Hlavní navigace

Start podnikání

AAA Poptávka

Nejen krizový rok 2008. Na podnikatele číhala i ČT či Firmreg

Podnikatele neohrožovala v roce 2008 pouze finanční krize. O peníze se je pokusily připravit např. také Česká televize či katalogová firma Firmreg. Život pak podnikatelům neulehčilo ani zdražení energetických společností.

Doba čtení: 6 minut

exPRESS: Rok 2008 ve znamení finanční krize

Rok 2008 se zřejmě definitivně zapíše do dějin jako rok krizový. Server Podnikatel.cz připravil souhrn těch nejpodstatnějších událostí, které finanční krize způsobila. Vše začalo již v půlce září pádem banky Lehman Brothers...

27. 12. 2008 0:00
Doba čtení: 6 minut

exPRESS: Automobilky se předhánějí v propouštění zaměstnanců

Finanční krize již naplno dolehla na automobilový průmysl. Tuzemské automobilky se začínají předhánět, kdo propustí více pracovníků či kdo na delší dobu omezí výrobu. Firmy se snaží ušetřit, kde se dá.

20. 12. 2008 0:00
Doba čtení: 3 minuty

OSVČ 2009: změny hlavně v sociálním zabezpečení

Nový rok přinese podnikatelům řadu změn v legislativní a daňové oblasti. Podnikatel.cz proto přináší první ze série článků, ve kterých jsou všechny připravované změny přehledně shrnuty.

Doba čtení: 5 minut

exPRESS: Nereálný rozpočet odklepnut, čím si tím pomůžeme?

Na poslední chvíli před rezignací přeběhlíka Pohanky se podařilo koalici protlačit rozpočet přes sněmovnu. Všichni dobře vědí, že rozpočet je utopií. Raději mít schválený rozpočet, než být v rozpočtovém provizoriu, říká vláda.

13. 12. 2008 0:00
Doba čtení: 2 minuty

exPRESS: Česku se vyplatilo, že zatím nemá euro

Finanční krize proniká stále hlouběji i do samotné Evropy. Ekonomika zemí, které platí eurem, se propadla do recese. Potvrdil to tento týden Eurostat. Unáhlené kroky se však podle finančníků nevyplatí.

6. 12. 2008 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Chcete si postavit projekt? Buďte detailní v žádosti o úvěr

Banky jsou při poskytování úvěru pro developerské projekty opatrné, hlavně nyní, kdy se celý svět otřásá od epicentra finanční krize. I přesto lze při žádosti o úvěr uspět, chce to ale finanční zdraví firmy a spoustu podkladů.

2. 12. 2008 0:00
Doba čtení: 5 minut

Novinky v Přehledu o příjmech a výdajích OSVČ

Pojistné hrazené podnikatelem v průběhu roku je jen zálohou na pojistné. Skutečná výše pojistného se vyčíslí až v ročním přehledu příjmů a výdajů OSVČ. Zjistili jsme, jaké změny přináší nový přehled za rok 2008.

1. 12. 2008 0:00
Doba čtení: 6 minut

exPRESS: Internet Mall se obrátil s námitkou na ÚOHS. Uspěje?

V prostředí e-byznysu přituhuje. Po oznámení chystané fúze e-shopů Kasa.cz a Obchodní dům.cz se na antimonopolní úřad obrátila s námitkou společnost Internet Mall. Chystaný holding se jí nezamlouvá, může ohrozit její pozici.

Doba čtení: 3 minuty

Firmy protestují proti zdražení elektřiny. Může za ceny ČEZ?

Elektřina od nového roku zdraží o více než 10 %. Podnikatelé to označují za nehoráznost. Energetici se dušují, že za nic nemohou, že cenu určuje trh. Podle některých však stojí za zdražením firma ČEZ a její obchodní praktiky.

Doba čtení: 7 minut

Tip pro začínající developery: jak uspět s projektem v bance

Developerské projekty jsou od počátku roku poměrně omezeny. Má na tom lví podíl i finanční krize. I přesto se dá v tomto byznysu podnikat. Máme pár tipů, jak správně projekty strukturovat, aby žadatel o úvěr byl v bance úspěšný.

26. 11. 2008 0:00
Doba čtení: 8 minut

exPRESS: Schválen nový daňový řád. Byrokracie na ústupu?

Navzdory názoru analytiků pokračuje vláda ve své reformní činnosti. Tento týden schválila nový daňový řád, který by měl snížit administrativu a mnoha podnikatelům ulehčit život. Zákon teď putuje do poslanecké sněmovny.

22. 11. 2008 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Katalogové firmy opět útočí. Pozor na to, co podepisujete a za co platíte

Řadě živnostníků přišla nedávno složenka a úředně se tvářící dopis. Jednalo se o zápis do rejstříku firem. Nejde však o povinný zápis do živnostenského rejstříku, nýbrž jen o obchodní nabídku soukromé firmy. Náhoda, nebo záměr?

Doba čtení: 6 minut

exPRESS: Evropa se propadá do víru krize. A co Česko?

I když se vláda i poslanci tento týden činili a v legislativě přibude pár novinek, Evropou stále obchází strašák v podobě finanční krize. Už dolehla i na sousední Německo a nepřímo i na nás. Máme se bubáků bát?

15. 11. 2008 0:00
Doba čtení: 2 minuty

exPRESS: Ameriku povede Obama, skutečně přinese změnu?

Občané Spojených států rozhodli, novým americkým prezidentem bude Barack Obama. Mnoho státníků neskrývalo blažený úsměv. Čekají, že s Obamou navážou dialog tam, kde to s Bushem skřípalo.

