Hlavní navigace

Start podnikání

AAA Poptávka

exPRESS: Rozhodnutí MMF rozhoupalo kurz koruny

Mezinárodní měnový fond ohlásil, že připravuje balík finanční pomoci hned pro několik států. I když se ve čtvrtek analytici chytali za hlavu, někteří připouštějí, že právě toto rozhodnutí stojí za horskou dráhou koruny.

25. 10. 2008 0:00
Doba čtení: 2 minuty

exPRESS: A zase ta krize...

Možná to už působí stereotypně, ale hlavní mediální hvězdou tohoto týdne se opět staly světové finanční trhy. Jejich vývoj za poslední týden by se dal bez nadsázky přirovnat k jízdě na centrifuze. Momentálně míří směrem dolů.

Doba čtení: 3 minuty

Od října se dá živnost ohlásit či změnit přes internet

Podnikatelé mohou od října ohlásit živnost pouze za pomoci internetu. Většina z nich tuto novinku vítá a domnívá se, že bude hojně využívaná. Současně s tím ale také kritizují informovanost, kterou považují za nedostatečnou.

Doba čtení: 4 minuty

Z diskuze: jak na účtování leasingu a platby kartou

Diskusní vlákna serveru Podnikatel.cz nabízejí odpovědi pro váš začínající byznys. Nejčastější dotazy se týkají účetnictví ale také formy podnikání. Po novele živnostenského zákona visí rovněž otazník nad zařazením některých činností.

Doba čtení: 3 minuty

exPRESS: Lék na krizi zatím nezabral

Lék na krizi v podobě záchranného balíčku 700 mld. USD zatím nezabral. Burzy se po celém světě propadají dále. Krize již naplno propukla také v Evropě, kde hrozí státní bankrot ostrovnímu státu Islandu.

11. 10. 2008 0:00
Doba čtení: 3 minuty

exPRESS: Krize zhorší dostupnost úvěrů pro podnikatele

Finanční krize dorazila do Evropy a dvě evropské banky se musely zestátnit. Krize se nevyhne zprostředkovaně ani Česku. Banky v souvislosti se zpomalováním ekonomik v západní Evropě pravděpodobně zpřísní podmínky získání úvěru.

4. 10. 2008 0:00
Doba čtení: 3 minuty

OSVČ čekají v příštím roce změny, které to jsou?

Na OSVČ od nového roku dolehnou změny v české legislativě. Ty se týkají například důchodového a nemocenského pojištění. Nejvýrazněji je pocítí osoby podnikající na základě autorských honorářů.

Doba čtení: 5 minut

Z diskuze: Firmu klidně uvádějte jako vedlejší činnost

Pracujete-li jako zaměstnanec, můžete klidně založit firmu a uvádět ji jako vedlejší činnost. Pokud chcete dovážet a prodávat zboží z ciziny, pozor na možnou nutnost registrace k DPH. Založení e-shopu na jinou osobu není jen tak.

30. 9. 2008 0:00
Doba čtení: 5 minut

exPRESS: Česko má navzdory světové krizi optimistický rozpočet

Český rozpočet na příští rok je příliš optimistický. Na Wall Streetu došlo k největšímu krachu v historii. V tomto kontextu zní jedna česká podnikatelská novinka celkem příhodně: na obzoru je první certifikovaný hrobník.

27. 9. 2008 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Sporný bod u živností: vykládají si úředníci zákony po svém?

Podnikatelé se na úřadech často setkávají s úředníky, kteří vykládají zákony podle svého. V řadě případů záleží na štěstí, na jaký úřad se podnikatel vydá, v jakém je městě a především na koho na daném úřadě narazí.

Doba čtení: 4 minuty

exPRESS: Podnikatelé se obávají finanční krize, oprávněně

Podnikatelé zvedají varovný prst. Podle nich má světová finanční krize vliv na jejich aktivity už od samého začátku a vývoj posledních dní jejich přesvědčení jen potvrdil. Proto stále hlasitěji volají po zavedení eura.

