Hlavní navigace

Start podnikání

AAA Poptávka

exPRESS: Vláda bude bojovat proti krizi zpřístupněním úvěrů

Národní ekonomická rada vlády představila tento týden svůj plán v boji proti hospodářské krizi. Ten by měl obsahovat podporu zaměstnanosti a zlepšení přístupu k úvěrům. Kdy pouhá slova naplní také činy?

7. 2. 2009 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Vedlejší samostatnou výdělečnou činnost oznamte včas

Od 1.1.2009 se mění důvody pro výkon vedlejší samostatné výdělečné činnosti. K prokázání vedlejší činnosti konečně postačí jen to, že byla OSVČ současně s podnikáním také zaměstnána. A je jedno, kolik v zaměstnání vydělá.

Doba čtení: 5 minut

Jak na zdanění honorářů z více vydavatelství měsíčně

Ať jste jen drobnými pisálky či novináři na plný úvazek, výsledek vaší „literární múzy“ je třeba zdanit. Autor by měl vědět, kdo a v jaké výši odvádí daň a zda za tyto příjmy odvádí pojistné.

Doba čtení: 5 minut

Z diskuze: Pojištění není v přehledu daňově uznatelný výdaj

Vyplňujete přehled pro pojišťovny nebo daňové přiznání? Máme pár tipů z diskuze, jak vyplnit některé řádky. Nezapomeňte rovněž, že dnes je poslední termín pro odevzdání přiznání pro daň z nemovitosti.

2. 2. 2009 0:00
Doba čtení: 2 minuty

exPRESS: Resort financí přiznal, že odhad růstu přecenil

Ministerstvo financí nevylučuje, že česká ekonomika může podlehnout recesi. Jeho nové odhady jsou však stále optimističtější, než předpovídají analytici. Ti zatím měli na vývoj ekonomiky pohled reálnější.

31. 1. 2009 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Ženy v domácnosti a na rodičovské podnikají neomezeně

Zatímco při pobírání peněžité pomoci v mateřství nelze osobně vykonávat samostatnou výdělečnou činnost, při rodičovské dovolené je podnikání možné. Podobně se ani na podnikání "žen / mužů v domácnosti" nevztahují žádná omezení.

Doba čtení: 3 minuty

Podnikání v invalidním důchodě 2009

Změny, které pro podnikatele začaly platit začátkem roku 2009, se dotknou také podnikatelů - plných nebo částečných invalidních důchodců. Základ se však nemění, při invalidním důchodě je možné i nadále podnikat neomezeně.

Doba čtení: 3 minuty

exPRESS: Průmysl stojí na prahu katastrofy, varují odboráři

Je stále zřetelnější, že i Česko silně pociťuje dopady finanční krize. Odboráři už malují čerta na zeď a varují, že domácí průmysl se pomalou hroutí. Nejedná se však jen o taktickou hru využívající paniku?

Doba čtení: 2 minuty

Nemocenské pojištění nově: OSVČ zůstává 14 dní bez peněz

Změny ve vyplácení nemocenských dávek od 1. ledna 2009 dopadají na OSVČ. Zatímco zaměstnanci vyplácí dávky do 14. dne nemoci jeho zaměstnavatel, OSVČ musí spoléhat sama na sebe. A řešení nenabízí ani komerční pojištění.

Doba čtení: 4 minuty

exPRESS: Ekonomika se stále propadá. Kdy nás zasáhne recese?

Vše nasvědčuje tomu, že ani Česko se neubrání recesi. Začínají o ní nahlas mluvit i přední čeští analytici a údaje za tento týden takový názor jen podporují. Otázkou zřejmě proto už není zda, ale spíše kdy.

17. 1. 2009 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Minipivovar může být koníčkem i úspěšným byznysem

Obyvatelé České republiky mají mnohdy velmi těsný vztah k pivu a naše země je odedávna pivní velmocí. Trh s pivem nabízí i dnes řadu podnikatelských příležitostí.

16. 1. 2009 0:00
Doba čtení: 8 minut

Z diskuze: Když zdědíte firmu, v podnikání pokračovat nemusíte

Pokud zdědíte firmu, nebojte se, že byste museli nechtěně pokračovat v jejím provozu. S firmou můžete naložit dle své libosti. Jestliže zase otevíráte penzion, nezapomeňte na OSSZ, zdravotní pojišťovnu a hygienu.

6. 1. 2009 0:00
Doba čtení: 3 minuty

exPRESS: Na Slovensko od Nového roku s eurem

Na Slovensku se od Nového roku začalo platit eurem. Díky tomu se stalo 16. členem eurozóny. Ekonomové očekávají, že by euro mělo pomoci Slovensku lépe se vyrovnat s dopady finanční krize.

Doba čtení: 4 minuty

Nejen krizový rok 2008. Na podnikatele číhala i ČT či Firmreg

Podnikatele neohrožovala v roce 2008 pouze finanční krize. O peníze se je pokusily připravit např. také Česká televize či katalogová firma Firmreg. Život pak podnikatelům neulehčilo ani zdražení energetických společností.

Doba čtení: 6 minut

exPRESS: Rok 2008 ve znamení finanční krize

Rok 2008 se zřejmě definitivně zapíše do dějin jako rok krizový. Server Podnikatel.cz připravil souhrn těch nejpodstatnějších událostí, které finanční krize způsobila. Vše začalo již v půlce září pádem banky Lehman Brothers...

