Hlavní navigace

Způsoby, jak založit s.r.o.

Komerční sdělení
Rozhodli jste se posunout svoje podnikání na další úroveň a uvažujete o založení s.r.o.? Níže pro vás shrnujeme několik způsobů, jak na to.

Sdílet

Jste-li znalí práva a nedělá Vám problém čtení právních předpisů, zvládnete si pravděpodobně s.r.o. založit i sami. Otevřít zákon totiž bude potřeba již při sepisování zakladatelského právního jednání, neboť občanský zákoník i zákon o obchodních korporacích stanovují některé jeho povinné náležitosti. Důraz je kladen zejména na formu, kdy zakladatelská listina nebo společenská smlouva vznikající s.r.o. musí mít obligatorně podobu veřejné listiny. Neobejdete se tak bez návštěvy notáře, přičemž následovat bude cesta do banky, kde pro vznikající společnost založíte účet pro splacení základního kapitálu. Pravděpodobně bude společnosti potřeba zajistit také příslušená živnostenská oprávnění. Do šesti měsíců od založení s.r.o. pak budete muset podat návrh na zápis společnosti do obchodního rejstříku doplněný o povinné přílohy. Zápisem do obchodního rejstříku pak společnost vznikne jako subjekt práva.

Se založením s.r.o. se lze ale také obrátit na profesionály, kteří dovedou založit tzv. společnost na klíč.

Výhodou tohoto postupu je mimo individuálního přístupu především to, že nebudete muset jednat s úřady, předejdete procesním chybám, které by vám mohly podnikání pořádně zkomplikovat, a vyhnete se zbytečným nákladům. Specialisté vám tak na základě konzultace ušijí společnost na míru, přičemž poradí také s výběrem sídla nebo výší základního kapitálu. Do budoucna navíc získáte spolehlivý kontakt pro případ, že byste chtěli činit ve společnosti nějaké změny.

Posledním způsobem, jak můžete získat s.r.o. pro své podnikání, je pořídit si ready-made společnost, tzn. společnost již existující, která však nikdy nevyvíjela ekonomickou činnost. Specializované agentury mají takových společností obvykle pár v záloze a po zaplacení poplatku za zprostředkování je taková společnost ihned připravena k převodu, což znamená, že na ní můžete začít podnikat téměř okamžitě.

Každý z výše uvedených způsobů má svá pro a proti a je jen na konkrétním podnikateli, aby si vyhodnotil, jestli si rád připlatí za ušetřený čas, komfort a právní poradenství nebo jestli zvládne s.r.o. založit svépomocí a ušetří tak náklady za zprostředkování.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).