20. 9. 2008 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Z diskuze: Mateřská dovolená a přerušení živnosti

Podnikatelky musí nejen řádně platit nemocenské pojištění, ale po dobu pobírání dávek nesmí vykonávat samostatnou činnost. Rozhodnutí otěhotnět tak přináší podnikatelkám kromě radostí také starost o zavedenou živnost.

15. 9. 2008 0:00
Doba čtení: 5 minut

Kontrakty až za půl miliardy na pražském trojboji veletrhů

Jak vydělat miliony za dva dny? Představit své služby a produkty na veletrhu. Šanci v PVA Letňany tentokrát dostali podnikatelé v oblasti interiéru, gastronomii a wellness. Kontrakty se uzavíraly jako na běžícím páse. (UVNITŘ FOTO-VIDEO)

15. 9. 2008 0:00
Doba čtení: 1 minuta

exPRESS: Zapříčiní silná koruna odchod firem?

Koruna je stále na pořadu dne. Její celkové posílení donutilo firmy uvažovat o snižování počtu pracovních míst i o přesunu aktivit za hranice Česka. Potvrzují to výzkumy. Nejsou však jen nástrojem pro manipulaci k přechodu na euro?

13. 9. 2008 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Společník s.r.o. může být zaměstnanec a pobírat mzdu

Společnost s ručením omezeným je oblíbenou právní formou. Pojem osobní spotřeba je svázán s podnikáním OSVČ, u obchodní společnosti neexistuje. Zákon upravuje odměňování společníků a výplatu podílů na zisku.

Doba čtení: 4 minuty

exPRESS: Chaos v nemocenské, už se zase vyplácí jinak

Prázdniny skončily a podnikatelé se musí seznamovat s novými pravidly pro výplatu nemocenské. Kvůli chaotickému postoji vlády k výplatě nemocenské a rozhodnutí Ústavního soudu se pravidla opět mění. A měnit se budou i příští rok.

6. 9. 2008 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Změnu zdravotní pojišťovny musí zaměstnanec oznámit včas

Neoznámení změny zdravotní pojišťovny může přinést potíže zaměstnavateli i zaměstnancům. Kvůli opomenutí může čekat zaměstnance úhrada penále vyměřeného zaměstnavateli i pokuta od zdravotní pojišťovny.

Doba čtení: 4 minuty

exPRESS: Končí historie českého haléře, hotově jen koruny

Konec měsíce přináší také konec dlouhé historie českého haléře. Od pondělí už padesátníkem nezaplatíme a česká měna se tak zúží na jeden pojem. Zanikne brzy také česká koruna, jak slibují politici, nebo si svou měnu ubráníme?

30. 8. 2008 0:00
Doba čtení: 2 minuty

60 dní od novely živnostenského zákona. Zatím spokojenost

Již dva měsíce života má za sebou novela živnostenského zákona. Nabytí její účinnosti provázelo napětí a očekávání nejen v podnikatelském sektoru. I přes drobné problémy při zavádění novely do praxe podnikatelé konstatují, že je zatím rozhodně nezklamala.

Doba čtení: 6 minut

Máte-li koncesi v kapse, platí pro vás běžná pravidla

Pro získání koncese musí podnikatel splnit zákonné požadavky. Získat koncesi je složitější než živnostenské oprávnění pro živnost vázanou, řemeslnou či volnou. V obecné rovině však pro koncesované živnostníky platí stejná pravidla jako pro ostatní podnikatele.

27. 8. 2008 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Z diskuze: Jak se řeší DPH při prodeji do zahraničí

Daň z přidané hodnoty by se mohla honosit titulem „horké téma ne příliš horkého léta“. Kdy se DPH platí? Může dodavatel po mně vyžadovat, abych byl plátcem DPH? Tyto a další dotazy se objevily v naší diskuzi. Přinášíme výběr těch nejzajímavějších společně s odpověďmi.

Doba čtení: 4 minuty

exPRESS: iPhone také na českém trhu, bude vyprodán?

