Hlavní navigace

Podnikání na vedlejšák

Sdílet

OSVČ vedlejší má stejné povinnosti jako OSVČ hlavní. Musí se registrovat na příslušné úřady a hlásit případné změny. Nemine ji ani každoroční podání daňového přiznání a přehledů pro zdravotní pojišťovnu a ČSSZ. Kdo je OSVČ vedlejší a jak je to se zálohami a doplatky pojistného?

Z hlediska důchodového pojištění je pro platbu záloh a případného doplatku pojistného rozhodující, zda se jedná o osobu uvedenou zákonem o důchodovém pojištění jako OSVČ vedlejší. V případě zdravotního pojištění rozhoduje, zda je podnikatel současně s podnikáním zaměstnán a jaká je výše jeho příjmů, případně, zda se jedná o osobu, za kterou platí pojistné stát. 

Často se podniká při zaměstnání, při mateřské nebo rodičovské dovolené. OSVČ by měla vědět, jak je tomto případě s ročním zúčtováním daní, se zálohami na pojistné, doplatkem a dokládáním dosažených příjmů ze zaměstnání úřadům.  

Podnikání se samozřejmě týká i studentů. Ti musí splnit podmínku soustavné přípravy i věkového rozpětí. Ne všichni podnikající studenti platí měsíční zálohy na pojistné a doplatek důchodového pojištění. Je pro studenty výhodnější daňová evidence, nebo uplatnění výdajů procentem z příjmů?

Legislativa nikterak nebrání výdělečné činnosti invalidních nebo starobních důchodců. Výjimkou jsou poživatelé předčasných starobních důchodů kteří však při splnění určitých podmínek mohou také podnikat.

E-booky pro váš tablet nebo čtečku

Stahujte nejnovější knihy v elektronické formě z edice Podnikatel.cz. Nabízíme například praktického pomocníka při začátku podnikání, novinky v občanském zákoníku či poutavé příběhy podnikatelů. Prohlédněte si nabídku e-booků

Slovníček pojmů

OSVČ = osoba samostatně výdělečně činná.  

Sociální pojištění = skládá se z příspěvku na státní politiku zaměstnanosti, z důchodového a nemocenského pojištění. Nemocenské pojištění je dobrovolné. 

Pracovní  poměr = pracovněprávní vztah mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem uzavřený podle zákoníku práce.  

Dohoda o provedení práce = uzavírá se maximálně na 300 hodin ročně u stejného zaměstnavatele.

Dohoda o pracovní činnosti = nesmí překročit polovinu stanovené týdenní pracovní doby. Posuzuje se v průměru za 52 týdnů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).