Hlavní navigace

Pokud si nevedete dokumentaci BOZP a PO, hrozí Vám vysoké pokuty

Komerční sdělení
Dodržujete předpisy, které se týkají bezpečnosti práce? Máte zpracovanou a aktualizovanou dokumentaci? Pokud ne, hrozí vysoké sankce až 1.000.000 Kč. Víme, jak tomu předejít.

Sdílet

Vysvětlivky zkratek:

  • BOZP – Bezpečnost a ochrana zdraví při práci
  • PO – Požární ochrana

Koho se dokumentace BOZP týká

Zákon ukládá, že dokumentaci BOZP a PO, tedy dokumentaci bezpečnosti práce a požární ochrany, musí mít zpracovanou a pravidelně aktualizovanou každý podnikatelský subjekt, tzn. každá fyzická i právnická osoba. Dokumentaci však stále nemá zpracovanou drtivá většina malých a středních podnikatelů. Velká část z nich však ani netuší, že neplnění těchto předpisů jim může pěkně znepříjemnit podnikání.

Jaké jsou postihy, pokud nevedete dokumentaci BOZP

V oblasti bezpečnosti práce existuje celá řada postihů za nedodržování předpisů, které se výrazně zpřísnili již v roce 2005. Kompletní znění uvádí Zákon č. 251/2005 Sb. o inspekci práce. Tento zákon si můžete přečíst na portálu BezpecnostPrace.info. My si zde ukážeme jen ty, které se týkají dokumentace BOZP.

Pokuta právnické osobě, když nevede dokumentaci BOZP
Právnické osobě, která se dopustí správního deliktu v oblasti bezpečnosti práce tím, že nevyhotoví záznam o pracovním úrazu nebo nevede dokumentaci ve stanoveném rozsahu, ačkoli k tomu má povinnost podle zvláštního právního předpisu, lze uložit pokutu až do výše 1 000 000 Kč.

Pokuta právnické či fyzické osobě, když nevede dokumentaci PO
Za nevyhotovení předepsané dokumentace požární ochrany nebo za její neaktualizaci dle skutečného stavu anebo nedodržení podmínek požární bezpečnosti v ní stanovené může právnická osoba dle zákona 133/1985 Sb.o požární ochraně dostat pokutu až do výše 500.000 Kč.

Jak předejít případným pokutám

Existuje jen jediný způsob, jak předejít případným pokutám za nedodržování předpisů o dokumentaci BOZP a PO. Musíte mít prostě dokumentaci zpracovanou a hlavně aktuální. Nabízí se dvě možnosti, jak tuto dokumentaci získat.

1. varianta – zpracování dokumentace pomocí univerzálního vzoru
První způsob je dokumentaci zpracovat vlastní silou podle nějakých připravených mustrů, kterých je na internetu nepřeberné množství. Na dokumentaci z připravených univerzálů však nespoléhejte! Stačí trochu googlit nebo si rovnou přečíst tento zajímavý článek. Tyto připravené dokumenty jsou totiž pouhými univerzály, které jsou navíc velmi složité, a zpracovat je správně není žádný med. Můžete nabýt dojmu, že Vám to bude stačit. Jakmile Vás ale navštíví patřičný orgán (Oblastní inspektorát práce, Ministerstvo vnitra nebo Hasičský záchranný sbor), který dokumentaci BOZP a PO kontroluje, velmi rychle zjistíte, že to nestačilo. To už bude ale pozdě. Pravděpodobně se za nesprávné zpracování dokumentace pěkně prohnete. Navíc, pokud se stane vašemu zaměstnanci úraz a ještě hůř bude mít zdravotní následky, dojde na velmi nepříjemné šetření ze strany kontrolních orgánů. Když ale budete mít tu odvahu a pustíte se do toho, brzy zjistíte, že efektivnější cestou bude ta druhá varianta.

2. varianta – zpracování dokumentace od profesionálů
Druhou a mnohem efektivnější variantou je vyhledat společnost, která se zabývá zpracováním dokumentace BOZP a PO profesionálně a jednoduše ji objednat. Pravdou však je, že některé společnosti, zejména ty, které používají zastaralé a nemoderní techniky, vás mohou zavalit haldou papírů a velmi složitým zpracováním. Ale i to má své řešení.

Halda papírů a složité zpracování dokumentace je minulostí

Až budete hledat firmu na zpracování dokumentace, zajímejte se o to, jakým způsobem to provádějí a zda používají moderní technologie. Moderním standardem je provádět zpracování v pouhých třech bodech. První bývá “Vstupní audit”, při kterém specializovaný auditor zmapuje pracoviště a identifikuje potenciální rizika. Druhým krokem je samotné zpracování dokumentace, do které se vše zapisuje. Třetím krokem jsou pravidelné kontroly a aktualizace, které jsou též vyžadovány legislativou. Velmi efektivní a čím dál více požadovaná je v dnešní době správa dokumentace BOZP a PO ONLINE přes internet. Bohužel na českém trhu je takových společností stále málo.

Až budete řešit dokumentaci, zkuste zdarma BOZP-SYSTEM

BOZP-SYSTEM je jakýmsi průkopníkem online dokumentace BOZP a PO u nás. Je to vlastně takový informační systém, díky kterému lze komplexně řídit a spravovat dokumentaci o bezpečnosti práce a požární ochraně. Tento systém vyvíjí česká firma CRDR spol. s r.o., a jak popisují na svých webových stránkách o dokumentaci BOZP a PO, pokud si objednáte jejich služby, aplikaci vám poskytnou ZDARMA. Podívejte se na, jak BOZP-SYSTEM vypadá a co vše umí.

Ukázka BOZP-SYSTEMU pro společnost ERGO

Hlavní charakteristika a výhody BOZP-SYSTEMU

  • ušetří až 50% na administrativních nákladech
  • je vhodný pro malé, střední i velké organizace
  • je přehledný a jednoduchý i pro laiky
  • je vhodný pro firmy s jednou či více provozoven (poboček)
  • je kompletně ONLINE se správou přes internet
  • je propojený s online školením zaměstnanců na BOZP, PO, školení řidičů apod.
  • automaticky hlídá termíny (audity BOZP a PO, revize elektrospotřebičů, revize PHP – hasičáků, revize strojů a další)
  • plně respektuje platné zákony a nařízení vlády v plném znění

Autor článku: Michal Šiška

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).