27. 12. 2008 0:00
Doba čtení: 6 minut

exPRESS: Automobilky se předhánějí v propouštění zaměstnanců

Finanční krize již naplno dolehla na automobilový průmysl. Tuzemské automobilky se začínají předhánět, kdo propustí více pracovníků či kdo na delší dobu omezí výrobu. Firmy se snaží ušetřit, kde se dá.

20. 12. 2008 0:00
Doba čtení: 3 minuty

OSVČ 2009: změny hlavně v sociálním zabezpečení

Nový rok přinese podnikatelům řadu změn v legislativní a daňové oblasti. Podnikatel.cz proto přináší první ze série článků, ve kterých jsou všechny připravované změny přehledně shrnuty.

Doba čtení: 5 minut

exPRESS: Nereálný rozpočet odklepnut, čím si tím pomůžeme?

Na poslední chvíli před rezignací přeběhlíka Pohanky se podařilo koalici protlačit rozpočet přes sněmovnu. Všichni dobře vědí, že rozpočet je utopií. Raději mít schválený rozpočet, než být v rozpočtovém provizoriu, říká vláda.

13. 12. 2008 0:00
Doba čtení: 2 minuty

exPRESS: Česku se vyplatilo, že zatím nemá euro

Finanční krize proniká stále hlouběji i do samotné Evropy. Ekonomika zemí, které platí eurem, se propadla do recese. Potvrdil to tento týden Eurostat. Unáhlené kroky se však podle finančníků nevyplatí.

6. 12. 2008 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Chcete si postavit projekt? Buďte detailní v žádosti o úvěr

Banky jsou při poskytování úvěru pro developerské projekty opatrné, hlavně nyní, kdy se celý svět otřásá od epicentra finanční krize. I přesto lze při žádosti o úvěr uspět, chce to ale finanční zdraví firmy a spoustu podkladů.

2. 12. 2008 0:00
Doba čtení: 5 minut

Novinky v Přehledu o příjmech a výdajích OSVČ

Pojistné hrazené podnikatelem v průběhu roku je jen zálohou na pojistné. Skutečná výše pojistného se vyčíslí až v ročním přehledu příjmů a výdajů OSVČ. Zjistili jsme, jaké změny přináší nový přehled za rok 2008.

1. 12. 2008 0:00
Doba čtení: 6 minut

exPRESS: Internet Mall se obrátil s námitkou na ÚOHS. Uspěje?

V prostředí e-byznysu přituhuje. Po oznámení chystané fúze e-shopů Kasa.cz a Obchodní dům.cz se na antimonopolní úřad obrátila s námitkou společnost Internet Mall. Chystaný holding se jí nezamlouvá, může ohrozit její pozici.

Doba čtení: 3 minuty

Firmy protestují proti zdražení elektřiny. Může za ceny ČEZ?

Elektřina od nového roku zdraží o více než 10 %. Podnikatelé to označují za nehoráznost. Energetici se dušují, že za nic nemohou, že cenu určuje trh. Podle některých však stojí za zdražením firma ČEZ a její obchodní praktiky.

Doba čtení: 7 minut

Tip pro začínající developery: jak uspět s projektem v bance

Developerské projekty jsou od počátku roku poměrně omezeny. Má na tom lví podíl i finanční krize. I přesto se dá v tomto byznysu podnikat. Máme pár tipů, jak správně projekty strukturovat, aby žadatel o úvěr byl v bance úspěšný.

26. 11. 2008 0:00
Doba čtení: 8 minut

exPRESS: Schválen nový daňový řád. Byrokracie na ústupu?

Navzdory názoru analytiků pokračuje vláda ve své reformní činnosti. Tento týden schválila nový daňový řád, který by měl snížit administrativu a mnoha podnikatelům ulehčit život. Zákon teď putuje do poslanecké sněmovny.

22. 11. 2008 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Katalogové firmy opět útočí. Pozor na to, co podepisujete a za co platíte

Řadě živnostníků přišla nedávno složenka a úředně se tvářící dopis. Jednalo se o zápis do rejstříku firem. Nejde však o povinný zápis do živnostenského rejstříku, nýbrž jen o obchodní nabídku soukromé firmy. Náhoda, nebo záměr?

Doba čtení: 6 minut

exPRESS: Evropa se propadá do víru krize. A co Česko?

I když se vláda i poslanci tento týden činili a v legislativě přibude pár novinek, Evropou stále obchází strašák v podobě finanční krize. Už dolehla i na sousední Německo a nepřímo i na nás. Máme se bubáků bát?

15. 11. 2008 0:00
Doba čtení: 2 minuty

exPRESS: Ameriku povede Obama, skutečně přinese změnu?

Občané Spojených států rozhodli, novým americkým prezidentem bude Barack Obama. Mnoho státníků neskrývalo blažený úsměv. Čekají, že s Obamou navážou dialog tam, kde to s Bushem skřípalo.

8. 11. 2008 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Máte počítač s internetem? „Plaťte nám poplatky!“ chce ČT

Česká televize opět uvažuje o zavedení koncesionářských poplatků za počítač s internetem. Podnikatelé i občané se bouří a protestují, a to i přesto, že televize ujišťuje, že rozhodně nehodlá zpoplatnit každý počítač.

Doba čtení: 5 minut

Z diskuze: Jak výhodné je podnikání při práci a studiu

Témata, za kterými čtenáři stále dávají otazník, se často týkají podnikání při zaměstnání či studiu. Nejsou jasné jednotlivé možnosti a daňové zvýhodnění. To ostatně Češi hledají za vším, co se práci jen podobá. (UVNITŘ ODPOVĚDI)

Doba čtení: 4 minuty