Hlavní navigace

Zvažujte výhody i limity sdíleného hostingu pro váš web

Komerční sdělení
Na sdíleném hostingu pravděpodobně běží web vašeho zubaře, holiče nebo florbalového klubu. Bude stačit i vám?

Sdílet

Jestliže máte novou nebo dokonce už zavedenou živnost, máte pravděpodobně také jasno – potřebujete webové stránky. Nikdy totiž není na škodu, když si váš podnik zákazníci mohou dohledat na internetu. Nemusíte své služby nebo produkty na webu přímo prodávat, často stačí, když je dobře popíšete a uvedete na sebe kontakt.

Hostingové firmy i webdesignerská studia vám budou nabízet různá řešení. Ta se budou lišit přístupem, finanční náročností a samozřejmě budou také narážet na různé limity. Jak si dobře vybrat a potřeby vlastního webu nepodcenit ale ani zbytečně nenadhodnocovat?

Hosting s předinstalovaným redakčním systémem

Většinou není nutné najímat si IT specialistu na to, aby vám web vyrobil a spravoval. Vy sami nejlíp víte, co chcete, aby si o vás na internetu vaši zákazníci přečetli. Máte nejlepší představu o stylu, jakým budete svou firmu prezentovat. Pokud umíte používat Word nebo podobný textový editor, snadno se naučíte ovládat některý z jednoduchých redakčních systémů pro tvorbu webu. 

Můžete si tedy vybrat hostingovou službu, jejíž součástí je i vhodný redakční systém. Celosvětově nejoblíbenějším nástrojem z kategorie open-source je WordPress. U dobrého webhostingového providera vám jej nainstalují nejen automaticky a bezplatně (hledejte:  WordPress hosting). Poskytnou vám také kvalitní návod a podporu. Ty jsou dostupné i volně na internetu.

Návod Jak na WordPress:

Webhostingové firmy nabízejí obvykle také komerční redakční systémy (CMS). Jejich výhodu je, že bývají ještě jednodušší z pohledu ovládání a správy webu a jejich funkcionalita je garantovaná poskytovatelem. Jsou zpoplatněné, ale náklady nejsou nijak vysoké. Například ACTIVE 24 nabízí nástroj MojeStránky, který můžete první rok používat zcela zdarma a poté za poplatek od 29 Kč/měsíc (bez DPH).

Sdílený hosting pro průměrně zatěžované weby

Tzv. shared hosting vám bude vyhovovat i v případě, že si svůj web necháte vytvořit na míru. Dá se říci, že sdílený hosting je vhodný, pokud nepředpokládáte nadprůměrnou zátěž vaší webové prezentace. Limity sdíleného hostingu jsou obvykle poměrně volné a pravděpodobně vám bude stačit, pokud předpokládáte maximálně jednotky tisíc návštěv denně a vaše webová aplikace nepotřebuje garantovaný výkon – tj. není extrémně náročná na paměť, výkon procesoru a rychlost disků.

Jestliže dopředu neumíte odhadnout náročnost vaší webové aplikace, je sdílený hosting stále dobrou volbou. Váš hostingový poskytovatel vás v případě, že by vašemu webu sdílená platforma přestávala stačit, vyzve k přechodu na řešení s garantovaným výkonem.

Alternativní řešení na trhu

A jaká řešení s garantovaným výkonem se tedy nabízejí? Záleží na tom, na jaké limity narážíte.

Pokud potřebujete více místa pro své e-maily, stačí si přikoupit kvalitní e-mailovou službu. Například služba ACTIVE 24 e-mail zahrnuje 10–30 GB prostoru pro každou e-mailovou schránku, podporuje sdílení dokumentů, kalendářů a kontaktů a je snadno dostupná i v mobilu.

Pokud vás dohání výkon serveru, pak pravděpodobně přejdete na webhostingovou službu nejčastěji označovanou jako virtuální managed server (VMS). U VMS, stejně jako u sharedhostingu, platformu  spravuje poskytovatel a vy tak nemusíte dohlížet na aktualizace softwaru, hardwaru, dostatečné a aktuální zabezpečení a nebo bezvýpadkový provoz serveru. Na rozdíl od standardního hostingu má na VMS zákazník k dispozici vlastní virtuální server s garantovaným výkonem. Samozřejmostí je možnost měnit individuální nastavení virtuálního serveru, jako např. limity PHP, SSH přístup a další. Náklady za VMS se už nepohybují řádově v desítkách korun za měsíc, ale spíše ve stokorunách. ACTIVE 24 nabízí VMS od 449 Kč/měsíc (bez DPH).

Tvorba a komplexní správa webu přímo od hostingového providera

Pokud se výběrem hostingové služby, registrací domény, tvorbou a správou vašeho webu nechcete vůbec zabývat, můžete si objednat speciální službu WebAsistent. Nabízí ji přímo hostingový poskytovatel ACTIVE 24. Za nižší náklady než designové studio a bez prostředníka vám pomůže web vytvořit a spravovat, postará se také o optimální volbu platformy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).