastickém míči. Při sedavé práci tak udržujete vzpřímenou polohu a posilujete stabilizátory tru­pu.

Office Depot židle

Pokud je pro vás nákup nové ergonomické židle příliš velikou investicí, vylepšete si svou stávající kancelářskou židli některou ze zádových opěrek instalujících se do bederní oblasti. Tyto ergonomické zádové opěrky redukují napětí a podporují správnou polohu zad.

Office Depot Podložka záda

Pro vaše zápěstí

„Nevinné“ posouvání myši, či psaní na klávesnici s opřeným zápěstím mohou při nesprávné poloze zápěstí vyústit v syndrom karpálního tunelu.

Ergonomie 5

Nadměrný tlak na středový nerv (Nervus Medianus) v zápěstí snížuje citlivost a způsobuje brnění prstů, jež postupně stoupá vzhůru do paže.

Řešení: Pěnová či gelová podložka pod myš nové generace vyvinutá tak, aby se přizpůsobila ruce, a ne ruka jí. Ergonomické gelové podložky jsou dostupné jak ve verzi pod myš, tak ke klávesnici.

Office Depot pozice ruky

Proti oběhovým poruchám

Sezení na židlích a v křeslech nevedoucích nás k sezení ve správné zdravé poloze, mohou být cestou k závažným oběhovým poruchám, jež postihují zejména dolní končetiny (křečové žíly, trombózy, zkrácení šlach a další).

Ergonomie 6

Řešení: Pořízení ergonomické podnožky. Podložka pod nohy umožňuje individuální nastavení tak, aby podpírala vaše nohy ve správné poloze a nedocházelo k přiškrcení žil dolních končetin.

Office Depot podnožka

Tělesná a psychická pohoda je nejdůležitějším stavebním kamenem vaší práce. Bez ergonomického vybavení kanceláře nikdy nebudete odvádět takové výkony, jaké byste mohli, kdyby…

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).