Hlavní navigace

Vyměňte kotel před topnou sezónou a ušetřete si starosti

Kotel na uhlí není ekologický ani efektivní. Vyměňte ho, než začne topná sezóna, za praktický plynový kotel.
17. 9. 2018

Sdílet

Výhody plynového kotle

Klasický kotel na uhlí je neekologický, neefektivní a náročný na obsluhu a správu. Klade velké nároky na prostory pro skladování uhlí a jsou u něj poměrně vysoké náklady na instalaci a pravidelné kontroly. Oproti tomu má plynový kotel řadu výhod a ideální čas na jeho pořízení je právě v době, než začne topná sezóna.

Efektivita

Na rozdíl od kotlů na uhlí jsou plynové kotle výrazně výkonnější a dokážou optimalizovat spotřebu energie. Také jejich ovládání je snadnější, protože stačí jen navolit požadovanou teplotu na termostatu. Plynové kotle jsou chytré technologie, které lze prostřednictvím internetu věcí připojit k domácnosti nebo je ovládat na dálku.

Jedním z inteligentních ovládacích prvků je například termostat tado°. Spolupracuje s aplikací v mobilním telefonu, která mu sdělí vaši polohu. Podle nastavených parametrů dá aplikace kotli pokyn, že má začít topit. Naopak, když z domova odcházíte, termostat teplotu automaticky sníží. Vše je možné ovládat odkudkoli po internetu.

Náklady

Díky snížení spotřeby energie, kterou s sebou pořízení plynového kotle přináší, ušetříte peníze vynakládané na palivo. Moderní kondenzační kotle jsou v porovnání se starými kotli efektivnější a ušetřit s nimi můžete až 30 % nákladů. Od roku 2022 nebude navíc možné vytápět domácnosti kotli 1. a 2. emisní třídy. Ideální čas na výměnu je ale právě teď. V současnosti totiž běží dotační programy, díky kterým při nákupu nového kotle ušetříte. Plynové kotle jsou nejčastější variantou vytápění a představují ideální řešení, pokud hledíte na poměr ceny a výkonu.

Spolehlivost

Plynové kotle nové generace jsou o poznání spolehlivější než jejich předchůdci. Díky tomu si můžete být jistí, že vás během topné sezóny nenechají na pospas zimě. V případě, že se tak stane, shánění náhradních dílů je snadnější a oprava rychlejší. K mnoha plynovým kotlům je navíc možné přikoupit nadstandardní záruku.

Výběr plynového kotle

Pokud patříte mezi ty, kteří usoudili, že teď je ta správná chvíle na výměnu starého kotle za nový, plynový, čekají vás tři hlavní rozhodnutí.

  1. Výkon plynového kotle: Požadovaný výkon kotle určuje tepelná ztráta objektu. U novostaveb by měla být tato informace uvedena v projektu. Pokud tento údaj nemáte, musí se vypočítat z velikosti vytápěného prostoru.
  2. Možnosti připojení: Plynový kotel jde připojit dvěma způsoby, které určují typ kotle. Plynový kotel s odkouřením do komína se napojuje na spalinovou cestu. Pokud tuto možnost nemáte, musíte zvolit plynový kotel s nuceným odtahem spalin (plynový turbokotel). Ten odvádí spaliny prostřednictvím spalinového systému ven.
  3. Funkce: Posledním kritériem je způsob, jakým budete kotel využívat. Na výběr máte vedle vytápění objektu i ohřev teplé užitkové vody.

V případě, že si na výběr kotle sami netroufnete, můžete se obrátit na odborníky. Například ČEZ, který je druhým největším obchodníkem s plynem v Česku, tyto služby nabízí. Součástí takového balíčku je odborná konzultace, dodávka, instalace zařízení a servis. Služba zahrnuje i administrativu při žádosti o státní dotaci, takže si nemusíte lámat hlavu s papírováním. Součástí je také záruční a pozáruční servis.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).