Na marketingovou kampaň iPhonu 3G nepadlo příliš mnoho prostředků, přesto po něm celý svět šílí. Půlnoční nákup u nás nebyl tak masivní jako v jiných zemích, přesto přístroj vlastní už dva a půl tisíce Čechů. Co dalšího týden nabídl? (UVNITŘ VIDEO)

23. 8. 2008 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Zkuste podnikání nanečisto pomocí fiktivní firmy

Středoškoláci pracují ve fiktivních firmách, kde nanečisto trénují, co obnáší podnikání. Reálné firmy mohou s fiktivními spolupracovat a vychovávat si nové zaměstnance. Nebo při hledání nových lidí vědět, že něco podobného existuje.

19. 8. 2008 0:00
Doba čtení: 4 minuty

exPRESS: Je poplatkový skandál u konce, nebo sotva startuje?

Média se příliš nechytla na poplatkový skandál České televize. Zatím nejpodrobněji o něm informoval server Podnikatel.cz. Komerční televize se kauze nevěnovaly prakticky vůbec. Důvodem je možná i to, že ČT předhodila „vlkovi“ viníka, jenže koza zůstala celá.

16. 8. 2008 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Kruh se uzavírá. Ovládá BSPLP lidi z České televize?

Zdroj z České televize sdělil serveru překvapivé informace týkající se vymáhání televizních poplatků. Nejen že potvrdil spojení Kalcsa a BSPLP, ale odhalil i personální propojení BSPLP a České televize. Navíc dle jeho informací ovládá BSPLP lidi uvnitř televize. Velké pochybnosti se tak začínají vznášet nad výběrovými řízeními.

Doba čtení: 5 minut

Podnikání v cestovním ruchu: Ne vždy je třeba vzdělání a praxe

Založit cestovní kancelář je věc mnohem složitější, než založit cestovní agenturu. Provozovatel kanceláře musí získat koncesi a plnit přesné zákonem stanovené požadavky. Agentura patří do volné živnosti, nesmí ale prodávat zájezdy.

Doba čtení: 5 minut

Exkluzivně: Další fakta v poplatkovém skandálu - v ČT pracoval člověk, který nyní figuruje u Kalcsa i BSPLP

Neprobádaný kruh kolem poplatkového skandálu ČT se uzavírá. Zdroj z České televize potvrdil pojítko mezi záhadnou BSPLP, advokátní kanceláří Dalibora Kalcsa ale i České televize. Zdroj upozornil, že za celou kauzou stojí především BSLP, které aktuálně ČT vypověděla smlouvu.

12. 8. 2008 17:00
Doba čtení: 2 minuty

Poplatkový skandál ČT a nové skutečnosti. Stojí za vším propojení mezi Kalcsem a vyhledávací agenturou?

Minulý týden se ČT snažila zamést pod kobereček případ poplatkového skandálu. Do hry ale vstoupila BSPLP, zprvu neznámá firma. Teď se ukazuje, že je to starý známý, který má prsty i ve skandálu z roku 2005 a v podobně skandálním případu na Slovensku. Na povrch navíc vyplouvají další skutečnosti, které výběrové řízení ČT na vymahače poplatků mohou zpochybnit.

Doba čtení: 11 minut

exPRESS: Podnikatelé žijí televizní kauzou

Podnikatelé se bouří proti metodám, jaké uplatňuje Česká televize prostřednictvím svých smluvních partnerů při vymáhání koncesionářských poplatků. A tak možná trochu zapadlo, že podnikatelů je zase o něco víc.

Doba čtení: 3 minuty

Živnostníci, třeste se! Advokát s plnou mocí České televize vymáhá neexistující dluhy

Advokát České televize Dalibor Kalcso rozeslal podnikatelům tisíce dopisů, kde vymáhá neexistující dluhy a hrozí desetitisícovými pokutami. České televizi, jejíž call centrum je zcela přetížené stížnostmi, už došla s advokátem trpělivost a spolupráci s ním zřejmě ukončí. (UVNITŘ NÁHLED DOPISU)

Doba čtení: 3 minuty