Hlavní navigace

Start podnikání

AAA Poptávka

Evropská společnost je hudbou podnikatelské budoucnosti

Pro podnikatele, jejichž podnikání přesahuje lokální rozměry, existuje možnost založit evropskou společnost. Potřebují ale zahraničního partnera, finanční zázemí a zatím také chuť překonávat administrativní překážky. Odměnou jim může být úspora na daních.

Jana Bohutínská

7. 4. 2008 0:00
Doba čtení: 4 minuty

exPRESS: Živnostníci ušetří díky novele 125 milionů korun

Vláda je poměrně optimistická. Díky novele živnostenského zákona, kterou tento týden podepsal prezident republiky, živnostníci údajně ušetří miliony korun. Vláda rovněž informovala o startující kampani na podporu výrobců biopotravin a týden přinesl informaci také o startu expanze řetězce Žabka.

Michael Hovorka

5. 4. 2008 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Nejčastější chyby u sociálního a zdravotního pojištění

Nemáme to jednoduché. Odevzdali jsme daňová přiznání, ale tím naše povinnosti nekončí. Nyní musíme odevzdat Přehled na Českou správu sociálního zabezpečení a na zdravotní pojišťovnu. V Přehledu vypočítáme nové zálohy pojistného, které budeme platit v roce 2008.

Klára Soukupová

4. 4. 2008 0:00
| 1
Doba čtení: 6 minut

Předražená byznys třída není vždy výhra

Pokud se podnikatel rozhodne využít pro dopravu do jiných měst jiný prostředek než automobil, zbývají mu na výběr tři možnosti. Vlak, autobus nebo leteckou dopravu. Kvalita cestování stále roste, u některých vlaků nemá však doprava dostatečnou úroveň.

Daniel Morávek

3. 4. 2008 0:00
| 4
Doba čtení: 5 minut

Z diskuze: Jak otevřít salon krásy, kam řadit uměleckého malíře?

Přemýšlíte o salonu krásy? Nevíte, jak účtovat zboží, které využijete k osobní spotřebě? Kam se vlastně řadí činnost uměleckého malíře? Na tyto a další otázky jsme/jste odpovídali v naší diskuzi, která již brzy dozná viditelných změn. Těšte se na přehlednější systém.

Michael Hovorka

1. 4. 2008 0:00
| 2
Doba čtení: 3 minuty

exPRESS: Daňové přiznání? V pondělí poslední den!!!

Opozdilci, kteří ještě stále neodevzdali své daňové přiznání, mají v pondělí poslední termín. A že většina drobných podnikatelů řeší daně na poslední chvíli, potvrdil tento týden, kdy byl na serveru Podnikatel.cz obrovský zájem o daňové články, formuláře a kontaktní údaje finančních úřadů.

Michael Hovorka

29. 3. 2008 0:00
Doba čtení: 2 minuty

exPRESS: Začít podnikat bude jednodušší

Začít v Česku podnikat bude snad konečně nejen jednodušší, ale také méně finančně nákladné. A s menším papírováním. Až bude vláda ve speciální brožuře bilancovat rok 2008 jako aktuálně ten loňský, určitě se za novelu živnostenského zákona po zásluze pochválí.

Jana Bohutínská

22. 3. 2008 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Vše, co chcete vědět o sociálním pojištění pro OSVČ

Podnikatel platí, kromě daně z příjmů a zdravotního pojištění, pojistné na sociální zabezpečení. Není vždy zřejmé, jaké povinnosti vůči správě sociálního zabezpečení má. Co je nutné platit povinně, co dobrovolně. Důchodová reforma navíc přináší novinky, na které se musí OSVČ připravit.

Klára Soukupová

21. 3. 2008 0:00
Doba čtení: 5 minut

Prodáváte společnost? Ujasněte si, co je firma a co podnik

V životě podnikatele mohou nastat situace, kdy je nucen převést svou „firmu“ na jiného vlastníka. Obchodní firma je název, pod nímž je podnikatel zapsán v obchodním rejstříku, tvoří určitý mezičlánek mezi podnikem a jeho majitelem. Samostatný převod firmy bez současného převodu podniku není možný.

Kateřina Tietzová

17. 3. 2008 0:00
Doba čtení: 4 minuty

I v důchodovém věku můžete bez obav podnikat

Odchod do starobního důchodu bývá zpravidla významným životním mezníkem. Pro podnikatele však nemusí být žádnou tragédií. Spíše naopak. Kromě pobírání pravidelně vypláceného důchodu může i nadále podnikat. Nemusí být tedy pod tlakem, zda se mu bude v podnikání dařit.

