Hlavní navigace

Start podnikání

AAA Poptávka

exPRESS: To nejlepší ze života podnikatele

Již jen pár dní zbývá do bujarého loučení se starým rokem a vítání toho nového. Tento sobotní exPRESS je tedy letos poslední a tentokrát i netradiční. Nepřináší souhrn nejzajímavějších událostí uplynulého týdne, nýbrž výtah nej... článků, které vyšly za půlrok od spuštění business serveru Podnikatel.cz.

Lucie Domanská

29. 12. 2007 0:00
Doba čtení: 5 minut

exPRESS: Napříč Evropou bez hranic

Podnikání v Evropské unii nic nebrání. Od včerejška ani hranice. Vstupem do schengenského prostoru jsme přeřízli hranice a dostali se tak k novým možnostem. Ale radost hned překazí informace, že živnostníci zaplatí od ledna víc na zálohách na zdravotním pojištění. Víme o kolik.

Michael Hovorka

22. 12. 2007 0:00
Doba čtení: 2 minuty

exPRESS: Obchodníci si během Vánoc slušně vydělají

Tržby za letošní Vánoce budou rekordní. Už je jasné, že výsledky předčí očekávání. Zákazník je totiž ochotný více utrácet, ale jako vždy nechává vše na poslední chvíli. Říjnovou vánoční nabídku si proto hypermarkety mohly odpustit. To pravé vánoční šílenství přijde až poslední víkend před Štědrým dnem.

Michael Hovorka

15. 12. 2007 0:00
Doba čtení: 2 minuty

exPRESS: Týden o velkých rybách – Centrum, PPF a ČEZ

Kdo by tušil, že tento týden bude o velkém balíku peněz a o velkých rybách. Centrum prodáno, Evropská komise dala zelenou vzniku společného pojišťovacího podniku PPF a Generali a ČEZ si brousí zuby na mostecké doly. Týden byl ale také o tom, jak z nepřehledné české legislativy vykřesat srozumitelné zákony.

Michael Hovorka

8. 12. 2007 0:00
Doba čtení: 2 minuty

exPRESS: Připravme se na reformu a dražší elektřinu

Konec roku se blíží a reformní horečka brzo dosáhne svého vrcholu. Nový rok ostatně připraví další překvapení v podobě dražší elektřiny, za kterou podniky zaplatí až o 15 procent více. A to nám analytici doporučují: pro prodej firmy je právě ta nejvhodnější doba.

Michael Hovorka

1. 12. 2007 0:00
Doba čtení: 2 minuty

exPRESS: Slovo „podnikatel“ už není sprosté

Politici začínají více naslouchat podnikatelům. Uši měli nastražené při úterním Dni podnikatelů a navíc vláda zřídila online dotazník, kde je možné si stěžovat na nesmyslné zákony a byrokracii. Snad to naslouchání povede k činům a sníží se daňová administrativní náročnost, kterou máme nejvyšší v EU.

Michael Hovorka

24. 11. 2007 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Jít na trh v kůži OSVČ, či se schovat pod křídly s.r.o.?

Osoba samostatně výdělečně činná. To je nejčastější forma při rozjezdu podnikání. Vstupní náklady jsou minimální, administrativní vytíženost oproti zakládání společnosti s ručením omezeným zanedbatelná. Po zavedení do provozu ale řada podnikatelů začíná zjišťovat, že je OSČV trochu omezuje v rozletu.

Linda Krakowski

23. 11. 2007 0:00
Doba čtení: 7 minut

Těžká volba podnikatele: daňová evidence nebo účetnictví? (1)

Účetnictví nebo daňová evidence? Evidovat podnikatelskou činnost je nutné při každém podnikání. Některým subjektům ale ukládá přímo zákon vést účetnictví, jiné subjekty se mohou rozhodnout, kdy je pro ně výhodnější vést účetnictví a kdy daňovou evidenci.

