Hlavní navigace

Start podnikání

AAA Poptávka

exPRESS: Zdravotní prohlídky podnikatelé platit nechtějí

Podnikatelé kroutí nad návrhem resortu zdravotnictví hlavou. „Proč bychom měli platit zdravotní prohlídky svých zaměstnanců?“ Ptají se veřejně. Bez výrazných úlev na daních se vládní návrh s podporou podnikatelů nesetká. Jejich kasy by to zbytečně zatížilo.

24. 5. 2008 0:00
Doba čtení: 3 minuty

exPRESS: Nekvalitní zákon a rekordní počet traktorů

Antidiskriminační zákon nemá v Česku na růžích ustláno. Jen co se ho podařilo protlačit Parlamentem, vetoval ho prezident. Co na tom, že Česku za průtahy související s antidiskriminační legislativou hrozí žaloba od Evropské komise.

17. 5. 2008 0:00
Doba čtení: 3 minuty

exPRESS: Novým autem pojedou podnikatelé levněji

Ostrava a Praha jsou si díky novému úseku dálnice o něco blíž. A řidiči dají za benzín zase o něco víc. Bez ohledu na to, jak staré jejich auto je. Silniční daň však bude dražší jen pro ty, kteří jezdí staršími auty. Ekologie jede na zelenou.

10. 5. 2008 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Kdy je v podnikání nutná koncesní listina?

Zaujala vás možnost podnikat v oblasti pyrotechnického průzkumu? Nebo spíše klidnější provozování cestovní kanceláře? Vězte, že tyto činnosti patří mezi koncesované živnosti, a tak budete muset doložit odbornou způsobilost a požádat o vydání koncesní listiny.

9. 5. 2008 0:00
Doba čtení: 3 minuty

exPRESS: Second handy už netáhnou, zákazníci nakupují jinde

Po velkém rozmachu v 90. letech zažívají obchody s oděvy z druhé ruky útlum. Podnikatelé v tomto oboru se mají co ohánět. Naštěstí je celkový počet podnikatelů stále silnější. Za první čtvrtletí letošního roku je jich oproti minulému roku o 10 000 více.

3. 5. 2008 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Osoba spolupracující má povinnosti stejné jako OSVČ!

Osoba, která žije ve společné domácnosti s OSVČ, se může stát také podnikatelem, tzv. osobou spolupracující. Může to být manžel, manželka, ale i ostatní osoby žijící v domácnosti s podnikatelem. Seznamte se s povinnostmi spolupracující osoby v oblasti placení daně, sociálního a zdravotního pojištění.

Doba čtení: 4 minuty

exPRESS: Budou zaměstnanci opět častěji stonat?

Ústavní soud tento týden zrušil tu část reformy veřejných financí, která pojednává o neplacené nemocenské. Od pololetí tak budou první tři dny nemoci opět za peníze. Pro podnikatele možná až ne tolik pozitivní zpráva. Ještě že je vláda potěšila slibem o zrušení 206 povinností vůči úřadům.

26. 4. 2008 0:00
Doba čtení: 2 minuty

exPRESS: Velkých počet a vliv českých živnostníků

Podnikání se v Česku se daří. Potvrzují to čísla za první čtvrtletí letošního roku, během něhož se zvýšil počet podnikatelů o rovný tisíc. Jak se jim žije? Tak to zjistil unikání průzkum serveru Podnikatel.cz a Poštovní spořitelny. exPRESS zná výsledky.

19. 4. 2008 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Jak prodávat ve stánku a neporušit zákon

Teplé počasí se blíží a s ním se nabízí i možnost prodávat ve stánku na různých tržištích či kulturních a sportovních akcích. Ještě před samotným prodejem musí podnikatel splnit řadu povinností, jejichž nesplněním se vystavuje nebezpečí vysoké pokuty.

Doba čtení: 5 minut

Anketa: Podnikatelům vadí časté změny legislativy a daně

Business server Podnikatel.cz a Poštovní spořitelna se zeptaly podnikatelů, co jim nejvíce komplikuje život či jak financují rozvoj svého podnikání. Žehrají na častou změnu zákonů i nedostatek financí. Zároveň se ale ještě nenaučili využívat evropské peníze.

