Hlavní navigace

Start podnikání

AAA Poptávka

exPRESS: Končí historie českého haléře, hotově jen koruny

Konec měsíce přináší také konec dlouhé historie českého haléře. Od pondělí už padesátníkem nezaplatíme a česká měna se tak zúží na jeden pojem. Zanikne brzy také česká koruna, jak slibují politici, nebo si svou měnu ubráníme?

30. 8. 2008 0:00
Doba čtení: 2 minuty

60 dní od novely živnostenského zákona. Zatím spokojenost

Již dva měsíce života má za sebou novela živnostenského zákona. Nabytí její účinnosti provázelo napětí a očekávání nejen v podnikatelském sektoru. I přes drobné problémy při zavádění novely do praxe podnikatelé konstatují, že je zatím rozhodně nezklamala.

Doba čtení: 6 minut

Máte-li koncesi v kapse, platí pro vás běžná pravidla

Pro získání koncese musí podnikatel splnit zákonné požadavky. Získat koncesi je složitější než živnostenské oprávnění pro živnost vázanou, řemeslnou či volnou. V obecné rovině však pro koncesované živnostníky platí stejná pravidla jako pro ostatní podnikatele.

27. 8. 2008 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Z diskuze: Jak se řeší DPH při prodeji do zahraničí

Daň z přidané hodnoty by se mohla honosit titulem „horké téma ne příliš horkého léta“. Kdy se DPH platí? Může dodavatel po mně vyžadovat, abych byl plátcem DPH? Tyto a další dotazy se objevily v naší diskuzi. Přinášíme výběr těch nejzajímavějších společně s odpověďmi.

Doba čtení: 4 minuty

exPRESS: iPhone také na českém trhu, bude vyprodán?

Na marketingovou kampaň iPhonu 3G nepadlo příliš mnoho prostředků, přesto po něm celý svět šílí. Půlnoční nákup u nás nebyl tak masivní jako v jiných zemích, přesto přístroj vlastní už dva a půl tisíce Čechů. Co dalšího týden nabídl? (UVNITŘ VIDEO)

23. 8. 2008 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Zkuste podnikání nanečisto pomocí fiktivní firmy

Středoškoláci pracují ve fiktivních firmách, kde nanečisto trénují, co obnáší podnikání. Reálné firmy mohou s fiktivními spolupracovat a vychovávat si nové zaměstnance. Nebo při hledání nových lidí vědět, že něco podobného existuje.

19. 8. 2008 0:00
Doba čtení: 4 minuty

exPRESS: Je poplatkový skandál u konce, nebo sotva startuje?

Média se příliš nechytla na poplatkový skandál České televize. Zatím nejpodrobněji o něm informoval server Podnikatel.cz. Komerční televize se kauze nevěnovaly prakticky vůbec. Důvodem je možná i to, že ČT předhodila „vlkovi“ viníka, jenže koza zůstala celá.

16. 8. 2008 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Kruh se uzavírá. Ovládá BSPLP lidi z České televize?

Zdroj z České televize sdělil serveru překvapivé informace týkající se vymáhání televizních poplatků. Nejen že potvrdil spojení Kalcsa a BSPLP, ale odhalil i personální propojení BSPLP a České televize. Navíc dle jeho informací ovládá BSPLP lidi uvnitř televize. Velké pochybnosti se tak začínají vznášet nad výběrovými řízeními.

Doba čtení: 5 minut

Podnikání v cestovním ruchu: Ne vždy je třeba vzdělání a praxe

Založit cestovní kancelář je věc mnohem složitější, než založit cestovní agenturu. Provozovatel kanceláře musí získat koncesi a plnit přesné zákonem stanovené požadavky. Agentura patří do volné živnosti, nesmí ale prodávat zájezdy.

Doba čtení: 5 minut

Exkluzivně: Další fakta v poplatkovém skandálu - v ČT pracoval člověk, který nyní figuruje u Kalcsa i BSPLP

Neprobádaný kruh kolem poplatkového skandálu ČT se uzavírá. Zdroj z České televize potvrdil pojítko mezi záhadnou BSPLP, advokátní kanceláří Dalibora Kalcsa ale i České televize. Zdroj upozornil, že za celou kauzou stojí především BSLP, které aktuálně ČT vypověděla smlouvu.