Jiří Velinský

14. 3. 2008 0:00
| 1
Doba čtení: 3 minuty

Živnostník se dobře zviditelní inzercí v městských listech

Začínající živnostník má na zvyšování povědomí o svém podnikání omezené prostředky. Těm nejmenším se nevyplácí investovat do velkých marketingových kampaní. Náklady v tomto ohledu jsou pro ně neúnosné. Pomocníkem jim proto může být i městský list. V něm dobře promyšlená propagace nemusí být drahá.

Michael Hovorka

13. 3. 2008 0:00
Doba čtení: 4 minuty

exPRESS: Český miliardář Kellner je ve stovce nejbohatších

Všechny důležité byznys zprávy zastínila tento týden jediná. Česko má ve stovce nejbohatších lidí světa své zastoupení. Majetek Petra Kellnera je odhadován na slušných 9 miliard korun. Slovo bohatý může skloňovat i český internet. Rostou zisky a čtvrtina lidí zde utrácí o sto šest.

Michael Hovorka

8. 3. 2008 0:00
| 1
Doba čtení: 2 minuty

České pastičky na zaměstnance, kteří podnikají

Vedlejší samostatná činnost je posuzována podle zákona o důchodovém pojištění. Krok za krokem projdeme, co všechno musí udělat zaměstnanec, který souběžně podniká a je zaměstnán. V českém systému je totiž mnoho zrádností, kterými si zaměstnanec-podnikatel může přivodit slušné problémy.

Klára Soukupová

7. 3. 2008 0:00
| 3
Doba čtení: 7 minut

Podnikatelský plán: Jeden z pilířů úspěšného podniku

Dobrý podnikatelský plán může firmě přinést peníze - v případě, že přesvědčí banku či solventního investora. Protože podnikatelský plán obsahuje všechny důležité informace týkající se firmy a podnikání, je prostředkem k tomu, jak porovnat představy o podnikání s realitou.

Kateřina Tietzová

6. 3. 2008 0:00
| 5
Doba čtení: 4 minuty

exPRESS: Vláda uvažuje o snížení odvodů na sociální pojištění

Nové programy pro získání dotací, možná nové úlevy pro zaměstnavatele, kteří odvedou za zaměstnance na sociálním pojištění méně, a především nové zprávy o neuvěřitelných ziscích gigantů. To vše a více přinesl poslední únorový týden roku 2008.

Michael Hovorka

1. 3. 2008 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Podnikejte jako rovnocenní partneři – s.r.o. versus sdružení

Podnikání rovnocenných partnerů má různé formy a dvě strany mince. Pokud nechcete složitě obíhat úřady, můžete si založit sdružení fyzických osob. Plánujete-li podnikat dlouhodobě a dosahovat vysokých zisků, může být lepším řešením založení s.r.o. Každá z variant má své výhody i nevýhody.

Kateřina Tietzová

28. 2. 2008 0:00
Doba čtení: 3 minuty

exPRESS: Daňové prázdniny pro drobné podnikatele? Možná...

Představa neplatit za jedno zdaňovací období státu daně je velmi lákavá a vláda je jí částečně nakloněna. Drobní podnikatelé by to každopádně uvítali, jejich byznysu by to pomohlo. Česko, které je nejúspěšnějším transformačním státem, by tak bylo zase o krůček dále.

Michael Hovorka

23. 2. 2008 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Podnikat nebo ne? To je, oč tu běží

Přemýšlíte o podnikání? Zvažujete pozitiva a negativa i případná rizika? Nebo jste se již rozhodli pro podnikání a svou podnikatelskou činnost zahájili? Je zřejmé, že pro podnikání se nehodí každý, ale je možné, že s velkým úsilím, vytrvalostí a trochou štěstí a odvahy se to může podařit každému.

Lucie Domanská

20. 2. 2008 0:00
Doba čtení: 4 minuty

exPRESS: Podnikatelé ušetří novelou živnostenského zákona miliony

Možná už od dubna začne platit novela živnostenského zákona, kterou tento týden odklepla ve třetím čtení Poslanecká sněmovna. Předloha nyní putuje do Senátu. V průběhu tohoto týdne se rovněž objevily informace o tom, že na český trh vstupují další zahraniční klíčoví hráči. Kteří to jsou?

Michael Hovorka

16. 2. 2008 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Jaké jsou začátky a konce podnikání? Ptejme se úspěšných

Lidí, kteří se vrhli do podnikání, je mnoho. Někteří jsou stále úspěšní, jiní už méně, nebo dokonce museli své aktivity z nejrůznějších důvodů ukončit. Proč lidé začínají podnikat a co některé donutilo skončit? Cesta za úspěchem je klikatá a je třeba počítat i s tím, že úspěch se v Česku nepromíjí.

