Hlavní navigace

Jak se nedopouštět švarcsystému

Sdílet

Kontroly se budou při dokazování porušování zákona zaměřovat na některé pro švarcsystém typické činnosti.

Nejednejte jménem zaměstnavatele

Jednat jménem zaměstnavatele mohou pouze zaměstnanci. Porušení tohoto pravidla se dopustí OSVČ, která není zaměstnancem a přesto vystupuje jménem firmy. Zjevné to bude např. tím, že bude používat firemní vizitky, psát e-maily s hlavičkou společnosti či nosit firemní uniformu. 

Nefakturujte stále stejnou částku

Pravidelná fakturace OSVČ vždy na stejnou částku bude hlavním vodítkem pro kontrolu. V případě odměňování OSVČ je tedy bezpečnější dohodnout se na pohyblivé výši měsíční odměny v závislosti na výkonu práce OSVČ.  

Je vhodné sjednat omezení činnosti např. na určitý časově omezený projekt a OSVČ bude zajisté v lepší pozici, pokud bude moci doložit příjmy od více subjektů, ne jen pouze od jednoho.

Nevytvářejte orgonogramy

OSVČ by nikdy neměla být zahrnuta v organizační struktuře. OSVČ je i při výkonu činnosti pro quasi-zaměstnavatele nadále nezávislým subjektem a firma mu může pouze určit kontaktní osobu, která mu určí rozsah činnosti apod. Nesmí se však jednat o nadřízeného.

Změňte obsah smluv a vyhoďte konkurenční doložku

Pokud bude smlouva obsahovat ujednání typická pro pracovní smlouvu, např. nárok OSVČ na placené volno (obdoba dovolené nebo krácené mzdy v době nemoci), bude to signalizovat zastírání pracovněprávního vztahu. Stejně by mohla působit konkurenční doložka ve smlouvě, která naznačuje, že omezením OSVČ ve výkonu činnosti pro jiné subjekty, může být suplován pracovněprávní vztah. OSVČ si také nesmějí evidovat docházku (délku pracovní doby) nebo např. absenci v práci (dovolenou).

Na zařízení a kanceláře si udělejte nájemní smlouvu

Dalším důkazem švarcsystému může být to, že OSVČ bude používat zařízení vlastněné quasi-zaměstnavatelem, nebo budou svou činnost vykonávat v sídle/pobočce zaměstnavatele, což je typické pro zaměstnance. 

V případě obchodněprávního vztahu musí být náležitě upraven nájem těchto pomůcek, nástrojů, zařízení, popř. i nebytových prostor quasi-zaměstnavatele a­pod.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).