Hlavní navigace

Začít podnikat? Nebojte se přemýšlet

Komerční sdělení  Autor: 594031
Čechům chybí ambice a vyšší cíle, myslí si Lukáš Hudeček, vývojář, podnikatel a hledač talentů. O motivaci k podnikání se zamýšlí v následujícím článku.

Sdílet

Cíl a motivace – nepochybujte!

Chybou mnoha začínajících podnikatelů je, že ve chvíli, kdy narazí na první překážky, poleví. Uvědomí si, že se jim vlastně nechce překonávat výzvy, které na ně v podnikání čekají a že se stále ještě mohou vrátit do svých prací, domovů a hospod, aniž by více utrpěli. Trochu mi to připomíná jednoho mého kamaráda, který ještě ve třiceti žije u rodičů. Jim to funguje dobře, ale já jsem z domova odcházel co nejrychleji.

Samotný začátek je vždy těžký – a náročný v tom, že po Vás bude hodně vyžadovat, opustit něco, na co jste již zvyklí, a naopak vystavit něčemu, na co zvyklí nejste. Nechci odrazovat – naopak, ale chci zdůraznit, že cíl a motivace k podnikání nejsou jenom prázdné fráze, ale významné faktory které budou rozhodovat o tom, zda překonáte počáteční odpor.

Mějte cíl – držte se kormidla!

Často slýchám tuto otázku, která má provokovat k zamyšlení: „Žijete proto, abyste pracovali, nebo pracujete proto, abyste žili?“ Mně se líbí. Neexistuje na ni jednoznačná odpověď, ale dá se skvěle použít jako příklad cíle a motivace.

Mnoho mladých lidí se vrhá do podnikání pouze s cílem vydělat peníze. Co se ale stane, až je vydělají? Stanoví si jiný cíl a ten jim bude dál poskytovat motivaci k tomu, aby v podnikání setrvali. Kromě biologické (nepodmíněné) motivace existuje také kulturní (podmíněná) motivace. Zde bych doporučil každému, kdo ho nezná, aby se seznámil s dílem amerického psychologa Abrahama Maslowa, nebo alespoň s jeho pyramidou hodnot.

V praxi může cíl a motivace fungovat i tak, že jejich změna povede až ke změně zaměstnání nebo oboru podnikání. Je proto teoreticky dobré zapracovat i na tom, aby Váš cíl byl co nejkvalitnější a poskytnul Vám přiměřenou odolnost proti odchylkám. Tyto odchylky jsou ovšem dány charakterem našeho světa, kde periodicita či polarita jsou pouze jedním z mnoha jevů potvrzujících staré dobré rčení, že změna je život. Proto Vám upřímně doporučuji, držte se svého kormidla a užívejte si vlny, které do Vás narážejí, protože pouze tak poznáte, zda je Vaše loď opravdu dobrá.

Přijďte si pro motivaci – zvítězte!

Kořeny Vašeho podniku nebo podnikatelského záměru by měly ležet co nejhlouběji v potřebách trhu. To není vlastně nic jiného, nežli staré dobré pořekadlo o tom, že ty nejlepší podnikatelské nápady jsou ty, které dobře vyřeší Váš vlastní problém a zároveň se ukáže, že tento problém s Vámi sdílí i ostatní lidé a jsou ochotni Vám za jeho řešení zaplatit.

Co ale dál, pokud máte tento skvělý nápad a zároveň nemáte ani tušení, jak ho zrealizovat? Asi nejčastěji se stává, že o něm někomu řeknete, ale ani jeden z Vás nápad nezrealizuje. Pokud se Vám to stane opakovaně, je možné že nápad zapomenete rovnou sám (na co se po několikáté ztrapnit tím, že nezrealizuji skvělý nápad).

Pokud ovšem překonáte tyto fáze a rozhodnete se některou ze svých myšlenek uskutečnit, máte už skoro vyhráno. Řešením jak zrealizovat svůj projekt je oslovit toho správného člověka, skupinu nebo dokonce neoslovovat nikoho a realizovat rovnou.

Vize umírá, pokud si ji necháte příliš dlouho pro sebe, nebo pokud ji nezačnete sám realizovat. Pokud ji začnete realizovat a uvidíte výsledky, Vaše motivace poroste. Stejně tak poroste, pokud se o myšlenku podělíte a uvidíte nadšení.

Na IPO48, které pořádám příští víkend 11. – 13. února v Praze a kam se můžete ještě stále přihlásit, budete mít možnost zrealizovat svůj talent nebo projekt v oblasti mobilních nebo internetových technologií. Potkáte tam mnoho lidí s podobnými zájmy a různými znalosti ještě rozmanitějších technologií. Mou vizí je komunita inovativních podnikatelů, kteří vědí, co je spojuje a jejichž cílem je seberealizace. Přidejte se k nim i Vy.

Lukáš Hudeček

Lukáš Hudeček je podnikatel, programátor a vývojář. Pracuje pro Skype, kde byl například hlavním vývojářem produktu Skype To Go. V současné době se zabývá aktivitami pomáhajícími začínajícím podnikatelům v internetových a technologických oblastech a vyhledáváním talentů. Tímto se zabývá jeho akce IPO48, kde se během jednoho víkendu mají urodit nové společnosti a týmy. Lukáš Hudeček by rád přispěl k rozvoji podnikatelského prostředí v České Republice i k motivaci studentů do ambicióznějších projektů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).