Hlavní navigace

Podnikání na mateřské

Sdílet

Podnikatelky si často přivydělávají na mateřské nebo rodičovské dovolené. V obou případech lze podnikat, podmínky jsou však různé.

Je zásadní rozdíl mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou, respektive mezi pobíráním peněžité pomoci v mateřství a pobíráním rodičovského příspěvku. 

Podnikatelka, která pobírá peněžitou pomoc v mateřství (PPM), nesmí po tuto dobu osobně vykonávat podnikatelskou činnost. Může však zaměstnat jinou osobu nebo podnikat prostřednictvím spolupracující osoby. Pokud ale podnikatelka pobírá PPM ze zaměstnání, může nadále podnikatelskou činnost vykonávat. Je považována za OSVČ vedlejší.     

Jiné je to u podnikatelek, které pobírají rodičovský příspěvek. Ty mohou podnikat neomezeně. Opět jsou považovány za OSVČ vedlejší. V prvním roce podnikání nemusí platit zálohy na pojistné. V dalších letech platí dle výše daňového základu. V případě nepřekročení stanovené rozhodné částky neplatí důchodové pojištění vůbec.      

Povinností OSVČ vedlejší je přihlásit se na finanční úřad, příslušnou zdravotní pojišťovnu a ČSSZ. Na konci roku podat daňové přiznání a přehledy o příjmech a výdajích zdravotní pojišťovně a sociálce. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).