Lucie Domanská

13. 2. 2008 0:00
Doba čtení: 5 minut

Pro otevření hospody je povinné odborné vzdělání a praxe

Každá živnost má svá specifika a živnostenský zákon neřeší všechny situace a pravidla pro každou živnost zvlášť. Třeba při provozování hospody je nutné se řídit i dalšími zákony, které se týkají oboru, aby podnikatel neměl problémy s úředníky a nedostal pokutu či nemusel svou živnost i zavřít.

Lucie Domanská

11. 2. 2008 0:00
Doba čtení: 5 minut

exPRESS: Týden ve znamení zdražování a růstu firem

Ceny a úroky rostou. Inflace stejně jako centrální bankou stanovené úrokové sazby jsou až na desetiletých maximech. Je druhý měsíc roku 2008 a máme se skutečně čím chlubit. Analytiky ale tento vývoj moc nezaskočil, očekávali ho, jenže to na optimismu asi nikomu z nás příliš nepřidá. Co bude dál?

Michael Hovorka

9. 2. 2008 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Nechcete podnikat pod svým jménem? Musíte založit firmu

Fyzická osoba, která nechce podnikat pod svým jménem a příjmením, má smůlu. V případě zápisu do Obchodního rejstříku si ke jménu připíše jen dodatek. Zápis do rejstříku navíc znamená změnu ve vedení účetnictví a další povinnosti. Kdo nechce podnikat pod svým jménem, musí se stát právnickou osobou.

Jana Bohutínská

8. 2. 2008 0:00
| 4
Doba čtení: 4 minuty

Jak vyplnit jednotný registrační formulář pro fyzické osoby

Každý člověk, který začíná podnikat musí svou živnost nahlásit na příslušných úřadech. V minulosti jej čekalo obíhání živnostenského úřadu, finančního, zdravotní pojišťovny, správy sociálního zabezpečení, popř. i úřadu práce. V současné době stačí podat jednotný registrační formulář jen na 1 místě.

Lucie Domanská

7. 2. 2008 0:00
Doba čtení: 8 minut

Faktury a jiné doklady řeší přesně zákony

Doklady, ať už daňové nebo účetní, jsou dokumenty, s nimiž se setkává prakticky každý podnikatel, který vede účetnictví nebo daňovou evidenci. Jaký je mezi nimi rozdíl, k čemu se používají a jaké musí mít náležitosti, je přesně stanoveno zákony.

Lucie Domanská

4. 2. 2008 0:00
| 1
Doba čtení: 4 minuty

exPRESS: Do roku 2013 padne monopol na poštovní služby

Česká pošta za několik let ztratí monopol na doručování zásilek do 50 gramů. Této služby se tak budou moci chopit i zahraniční firmy. Možná tak heslo „Dnes podáte, zítra dodáme“ bude již konečně naplněno a nebude doménou jen některých měst či regionů.

Lucie Domanská

2. 2. 2008 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Odhalte lháře ve svém týmu, návod je jednoduchý

Získat si přízeň v pracovním týmu lze několika způsoby. Patřit mezi ně může i tzv. krásná lež, kterou se chce dotyčný jedinec svému okolí zalíbit. Lež může být ale i nástrojem manipulace, někdy může ohrozit i chod celé firmy. Naučte se, jak takového člověka odhalit včas, než napáchá velké škody.

Michael Hovorka

28. 1. 2008 0:00
| 3
Doba čtení: 4 minuty

exPRESS: ČR získala loni z unijní kasy nejvíce peněz

Stěžujeme si snad na to, že vstup do Unie nám příliš nepomohl? Jednoduché počty však svědčí o opaku. Pokud dostaneme z unijní kasy více, než do ní vložíme, není o čem pochybovat. Co když se ale karta obrátí? Upřímně, dokud to sype, může nám to být úplně jedno.

Michael Hovorka

26. 1. 2008 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Rizika a příležitosti v podnikání pomůže odhalit SWOT analýza

Žádná firma neexistuje izolovaně od zbytku světa. Žije uprostřed veškerého dění a působí na ni spousta negativních a pozitivních vlivů. Ty, které převáží, pak rozhodují o budoucnosti firmy. Záleží jen na tom, jak je na různé vlivy firma připravená a jak se s nimi dokáže vypořádat. Pomoci může SWOT analýza.

Lucie Domanská

24. 1. 2008 0:00
Doba čtení: 5 minut

Pozice AdSense na firemním webu musí být vychytaná

Jak na AdSense co nejvíce vydělat? Vše by se dalo shrnout do jedné věty. Dobře umístěné, vysoce placené a relevantní reklamy, spolu s velkým počtem návštěvníků generují největší provize. V dnešním článku budu analyzovat techniky, které je vhodné použít, abyste docílili co největšího zisku z reklam umístěných na svých stránkách. Většinu z nich lze aplikovat na jakýkoliv kontextový reklamní systém.

Lukáš Hanes

24. 1. 2008 0:00
Doba čtení: 6 minut