Doba čtení: 5 minut

exPRESS: Podaří se vládě vzkřísit venkov?

Vláda chrlí jednu reformu za druhou. Tentokrát představila reformu zemědělské politiky, podle které se podnikatelům na venkově bude dařit lépe. Trochu odvážné tvrzení na to, že prakticky ve většině vesnic se běžný podnikatel neuživí. Nechme se překvapit.

12. 4. 2008 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Podnikejte s úspěchem v oblasti pronájmů

Vlastníte nemovitosti, které nevyužíváte dostatečně? Je o ně na trhu zájem? Vidíte možnosti, jak vydělávat pronájmem movitých věcí? Vzhůru do toho. Nabídněte je na trhu k pronájmu. Výše vašeho příjmu není zákonně omezena, záleží zejména na vaší šikovnosti.

Doba čtení: 4 minuty

Evropská společnost je hudbou podnikatelské budoucnosti

Pro podnikatele, jejichž podnikání přesahuje lokální rozměry, existuje možnost založit evropskou společnost. Potřebují ale zahraničního partnera, finanční zázemí a zatím také chuť překonávat administrativní překážky. Odměnou jim může být úspora na daních.

7. 4. 2008 0:00
Doba čtení: 4 minuty

exPRESS: Živnostníci ušetří díky novele 125 milionů korun

Vláda je poměrně optimistická. Díky novele živnostenského zákona, kterou tento týden podepsal prezident republiky, živnostníci údajně ušetří miliony korun. Vláda rovněž informovala o startující kampani na podporu výrobců biopotravin a týden přinesl informaci také o startu expanze řetězce Žabka.

5. 4. 2008 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Nejčastější chyby u sociálního a zdravotního pojištění

Nemáme to jednoduché. Odevzdali jsme daňová přiznání, ale tím naše povinnosti nekončí. Nyní musíme odevzdat Přehled na Českou správu sociálního zabezpečení a na zdravotní pojišťovnu. V Přehledu vypočítáme nové zálohy pojistného, které budeme platit v roce 2008.

Doba čtení: 6 minut

Předražená byznys třída není vždy výhra

Pokud se podnikatel rozhodne využít pro dopravu do jiných měst jiný prostředek než automobil, zbývají mu na výběr tři možnosti. Vlak, autobus nebo leteckou dopravu. Kvalita cestování stále roste, u některých vlaků nemá však doprava dostatečnou úroveň.

Doba čtení: 5 minut

Z diskuze: Jak otevřít salon krásy, kam řadit uměleckého malíře?

Přemýšlíte o salonu krásy? Nevíte, jak účtovat zboží, které využijete k osobní spotřebě? Kam se vlastně řadí činnost uměleckého malíře? Na tyto a další otázky jsme/jste odpovídali v naší diskuzi, která již brzy dozná viditelných změn. Těšte se na přehlednější systém.

Doba čtení: 3 minuty

exPRESS: Daňové přiznání? V pondělí poslední den!!!

Opozdilci, kteří ještě stále neodevzdali své daňové přiznání, mají v pondělí poslední termín. A že většina drobných podnikatelů řeší daně na poslední chvíli, potvrdil tento týden, kdy byl na serveru Podnikatel.cz obrovský zájem o daňové články, formuláře a kontaktní údaje finančních úřadů.

29. 3. 2008 0:00
Doba čtení: 2 minuty

exPRESS: Začít podnikat bude jednodušší

Začít v Česku podnikat bude snad konečně nejen jednodušší, ale také méně finančně nákladné. A s menším papírováním. Až bude vláda ve speciální brožuře bilancovat rok 2008 jako aktuálně ten loňský, určitě se za novelu živnostenského zákona po zásluze pochválí.

22. 3. 2008 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Vše, co chcete vědět o sociálním pojištění pro OSVČ

Podnikatel platí, kromě daně z příjmů a zdravotního pojištění, pojistné na sociální zabezpečení. Není vždy zřejmé, jaké povinnosti vůči správě sociálního zabezpečení má. Co je nutné platit povinně, co dobrovolně. Důchodová reforma navíc přináší novinky, na které se musí OSVČ připravit.

