Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Seriál Tipy pro podnikatele

Grafická identita - trik, jak začínající podnikatel může vypadat jako profík

Zviditelnit se na trhu je pro každého začínajícího podnikatele stále těžší. Jedním ze základních pravidel jak uspět, je být zapamatovatelný a rozpoznatelný. K tomu pomůže tzv. jednotná grafická identita. Přečtěte si, jak na to.

Redakce

24. 5. 2010 0:00

V jakých případech můžete podnikat bez živnostenského oprávnění?

Pokud podnikatelka či podnikatel soustavně vykonává živnost, musí mít živnostenské oprávnění. Pro jednorázovou činnost naopak ne; stejně tak pokud má například svobodné povolání.

Jana Bohutínská

20. 5. 2010 0:00
| 1

Účtování a zdaňování příjmů z fotovoltaiky

Fotovoltaické elektrárny rostou jako houby po dešti. Ne každý provozovatel těchto zařízení však má jasno - jak účtovat, jak odepisovat, a zda vůbec osvobozené příjmy patří do přehledu pro sociálku a zdravotní pojišťovnu.

Dagmar Kučerová

18. 5. 2010 0:00
| 3

O jaké dotace může podnikatel žádat? Nabízíme rychlý přehled

Celkově miliardové částky jsou k dispozici v Operačním programu Podnikání a inovace. Určen je především malým a středním podnikatelům. Na jaké projekty lze peníze získat?

Michael Hovorka

18. 5. 2010 0:00

Špatná vizitka je průšvih, dobrá pouze malou částí celé komunikace

Kvalitní vizitka patří v dnešní době již mezi samozřejmosti, chatrná však může způsobit nemalý průšvih. S vizitkami také souvisí logo společnosti. Zde platí, že žádné logo je lepší než špatné logo.

Redakce

17. 5. 2010 0:00
| 9

Jak na zahájení provozování živnosti volné

Zahájení živnosti volné není vůbec složité. Vše zařídíte z jednoho místa, jedním formulářem. Tím je jednotný registrační formulář. Poté zajistíte úhradu měsíčních záloh a můžete vesele podnikat.

Dagmar Kučerová

10. 5. 2010 0:00

Chcete prodat více? Dejte svým výrobkům příběh

Zákazník se pokaždé nerozhoduje racionálně. Často jeho rozhodnutí řídí pocit, který z produktu či služby má. Abyste dokázali dostatečně zaujmout a prodali více, naučte se vyprávět příběhy. Poradíme, jak na to.

Redakce

3. 5. 2010 0:00

Naučte se, jak zviditelnit svůj byznys zadarmo

Nízký rozpočet na reklamu a nulová úspěšnost snah propagovat se vlastními silami. To je situace, kterou dnes mnoho podnikatelů zná více než dobře. Východiskem jsou však alternativní cesty propagace. Jak na ně?

Vojtěch Bednář

16. 3. 2010 0:00
| 2

Faktura se podepisovat musí, pokud slouží jako účetní doklad

I když je faktura pro podnikatele důvěrně známým dokladem, panují stále nejasnosti, co všechno se do faktury uvést musí a co už ne. Chybět nemohou základní údaje o podnikateli a správné označení prodávaného zboží nebo služby. Naopak postrádat lze razítko a podpis.

Jitka Lukášová

13. 1. 2010 0:00

Zdraví firmy si může podnikatel vyšetřit sám

Pro kvalifikované rozhodování v oblasti finančního řízení slouží jako podklad finanční analýza. Ta podnik rozebere a analyzuje jeho dosavadní působení. Z výsledků finanční analýzy se podnikatel může dozvědět, jestli je zadlužen či má dostatek likvidních prostředků.

Jitka Lukášová

8. 12. 2009 0:00

Výhodou venkovní reklamy je nepřetržité působení na zákazníka

Venkovní (outdoor) reklama umí být velmi účinným nástrojem, když chce podnikatel propagovat svoji firmu. Člověk se jí nevyhne, nejde totiž vypnout ani vyhodit. Podnikatel tak může jednoduše zacílit na požadovanou skupinu zákazníků. Některé formy venkovní reklamy dokonce vyjdou relativně levně.

Jitka Lukášová

30. 11. 2009 0:00
| 2

Koupě ready-made společnosti je lákavá hlavně menší administrativou

Nákup firmy na klíč se postupně dostává do povědomí podnikatelů. Lákavá je především rychlost a jednoduchost založení. Přitom je ale vhodné ujistit se, že prodejce není podvodník a cena odpovídá nabízeným službám.

Jitka Lukášová

24. 11. 2009 0:00
| 8

Nemocný podnikatel nemusí platit zálohy na pojistné

Nemoc se nevyhýbá nikomu, tedy ani podnikatelům ne. V případě, že mají nárok na výplatu nemocenského, nemusí platit zálohy na pojistné. Výhodné je i snížení záloh při opakované nemoci nebo nepříznivé finanční situaci.

Dagmar Kučerová

11. 11. 2009 0:00
| 5

Kreativní a odvážné logo přitáhne pozornost

Logem se dnes pyšní téměř každá firma. Jeho tvorba však prochází dlouhým procesem a není zadarmo. Grafik si musí s klientem dobře porozumět, aby vizuálně vystihl podstatu věci.

Jitka Lukášová

10. 11. 2009 0:00
| 1

Jak ve firmě archivovat doklady? I po letech musí být čitelné

Firma během svého provozu vytvoří nepřeberné množství dokladů a dokumentů – účetních, daňových i jiných. Jakmile je využije pro jejich daný účel, stávají se nadbytečnými. Právní normy však nedovolují doklady ničit, nýbrž přikazují jejich archivaci.

