Hlavní navigace

Koronavirus a OSVČ

  • Přinášíme rozcestník, který by měl pomoci zorientovat se v základních otázkách, které se týkají finančních úlev a podpory pro OSVČ.

Záruky COVID III

COVID III podpoří OSVČ a podniky až do 500 zaměstnanců. Na záruky je vyčleněno 150 miliard korun, což by mělo umožnit podpořit úvěry v objemu až 500 miliard korun. Podpora bude ve formě portfoliového ručení.

Detaily o COVID

Změny v ošetřovném

Ošetřovné pro OSVČ se od dubna zvýšilo na 500 Kč denně (v březnu bylo 424 Kč denně). OSVČ však opět musí podat žádost na MPO. Podmínky pro získání ošetřovného jsou stejné jako v případě první výzvy.

Detaily o ošetřovném

Kompenzační bonus pro OSVČ a malé firmy

Nejen OSVČ, ale i společníci malých eseróček by měli získat nárok na kompenzační bonus 500 korun denně. Příspěvek bude určen pro společnosti s.r.o. s nejvýše dvěma společníky. Pro příspěvek ale budou platit omezení.

Detaily o žádosti

Odpuštění sociálka pro malé firmy

Malým firmám by mohly být odpuštěny platby za sociální pojištění za zaměstnavatele ve výši 24,8 %. Zaměstnavatel by ale musel zachovat více než 90 procent úvazků mezi únorem 2020 a měsícem, kde výjimku uplatní.

Detaily o výjimce

Daňové přiznání 2020 a přehledy

Daňové přiznání lze podat nejpozději do 1. července 2020, pokud však nebude podáno ani v tomto termínu, penále naskočí už dubna. Přehledy pro zdravotní pojišťovnu a Českou správu sociálního pojištění lze podat do 3.8. 2020.

Detaily o daních

Odložení EET

Elektronická evidence tržeb se pro všechny vlny EET odkládá do konce roku 2020. Subjekty, které měly původně začít evidovat 1. května, začnou evidovat tržby až 1. ledna 2021. Žádný podnikatel tak nemusí evidovat své tržby.

Detaily o EET

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).