21. 3. 2008 0:00
Doba čtení: 5 minut

Prodáváte společnost? Ujasněte si, co je firma a co podnik

V životě podnikatele mohou nastat situace, kdy je nucen převést svou „firmu“ na jiného vlastníka. Obchodní firma je název, pod nímž je podnikatel zapsán v obchodním rejstříku, tvoří určitý mezičlánek mezi podnikem a jeho majitelem. Samostatný převod firmy bez současného převodu podniku není možný.

17. 3. 2008 0:00
Doba čtení: 4 minuty

I v důchodovém věku můžete bez obav podnikat

Odchod do starobního důchodu bývá zpravidla významným životním mezníkem. Pro podnikatele však nemusí být žádnou tragédií. Spíše naopak. Kromě pobírání pravidelně vypláceného důchodu může i nadále podnikat. Nemusí být tedy pod tlakem, zda se mu bude v podnikání dařit.

Doba čtení: 3 minuty

Živnostník se dobře zviditelní inzercí v městských listech

Začínající živnostník má na zvyšování povědomí o svém podnikání omezené prostředky. Těm nejmenším se nevyplácí investovat do velkých marketingových kampaní. Náklady v tomto ohledu jsou pro ně neúnosné. Pomocníkem jim proto může být i městský list. V něm dobře promyšlená propagace nemusí být drahá.

13. 3. 2008 0:00
Doba čtení: 4 minuty

exPRESS: Český miliardář Kellner je ve stovce nejbohatších

Všechny důležité byznys zprávy zastínila tento týden jediná. Česko má ve stovce nejbohatších lidí světa své zastoupení. Majetek Petra Kellnera je odhadován na slušných 9 miliard korun. Slovo bohatý může skloňovat i český internet. Rostou zisky a čtvrtina lidí zde utrácí o sto šest.

Doba čtení: 2 minuty

České pastičky na zaměstnance, kteří podnikají

Vedlejší samostatná činnost je posuzována podle zákona o důchodovém pojištění. Krok za krokem projdeme, co všechno musí udělat zaměstnanec, který souběžně podniká a je zaměstnán. V českém systému je totiž mnoho zrádností, kterými si zaměstnanec-podnikatel může přivodit slušné problémy.

Doba čtení: 7 minut

Podnikatelský plán: Jeden z pilířů úspěšného podniku

Dobrý podnikatelský plán může firmě přinést peníze - v případě, že přesvědčí banku či solventního investora. Protože podnikatelský plán obsahuje všechny důležité informace týkající se firmy a podnikání, je prostředkem k tomu, jak porovnat představy o podnikání s realitou.

Doba čtení: 4 minuty

exPRESS: Vláda uvažuje o snížení odvodů na sociální pojištění

Nové programy pro získání dotací, možná nové úlevy pro zaměstnavatele, kteří odvedou za zaměstnance na sociálním pojištění méně, a především nové zprávy o neuvěřitelných ziscích gigantů. To vše a více přinesl poslední únorový týden roku 2008.

1. 3. 2008 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Podnikejte jako rovnocenní partneři – s.r.o. versus sdružení

Podnikání rovnocenných partnerů má různé formy a dvě strany mince. Pokud nechcete složitě obíhat úřady, můžete si založit sdružení fyzických osob. Plánujete-li podnikat dlouhodobě a dosahovat vysokých zisků, může být lepším řešením založení s.r.o. Každá z variant má své výhody i nevýhody.

28. 2. 2008 0:00
Doba čtení: 3 minuty

exPRESS: Daňové prázdniny pro drobné podnikatele? Možná...

Představa neplatit za jedno zdaňovací období státu daně je velmi lákavá a vláda je jí částečně nakloněna. Drobní podnikatelé by to každopádně uvítali, jejich byznysu by to pomohlo. Česko, které je nejúspěšnějším transformačním státem, by tak bylo zase o krůček dále.

23. 2. 2008 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Podnikat nebo ne? To je, oč tu běží

Přemýšlíte o podnikání? Zvažujete pozitiva a negativa i případná rizika? Nebo jste se již rozhodli pro podnikání a svou podnikatelskou činnost zahájili? Je zřejmé, že pro podnikání se nehodí každý, ale je možné, že s velkým úsilím, vytrvalostí a trochou štěstí a odvahy se to může podařit každému.

Doba čtení: 4 minuty