12. 8. 2008 17:00
Doba čtení: 2 minuty

Poplatkový skandál ČT a nové skutečnosti. Stojí za vším propojení mezi Kalcsem a vyhledávací agenturou?

Minulý týden se ČT snažila zamést pod kobereček případ poplatkového skandálu. Do hry ale vstoupila BSPLP, zprvu neznámá firma. Teď se ukazuje, že je to starý známý, který má prsty i ve skandálu z roku 2005 a v podobně skandálním případu na Slovensku. Na povrch navíc vyplouvají další skutečnosti, které výběrové řízení ČT na vymahače poplatků mohou zpochybnit.

Doba čtení: 11 minut

exPRESS: Podnikatelé žijí televizní kauzou

Podnikatelé se bouří proti metodám, jaké uplatňuje Česká televize prostřednictvím svých smluvních partnerů při vymáhání koncesionářských poplatků. A tak možná trochu zapadlo, že podnikatelů je zase o něco víc.

Doba čtení: 3 minuty

Živnostníci, třeste se! Advokát s plnou mocí České televize vymáhá neexistující dluhy

Advokát České televize Dalibor Kalcso rozeslal podnikatelům tisíce dopisů, kde vymáhá neexistující dluhy a hrozí desetitisícovými pokutami. České televizi, jejíž call centrum je zcela přetížené stížnostmi, už došla s advokátem trpělivost a spolupráci s ním zřejmě ukončí. (UVNITŘ NÁHLED DOPISU)

Doba čtení: 3 minuty

Podnikatel.cz v moderním kabátě, co nabízí nově?

Odborný business server Podnikatel.cz představuje nový, moderní design a přidává rozšířený obsah včetně čtyř nových databází. Přinášíme krátký manuál, jaké změny jsme si pro vás přichystali a jakých novinek můžete využít.

Doba čtení: 3 minuty

exPRESS: Firmy, které korumpovaly, půjdou na „blacklist“

Špinavé podnikatelské praktiky budou možná již brzy minulostí. Ministerstvo pro místní rozvoj, které ožilo potom, co premiér Mirek Topolánek naznačoval v budoucnu jeho možné zrušení, chce zavést černou listinu pro firmy, jejichž představitelé korumpovali.

2. 8. 2008 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Máte vynalézavého ducha? Nezapomeňte na patent

Pokud podnikatel objeví nový výrobek či technologický postup, může jej na určitou dobu ochránit patentem. Jeho získání je sice spojeno s určitými finančními a časovými náklady, nicméně výlučné právo k určitému vynálezu mu může přinést nemalé zisky.

Doba čtení: 4 minuty

Chcete být nový Sherlock Holmes? Budete potřebovat titul

Pokud by si chtěl v ČR Sherlock Holmes, či Hercule Poirot zřídit soukromou detektivní kancelář, bude potřebovat buď vysokou školu nebo několikaletou praxi v oboru. Jejich Watsonové či Hastingsové pak budou muset nově absolvovat i psychologické vyšetření.

Doba čtení: 4 minuty

Má sdružování podnikatelů smysl?

V Česku pracuje velké množství podnikatelských sdružení, asociací, cechů. Podnikatelé se dělí na dva tábory: jedni si členství pochvalují, druzí v něm nevidí žádný smysl. Podle členů je ale problém v tom, že čekají okamžitý profit.

Doba čtení: 5 minut

exPRESS: Podnikatelé si na chvíli oddechli, koruna oslabila

Podnikatelé si stěžují na silnou korunu. Podle svých slov na ní doplácejí. Tento týden jim částečně umazal vrásky z čela, měna částečně oslabila. Nebudou se však radovat dlouho, do budoucna bude koruna opět posilovat.

26. 7. 2008 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Kupujete nemovitost pro podnikání? Máme tipy, jak nenaletět

Téměř každý podnikatel využívá při svém podnikání nějakou nemovitost. Rozhodne-li se koupit si vlastní, nečeká jej nejlehčí cesta. Jaká jsou úskalí nákupu nemovitosti? Na co si dát pozor a co je naopak téměř nutností?

