Hlavní navigace

Start podnikání

AAA Poptávka

exPRESS: Přechod na euro přijde Slováky draho

V průběhu týdne dokazovala koruna, že se své silné pozice nehodlá vzdát. Stále pokořuje nové rekordy a euro se dá pořídit za babku. Trochu jinak je na tom Slovensko. To svou korunu zahazuje a nahradí ji eurem za 30 slovenských korun.

12. 7. 2008 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Zdravotní pojištění při zkráceném úvazku zaměstnanců a OSVČ

Podnikatelé sjednávají se svými zaměstnanci pracovněprávní vztahy na celý i částečný pracovní úvazek. V případě zkráceného úvazku musí respektovat odvod zdravotního pojištění z minima, pokud se nejedná například o osobu celodenně pečující o děti nebo OSVČ.

9. 7. 2008 0:00
Doba čtení: 4 minuty

exPRESS: Pouhá třetina podnikatelů je pro pokračování reforem

Ve Sněmovně bylo před prázdninami rušno. Novinky v oblasti legislativy se schvalovaly jako na běžícím páse. To pomohlo současné vládě k tomu, aby si prosadila další reformní kroky. S jejich pokračováním ale souhlasí necelá třetina podnikatelů.

5. 7. 2008 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Z diskuze: Dneškem se mění podmínky u živností. Jak je to s registrací?

Právě dnes nabývá účinnost novela živnostenského zákona, která s sebou zároveň přináší několik sporných bodů, kterým ne všichni podnikatelé zcela rozumí. Ptali jste se nejčastěji: jak je to s živností volnou? Získávám nárok na všechny obory, které obsahuje?

Doba čtení: 5 minut

exPRESS: Podnikatelé vrací odborářům úder

Podnikatelé s úterními protesty odborářů nesouhlasí. Navíc se cítí být poškozeni, protože stávka, které se účastnil bezmála milion lidí, byla proti reformní politice vlády a ne proti samotným zaměstnavatelům.

Doba čtení: 3 minuty

exPRESS: Úterní stávka odborářů bude velká, možná i největší

V úterý zažije Česko možná i největší protestní akci od dob sametové revoluce. Do hodinové stávky vstoupí odboráři, kteří se bouří proti vládním reformám. Bude jim to však vůbec něco platné?

21. 6. 2008 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Podobu výpisu ze živnostenského rejstříku ministerstvo zatím tají

Živnostenský zákon přináší mimo jiné změnu řady poplatků spojených s podnikáním. Živnostenské listy nahradí výpis ze živnostenského rejstříku, jehož podobu ministerstvo zatím tají. Podnikatelům přitom vadí pomalost úřadů a nutnost udávat stále stejné údaje.

Doba čtení: 4 minuty

Co si myslíte o novele živnostenského zákona? Uvítáme váš názor

Již příští měsíc se mění znění živnostenského zákona. Vstup do podnikání bude jednodušší, zpřehlední se systém živností a částečně se omezí byrokratické řízení a poplatky za něj. Je novela skutečně tak revoluční? Řekněte nám svůj názor a hlasujte v anketě.

19. 6. 2008 0:00
Doba čtení: 1 minuta

Prokázání praxe: tvrdý oříšek pro živnostenské úřady?

Současná úprava živnostenského zákona nijak nespecifikuje, jaké doklady podnikatel potřebuje při prokazování praxe. To se ale změní po novele tohoto zákona, kdy dojde k upřesnění definice praxe a doby praxe se výrazně zkrátí.

17. 6. 2008 0:00
Doba čtení: 3 minuty

exPRESS: Zběsilá jízda koruny a investorsky atraktivní Česko

Týden jednoznačně zastínil vývoj kurzu české měny. Včera začala tlačit na hranici 24 korun za euro a exportéři mají kvůli tomu šediny na hlavě. Dobrou zprávou týdne je žebříček atraktivity zemí pro investory. Česko se udrželo v první desítce.