Lucie Domanská

22. 11. 2007 0:00
Doba čtení: 8 minut

exPRESS: Bio je v kurzu, hledají se výrobci i farmy

Biopotraviny jsou IN. Poptávka po nich je ale v současnosti vyšší než nabídka, a to i přes rostoucí počet výrobců biopotravin a ekologických farmářů. Dobrá zpráva nepřichází z EU, Francouzi chtějí prosadit novou hranici pro definici malých a středních podnikatelů. Těm českým se to ale nezamlouvá.

Michael Hovorka

17. 11. 2007 0:00
Doba čtení: 3 minuty

FUTURUM : Jak z chaosu ve firmě udělat pořádek

Změny po daňové reformě jsou pro mnohé podnikatele nejasné. Osvětlit je má seminář Obchodní a hospodářské komory Hodonín. Jak sladit pracovní prostředí, zaměstnance a činnosti, by zase měl poradit seminář o facility managementu v Praze. Tam se také uskuteční veletrh služeb pro podnikatele.

Lucie Domanská

11. 11. 2007 0:00
Doba čtení: 3 minuty

exPRESS: Třeste se! Přichází softwarová policie

V Česku je až 40 % nelegálního softwaru. Proto se protipirátská organizace BSA rozhodla posvítit si až na 15 000 firem. Některé z nich tak možná zapláčou. Vesele nebude ani zemědělcům, kterým hrozí zkrácení dotací na příští rok. „Naštěstí“, bankám se daří skvěle. Lámou rekordy v ziskovosti.

Michael Hovorka

10. 11. 2007 0:00
Doba čtení: 2 minuty

exPRESS: Vládní novelizace, skandál a web No. 1

Tento týden otřásl podnikatelským světem skandál, když oděvní řetěz GAP připustil, že ve své indické továrně zřejmě zaměstnává děti. Naštěstí se všední dny nesly i pozitivnějším směrem, kdy česká vláda udělala pár vstřícných kroků směrem k podnikatelům. Ti už také znají Top firemní web.

Michael Hovorka

3. 11. 2007 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Zdražování pekárenských výrobků se nezadržitelně blíží

Zdražování pekárenských výrobků s sebou přinese i řadu seminářů pro potravinářské firmy informujících o vývoji v tomto oboru. Budou-li chtít společnosti získat prostředky na posílení své konkurenceschopnosti, mají nejvyšší čas na podání žádosti, neboť program podpory v nejbližší době skončí.

Lucie Domanská

28. 10. 2007 0:00
Doba čtení: 2 minuty

exPRESS: Živnostníci to budou mít jednodušší

Alespoň jeden dobrý krok proti byrokracii schválila vláda. Sníží oznamovací povinnosti živnostníků. Přesto si podnikatelé na zahlcování papírováním stále stěžují. To však již nebudou moci kritici dosavadního šéfa CzechInvestu. Po necelých osmi měsících sám skončil.

Michael Hovorka

27. 10. 2007 0:00
Doba čtení: 3 minuty

exPRESS: Hrozba hospodářské kriminality a konkurence

Většina firem je spokojena se svými bankami, a to i přesto, že máme ze střední Evropy nejvyšší bankovní poplatky. České firmy zřejmě "nerozhází" ani hospodářská kriminalita, která přitom každou společnost obrala v průměru o 34 mil. Kč. A to se navíc daňová uznatelnost úroků od příštího roku podepíše na ekonomickém růstu.

Michael Hovorka

20. 10. 2007 0:00
Doba čtení: 3 minuty

exPRESS: Novelizace silniční daně nazeleno

Vláda chce motivovat podnikatele k inovaci vozového parku, připravila pro ně novelizaci zákona o silniční dani, která počítá s nižší daní. Bude tak zřejmě kompenzovat navýšení sazeb povinného ručení. Kvůli reformě se sazby možná zvýší. A zvyšuje se i počet podnikatelů, jen letos vzniklo 20 tis. nových „eseróček”.

Michael Hovorka

13. 10. 2007 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Malí podnikatelé si mohou nechat oznámkovat své hospodaření

Hodnocení vlastního hospodaření nezávislými agenturami je dnes pro velké společnosti už běžnou věcí. Ratingové stupně nejenže dávají podnikateli obrázek o ekonomickém zdraví vlastní firmy, jsou ale také určitou zárukou solventnosti pro obchodní partnery. Cestu ratingu proto volí stále častěji už i malí a střední podnikatelé.