8. 11. 2008 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Máte počítač s internetem? „Plaťte nám poplatky!“ chce ČT

Česká televize opět uvažuje o zavedení koncesionářských poplatků za počítač s internetem. Podnikatelé i občané se bouří a protestují, a to i přesto, že televize ujišťuje, že rozhodně nehodlá zpoplatnit každý počítač.

Doba čtení: 5 minut

Z diskuze: Jak výhodné je podnikání při práci a studiu

Témata, za kterými čtenáři stále dávají otazník, se často týkají podnikání při zaměstnání či studiu. Nejsou jasné jednotlivé možnosti a daňové zvýhodnění. To ostatně Češi hledají za vším, co se práci jen podobá. (UVNITŘ ODPOVĚDI)

Doba čtení: 4 minuty

exPRESS: České ekonomika dobře rostla, je více podnikatelů

Také třetí čtvrtletí letošního roku přesvědčilo o tom, že Česko má dobrý růst ekonomiky. Výhledy na další čtvrtletí už tak optimistická nebudou. Svaz průmyslu a dopravy vyzval vládu k hledání řešení, ekonomika začíná zpomalovat.

1. 11. 2008 0:00
Doba čtení: 2 minuty

OSVČ a pojistné na sociální zabezpečení 2009

Jisté je, že autoři a lidé v nezávislém povolání musí od ledna 2009 platit důchodové pojištění. I to, že nemocenské pojištění zůstává pro OSVČ dobrovolné. O výši odvodů ale zatím rozhoduje Parlament.

29. 10. 2008 0:00
Doba čtení: 5 minut

exPRESS: Rozhodnutí MMF rozhoupalo kurz koruny

Mezinárodní měnový fond ohlásil, že připravuje balík finanční pomoci hned pro několik států. I když se ve čtvrtek analytici chytali za hlavu, někteří připouštějí, že právě toto rozhodnutí stojí za horskou dráhou koruny.

25. 10. 2008 0:00
Doba čtení: 2 minuty

exPRESS: A zase ta krize...

Možná to už působí stereotypně, ale hlavní mediální hvězdou tohoto týdne se opět staly světové finanční trhy. Jejich vývoj za poslední týden by se dal bez nadsázky přirovnat k jízdě na centrifuze. Momentálně míří směrem dolů.

Doba čtení: 3 minuty

Od října se dá živnost ohlásit či změnit přes internet

Podnikatelé mohou od října ohlásit živnost pouze za pomoci internetu. Většina z nich tuto novinku vítá a domnívá se, že bude hojně využívaná. Současně s tím ale také kritizují informovanost, kterou považují za nedostatečnou.

Doba čtení: 4 minuty

Z diskuze: jak na účtování leasingu a platby kartou

Diskusní vlákna serveru Podnikatel.cz nabízejí odpovědi pro váš začínající byznys. Nejčastější dotazy se týkají účetnictví ale také formy podnikání. Po novele živnostenského zákona visí rovněž otazník nad zařazením některých činností.

Doba čtení: 3 minuty

exPRESS: Lék na krizi zatím nezabral

Lék na krizi v podobě záchranného balíčku 700 mld. USD zatím nezabral. Burzy se po celém světě propadají dále. Krize již naplno propukla také v Evropě, kde hrozí státní bankrot ostrovnímu státu Islandu.

11. 10. 2008 0:00
Doba čtení: 3 minuty

exPRESS: Krize zhorší dostupnost úvěrů pro podnikatele

Finanční krize dorazila do Evropy a dvě evropské banky se musely zestátnit. Krize se nevyhne zprostředkovaně ani Česku. Banky v souvislosti se zpomalováním ekonomik v západní Evropě pravděpodobně zpřísní podmínky získání úvěru.

4. 10. 2008 0:00
Doba čtení: 3 minuty

OSVČ čekají v příštím roce změny, které to jsou?

Na OSVČ od nového roku dolehnou změny v české legislativě. Ty se týkají například důchodového a nemocenského pojištění. Nejvýrazněji je pocítí osoby podnikající na základě autorských honorářů.

Doba čtení: 5 minut

Z diskuze: Firmu klidně uvádějte jako vedlejší činnost

Pracujete-li jako zaměstnanec, můžete klidně založit firmu a uvádět ji jako vedlejší činnost. Pokud chcete dovážet a prodávat zboží z ciziny, pozor na možnou nutnost registrace k DPH. Založení e-shopu na jinou osobu není jen tak.

30. 9. 2008 0:00
Doba čtení: 5 minut

exPRESS: Česko má navzdory světové krizi optimistický rozpočet

Český rozpočet na příští rok je příliš optimistický. Na Wall Streetu došlo k největšímu krachu v historii. V tomto kontextu zní jedna česká podnikatelská novinka celkem příhodně: na obzoru je první certifikovaný hrobník.

27. 9. 2008 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Sporný bod u živností: vykládají si úředníci zákony po svém?

Podnikatelé se na úřadech často setkávají s úředníky, kteří vykládají zákony podle svého. V řadě případů záleží na štěstí, na jaký úřad se podnikatel vydá, v jakém je městě a především na koho na daném úřadě narazí.

Doba čtení: 4 minuty

exPRESS: Podnikatelé se obávají finanční krize, oprávněně

Podnikatelé zvedají varovný prst. Podle nich má světová finanční krize vliv na jejich aktivity už od samého začátku a vývoj posledních dní jejich přesvědčení jen potvrdil. Proto stále hlasitěji volají po zavedení eura.

20. 9. 2008 0:00
Doba čtení: 3 minuty