14. 6. 2008 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Živnosti volné jdou na dietu, od července se redukují na jedinou

Podnikání bude od 1. července snazší. Tímto dnem začíná platit novela živnostenského zákona, která zjednodušuje vstup do podnikání, mění systém jednotlivých živností a ruší živnostenské listy a koncesní listiny. Živnosti volné přitom novela redukuje na jedinou.

Doba čtení: 7 minut

Začít podnikat v autodopravě je až na výjimky jednoduché

Podnikání v autodopravě je velice rozšířeným způsobem živobytí. Podnikatel.cz přináší souhrn základních náležitostí, které musí podnikatel splňovat, aby mohl tuto činnost provozovat. A radí, jak získat koncesní listinu.

10. 6. 2008 0:00
Doba čtení: 3 minuty

exPRESS: Firmy přestávají věřit budoucím příjmům

Globální hypoteční krize si stále žádá své oběti. Jejího vlivu se firmy bojí a podle nejnovějšího průzkumu už přestávají věřit v budoucí růst obchodních aktivit, zisků a zaměstnanosti. Optimismus v celosvětovém měřítku tak pokulhává.

Doba čtení: 2 minuty

exPRESS: Novela zákona o cenách nerespektuje tržní principy

Zase další blud z pera zákonodárců. Navrhovaná novela zákona o cenách je podle obchodníků nepřesná a dostává se s ní do zákona skrytá regulace cen a omezení podnikatelské svobody. A jaké další perličky připravil uplynutý týden?

31. 5. 2008 0:00
Doba čtení: 2 minuty

exPRESS: Zdravotní prohlídky podnikatelé platit nechtějí

Podnikatelé kroutí nad návrhem resortu zdravotnictví hlavou. „Proč bychom měli platit zdravotní prohlídky svých zaměstnanců?“ Ptají se veřejně. Bez výrazných úlev na daních se vládní návrh s podporou podnikatelů nesetká. Jejich kasy by to zbytečně zatížilo.

24. 5. 2008 0:00
Doba čtení: 3 minuty

exPRESS: Nekvalitní zákon a rekordní počet traktorů

Antidiskriminační zákon nemá v Česku na růžích ustláno. Jen co se ho podařilo protlačit Parlamentem, vetoval ho prezident. Co na tom, že Česku za průtahy související s antidiskriminační legislativou hrozí žaloba od Evropské komise.

17. 5. 2008 0:00
Doba čtení: 3 minuty

exPRESS: Novým autem pojedou podnikatelé levněji

Ostrava a Praha jsou si díky novému úseku dálnice o něco blíž. A řidiči dají za benzín zase o něco víc. Bez ohledu na to, jak staré jejich auto je. Silniční daň však bude dražší jen pro ty, kteří jezdí staršími auty. Ekologie jede na zelenou.

10. 5. 2008 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Kdy je v podnikání nutná koncesní listina?

Zaujala vás možnost podnikat v oblasti pyrotechnického průzkumu? Nebo spíše klidnější provozování cestovní kanceláře? Vězte, že tyto činnosti patří mezi koncesované živnosti, a tak budete muset doložit odbornou způsobilost a požádat o vydání koncesní listiny.

9. 5. 2008 0:00
Doba čtení: 3 minuty

exPRESS: Second handy už netáhnou, zákazníci nakupují jinde

Po velkém rozmachu v 90. letech zažívají obchody s oděvy z druhé ruky útlum. Podnikatelé v tomto oboru se mají co ohánět. Naštěstí je celkový počet podnikatelů stále silnější. Za první čtvrtletí letošního roku je jich oproti minulému roku o 10 000 více.

3. 5. 2008 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Osoba spolupracující má povinnosti stejné jako OSVČ!

Osoba, která žije ve společné domácnosti s OSVČ, se může stát také podnikatelem, tzv. osobou spolupracující. Může to být manžel, manželka, ale i ostatní osoby žijící v domácnosti s podnikatelem. Seznamte se s povinnostmi spolupracující osoby v oblasti placení daně, sociálního a zdravotního pojištění.

Doba čtení: 4 minuty

exPRESS: Budou zaměstnanci opět častěji stonat?