Linda Krakowski

11. 10. 2007 0:00
Doba čtení: 5 minut

Není kurz jako kurz, aneb jak se stát odhadcem nemovitostí

Na trhu existuje spousta vzdělávacích zařízení nabízejících kurzy, které z absolventa „udělají“ odhadce nemovitostí. Zájemci zaplatí poměrně velké peníze a po skončení zamíří na živnostenský úřad, odkud však odcházejí zklamaní a bez oprávnění k podnikání v oblasti oceňování nemovitostí. Proč?

Lucie Domanská

8. 10. 2007 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Jak na dohody o práci mimo pracovní poměr?

Dohody o provedení práce nebo o pracovní činnosti znají zejména studenti během brigád. Jejich výhodou jsou nižší povinné odvody a jednodušší administrativa, což oceňují jak brigádníci, tak zaměstnavatelé. Jaká je zákonná úprava a zdanění u dohod?

Petr Gola

2. 10. 2007 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Na co pamatovat, když měníte sídlo firmy

Patříte mezi podnikatele, kteří chtějí změnit sídlo své obchodní společnosti, aby byla na prestižní adrese? Službu „Poskytnutí sídla“ nabízí na českém trhu celá řada firem. Zorientovat se v jejich nabídce a vybrat tu nejlepší však není snadné.

David Vidomus

25. 9. 2007 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Firma na klíč? Prostor pro velké změny

Pokud přemýšlíte o firmě na klíč, je nejvyšší čas si dobře rozmyslet, jak odkupovanou společnost změnit tak, aby odpovídala přesně vašim požadavkům. Hned od začátku totiž můžete snadno změnit například i název firmy nebo předmět podnikání.

David Vidomus

30. 8. 2007 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Začít podnikat jde i bez průtahů, řešením je firma na klíč

Zakládáte firmu a máte hrůzu z veškeré administrativy, která je s tím spojená? Nebo potřebujete začít podnikat co nejrychleji a zdlouhavý proces při zakládání firmy vaše plány komplikuje? Nemusíte mít obavy, na oba problémy existuje řešení. Stačí se obrátit na specializovanou firmu a pořídit si firmu na klíč.

David Vidomus

20. 8. 2007 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Bioplynové stanice – nová příležitost k podnikání (2)

V minulém díle jsme se seznámili s trochou historie, vysvětlením základních pojmů a v čem jsou vlastně výhody bioplynu. V tomto díle se podíváme, jak biostanice funguje, kolik stojí a kde je možné získat prostředky na výstavbu.

Lucie Domanská

13. 8. 2007 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Bioplynové stanice – nová příležitost k podnikání (1)

Kvůli rostoucímu množství dovážených potravin ze zahraničí, určitým evropským zemědělským kvótám (např. na cukr, mléko atd.) a stále se zvyšujícím cenám ropy, potažmo tedy nafty, vyvstává před zemědělci zásadní problém - co pěstovat a vyrábět, aby se uživili.

Lucie Domanská

6. 8. 2007 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Biopotraviny jsou žádané, podniky však stále váhají

Naděje českých zákazníků na široký sortiment výrobků pocházejících z ekologického zemědělství zůstávají stále nenaplněny. I přes vysokou poptávku po biopotravinách podnikatelé stále nevyužívají této tržní příležitosti. Jádro problému ale nemusí vždy spočívat v nedostatečných dotacích. Firmy ke své škodě nevnímají preference spotřebitelské menšiny.

Vojtěch Malý

30. 7. 2007 0:00
Doba čtení: 5 minut

Mýtný systém

Na začátku roku 2007 byl v ČR zprovozněn na dálnicích a rychlostních komunikacích mýtný systém založený na mikrovlnné technologii. Jeho provozovatelem je Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI). Vybudování systému si vyžádalo 5,853 mld. Kč a stát jej má splácet 4 roky. Navíc kromě splátek je nutné hradit i provoz tohoto systému, což stojí necelou 1 mld. Kč ročně.

Lucie Domanská

25. 7. 2007 0:00
Doba čtení: 3 minuty