24. 7. 2008 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Z diskuze: Podnikání studentů a jak na DPH při nákupech

Především začínajícím podnikatelům stále není jasná problematika kolem DPH. "Nakupuji s DPH či bez?" I takové otázky zaznívají v naší diskuzi. Často se dotazují na povinnosti vůči úřadům také studenti, kteří chtějí rozjet svůj byznys ještě v průběhu studia.

22. 7. 2008 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Co všechno může firma dobrovolnictvím získat a co ztratit?

V dnešní době se podnikatelům nabízí spousta možností, jak zviditelnit svoji firmu. Jednou z nich je i účast na dobročinných akcích a projektech. Nicméně podnikatelé by měli pečlivě zvážit, zda se jim vyplatí investovat do tohoto druhu akcí.

21. 7. 2008 0:00
Doba čtení: 3 minuty

exPRESS: Páteční omezení jízdy kamiónů. Výhoda či přítěž?

Podnikatelé a ministerstvo životního prostředí jsou na nože. Ministerstvo požaduje celoroční omezení jízdy kamiónů během pátku, podnikatelé to odmítají. Podle nich se zhustí doprava a podraží potraviny. Co je ale důležitější? Bezpečnost nebo konzumní život?

Doba čtení: 3 minuty

exPRESS: Přechod na euro přijde Slováky draho

V průběhu týdne dokazovala koruna, že se své silné pozice nehodlá vzdát. Stále pokořuje nové rekordy a euro se dá pořídit za babku. Trochu jinak je na tom Slovensko. To svou korunu zahazuje a nahradí ji eurem za 30 slovenských korun.

12. 7. 2008 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Zdravotní pojištění při zkráceném úvazku zaměstnanců a OSVČ

Podnikatelé sjednávají se svými zaměstnanci pracovněprávní vztahy na celý i částečný pracovní úvazek. V případě zkráceného úvazku musí respektovat odvod zdravotního pojištění z minima, pokud se nejedná například o osobu celodenně pečující o děti nebo OSVČ.

9. 7. 2008 0:00
Doba čtení: 4 minuty

exPRESS: Pouhá třetina podnikatelů je pro pokračování reforem

Ve Sněmovně bylo před prázdninami rušno. Novinky v oblasti legislativy se schvalovaly jako na běžícím páse. To pomohlo současné vládě k tomu, aby si prosadila další reformní kroky. S jejich pokračováním ale souhlasí necelá třetina podnikatelů.

5. 7. 2008 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Z diskuze: Dneškem se mění podmínky u živností. Jak je to s registrací?

Právě dnes nabývá účinnost novela živnostenského zákona, která s sebou zároveň přináší několik sporných bodů, kterým ne všichni podnikatelé zcela rozumí. Ptali jste se nejčastěji: jak je to s živností volnou? Získávám nárok na všechny obory, které obsahuje?

Doba čtení: 5 minut

exPRESS: Podnikatelé vrací odborářům úder

Podnikatelé s úterními protesty odborářů nesouhlasí. Navíc se cítí být poškozeni, protože stávka, které se účastnil bezmála milion lidí, byla proti reformní politice vlády a ne proti samotným zaměstnavatelům.

Doba čtení: 3 minuty

exPRESS: Úterní stávka odborářů bude velká, možná i největší

V úterý zažije Česko možná i největší protestní akci od dob sametové revoluce. Do hodinové stávky vstoupí odboráři, kteří se bouří proti vládním reformám. Bude jim to však vůbec něco platné?

21. 6. 2008 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Podobu výpisu ze živnostenského rejstříku ministerstvo zatím tají

Živnostenský zákon přináší mimo jiné změnu řady poplatků spojených s podnikáním. Živnostenské listy nahradí výpis ze živnostenského rejstříku, jehož podobu ministerstvo zatím tají. Podnikatelům přitom vadí pomalost úřadů a nutnost udávat stále stejné údaje.

Doba čtení: 4 minuty