Ústavní soud tento týden zrušil tu část reformy veřejných financí, která pojednává o neplacené nemocenské. Od pololetí tak budou první tři dny nemoci opět za peníze. Pro podnikatele možná až ne tolik pozitivní zpráva. Ještě že je vláda potěšila slibem o zrušení 206 povinností vůči úřadům.

26. 4. 2008 0:00
Doba čtení: 2 minuty

exPRESS: Velkých počet a vliv českých živnostníků

Podnikání se v Česku se daří. Potvrzují to čísla za první čtvrtletí letošního roku, během něhož se zvýšil počet podnikatelů o rovný tisíc. Jak se jim žije? Tak to zjistil unikání průzkum serveru Podnikatel.cz a Poštovní spořitelny. exPRESS zná výsledky.

19. 4. 2008 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Jak prodávat ve stánku a neporušit zákon

Teplé počasí se blíží a s ním se nabízí i možnost prodávat ve stánku na různých tržištích či kulturních a sportovních akcích. Ještě před samotným prodejem musí podnikatel splnit řadu povinností, jejichž nesplněním se vystavuje nebezpečí vysoké pokuty.

Doba čtení: 5 minut

Anketa: Podnikatelům vadí časté změny legislativy a daně

Business server Podnikatel.cz a Poštovní spořitelna se zeptaly podnikatelů, co jim nejvíce komplikuje život či jak financují rozvoj svého podnikání. Žehrají na častou změnu zákonů i nedostatek financí. Zároveň se ale ještě nenaučili využívat evropské peníze.

Doba čtení: 5 minut

exPRESS: Podaří se vládě vzkřísit venkov?

Vláda chrlí jednu reformu za druhou. Tentokrát představila reformu zemědělské politiky, podle které se podnikatelům na venkově bude dařit lépe. Trochu odvážné tvrzení na to, že prakticky ve většině vesnic se běžný podnikatel neuživí. Nechme se překvapit.

12. 4. 2008 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Podnikejte s úspěchem v oblasti pronájmů

Vlastníte nemovitosti, které nevyužíváte dostatečně? Je o ně na trhu zájem? Vidíte možnosti, jak vydělávat pronájmem movitých věcí? Vzhůru do toho. Nabídněte je na trhu k pronájmu. Výše vašeho příjmu není zákonně omezena, záleží zejména na vaší šikovnosti.

Doba čtení: 4 minuty

Evropská společnost je hudbou podnikatelské budoucnosti

Pro podnikatele, jejichž podnikání přesahuje lokální rozměry, existuje možnost založit evropskou společnost. Potřebují ale zahraničního partnera, finanční zázemí a zatím také chuť překonávat administrativní překážky. Odměnou jim může být úspora na daních.

7. 4. 2008 0:00
Doba čtení: 4 minuty

exPRESS: Živnostníci ušetří díky novele 125 milionů korun

Vláda je poměrně optimistická. Díky novele živnostenského zákona, kterou tento týden podepsal prezident republiky, živnostníci údajně ušetří miliony korun. Vláda rovněž informovala o startující kampani na podporu výrobců biopotravin a týden přinesl informaci také o startu expanze řetězce Žabka.

5. 4. 2008 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Nejčastější chyby u sociálního a zdravotního pojištění

Nemáme to jednoduché. Odevzdali jsme daňová přiznání, ale tím naše povinnosti nekončí. Nyní musíme odevzdat Přehled na Českou správu sociálního zabezpečení a na zdravotní pojišťovnu. V Přehledu vypočítáme nové zálohy pojistného, které budeme platit v roce 2008.

Doba čtení: 6 minut

Předražená byznys třída není vždy výhra

Pokud se podnikatel rozhodne využít pro dopravu do jiných měst jiný prostředek než automobil, zbývají mu na výběr tři možnosti. Vlak, autobus nebo leteckou dopravu. Kvalita cestování stále roste, u některých vlaků nemá však doprava dostatečnou úroveň.

Doba čtení: 5 minut