Jitka Lukášová

15. 10. 2009 0:00
| 6

Jak mapovat trh a konkurenci

Každý podnikatel si přeje vést prosperující firmu. K tomu je třeba vyzrát na konkurenci a také se trefit do gusta zákazníků. Dosáhnout toho podnikatel může pečlivým mapováním trhu a konkurentů.

Jitka Lukášová

1. 10. 2009 0:00

Jak si zařídit franšízu

Podnikatel, který si není jistý, že by na trhu uspěl, má i tak možnost podnikat. Může se totiž obrátit na společnost, která již v daném oboru úspěšně působí. Podmínkou ale je, že nabízí franšízu.

Jitka Lukášová

24. 9. 2009 0:00
| 5

Jak na DPH a obchody se zahraničím

Obchodovat se zahraničím láká nejednoho podnikatele. Jenže, ne každý si na obchodování mimo Českou republiku troufne. Jedním z důvodů může být i administrativní náročnost a obavy z neznalosti podmínek. Jedním ze strašáků je i DPH.

Klára Soukupová

21. 9. 2009 0:00

Co jsou cíle podnikání a jak na ně?

Činnost každé firmy musí někam směřovat – mít svůj cíl. A právě jeho stanovení patří mezi základní úkoly nejen začínajícího podnikatele. Díky jasným představám se totiž podnik lépe řídí a je jasné, kam směřuje.

Jitka Lukášová

17. 9. 2009 0:00
| 7

Chci uspořádat rekvalifikační kurz, jak na to?

Chcete začít podnikat ve vzdělávání? Živnostenský zákon dává této oblasti zelenou. Ačkoli byste to asi nečekali, podnikání v oblasti mimoškolního vzdělávání, pořádání kurzů a školení je živností volnou.

Klára Soukupová

17. 9. 2009 0:00
| 1

Jak začít s vedením daňové evidence, když začínáte podnikat?

Začínající podnikatel si může snížit daňový základ i o výdaje, které vznikly v roce předcházejícímu roku, v němž zahájil svou podnikatelskou činnost. A nejedná se jen o poplatky, které přímo souvisí se zahájením podnikání.

Klára Soukupová

8. 9. 2009 0:00
| 1

Kdy je finanční leasing výhodný?

Finanční leasing je pronájem, jehož smyslem je, že nájemce získá majetek do svého užívání a následně i do vlastnictví a nemusí platit celou cenu najednou. Jaký vliv má zkrácení minimální doby trvání leasingové smlouvy?

Klára Soukupová

27. 8. 2009 0:00

Autorské honoráře jako přivýdělek při zaměstnání

Příjem z autorských honorářů je jistě zajímavým způsobem přivýdělku. Ovšem i tyto příjmy podléhají odvodům a daním. Na to by měl autor pamatovat a pokud možno předem naplánovat způsob zdanění i podání přehledů.

Dagmar Kučerová

24. 8. 2009 0:00
| 8

Faktura od manželky za poskytnuté služby? Ano, požaduje-li cenu obvyklou

Osoby vzájemně spojené použijí v obchodních vztazích cenu obvyklou na trhu, stejnou, jakoby byla cena sjednána mezi nezávislými osobami. Vzájemně spojené osoby jsou osoby kapitálově propojené, ale i osoby blízké.

Klára Soukupová

3. 8. 2009 0:00

Jak na zdravotní pojištění při podnikání na „vedlejšák“?

Platit zdravotní pojištění musíme všichni. Zaměstnanci i osoby samostatně výdělečně činné. Zajímalo nás, kolik a z jaké činnosti platit v případě souběhu zaměstnání s podnikáním. A jak je to s minimální zálohou na pojistné?

Dagmar Kučerová

22. 7. 2009 0:00
| 4

Jak na odměny jednatelů a společníků v s. r. o.?

Jednatel je statutárním orgánem s. r. o. Svou funkci vykonává za úplatu, jeho příjem je zdaněn jako příjem ze závislé činnosti. Společník dostává podíl na zisku zároveň může být ve své společnosti zaměstnán.

Klára Soukupová

14. 7. 2009 0:00
| 4

Začátek podnikání: Podnikatel dělá své první krůčky

Začít podnikat podle živnostenského zákona není složité. Záleží samozřejmě na konkrétním oboru, ale obecně má začínající podnikatel jen několik povinností.

Jana Bohutínská

8. 7. 2009 0:00

Stánkový prodej řemeslných výrobků a přebytků ze zahrady

Prodej vlastních výrobků nebo přebytků ze zahrady může vylepšit rodinný rozpočet. Prodávat lze sousedům, známým, ale také na tržišti. Jaké jsou podmínky a nebude nájem prodejního stolu nakonec dražší než zisk z prodeje?

Dagmar Kučerová

30. 6. 2009 0:00
| 1

Povedu si účetnictví sám. Je to dobrá volba?

Na rozdíl od právnických osob nemusí podnikatel, fyzická osoba, vést účetnictví. Má i další možnosti. Základ daně zjistí na základě vedení daňové evidence nebo ještě snáz: nasčítá příjmy a výdaje uplatní procentem.

Klára Soukupová

24. 6. 2009 0:00
| 1

Chci si založit prodejní stánek s občerstvením. Jak na to?

Hranolková mánie devadesátých let, kdy se u stánků klikatily několikametrové fronty zákazníků, je minulostí. Stánky s občerstvením však mají stále své nezastupitelné místo na náměstích, koupalištích i při sportovních akcích.

Dagmar Kučerová

23. 6. 2009 0:00