Hlavní navigace

Role poradce při investování je klíčová

Komerční sdělení  Autor: 518993
Zatímco loni krize „vyhnala“ z fondů 10 miliard korun, letos za 1. čtvrtletí se do nich vrátilo 16 miliard. „Češi nejsou velcí hráči, ale opatrní šachisté,“ říká v rozhovoru generální ředitel ČSOB IS Jan Barta.

Sdílet

Proč se říká o Češích, že jsou při správě svých peněz konzervativní?

Protože jsou. Je to dáno finanční kulturou trhu, která je velmi bankovní a orientovaná na tradiční produkty. Je to dáno i mentalitou – Češi prostě nejsou hráči, ale opatrní šachisté. Působí tu i malé zkušenosti s investováním do fondů a vzpomínky na „divoká“ devadesátá léta, kdy nefungovala regulace kapitálových trhů. To vše způsobilo, že to s penězi ještě moc neumíme. Zatímco u nás drobní investoři stále preferují krátkodobé méně rizikové investice, v západní Evropě naopak vyhledávají ty dlouhodobější, občas i s vyšším rizikem, ovšem se zajímavějším výnosem.

Do jakých fondů by podle vás měli vložit své peníze ti zkušenější investoři?

Například do profilových fondů, které jsou šité na míru konkrétnímu typu klienta podle citlivosti na riziko a požadovaného zhodnocení. Dlouhodobější fondy, jako jsou Dynamický fond nebo Růstový fond, sice mohou procházet určitými výkyvy hodnot, ale na konci investičního období mohou přinést vyšší zhodnocení. Ti zkušenější již pochopili, že riziko prostě nejde odstranit. Ani v životě, ani z finančních produktů.

Jaký mají význam poradci při kolektivním investování do fondů?

Obrovský. Víte, s penězi nelze experimentovat. Dobrý poradce je vysoce kvalifikovaný specialista stejně jako lékař nebo advokát. Tomu, aby banka vyhověla potřebám svých klientů a nabídla jim vysokou úroveň poradenství, je proto věnována velká pozornost. Vychovat špičkového odborníka, který dokáže správně odhadnout klientův osobnostní profil a doporučit mu investici s odpovídajícím rizikem, je dlouhodobá záležitost, zabere mnoho hodin tréninku a banku stojí nemalé prostředky. Klient totiž jen těžko dokáže odhadnout sám sebe, jak se zachová v okamžiku náhlého poklesu trhů.

Více informací na ČSOB IS.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).