Hlavní navigace

Tomio Okamura: Jak mohou ČD čelit konkurenci?

 Autor: 329515
Tomio Okamura 28. 1. 2011

ČD chtěly v 90. letech najmout výtvarníka, aby jim pomohl zlepšit image pomocí nových log pro WC a dalších symbolů. Výtvarník zakázku odmítl s tím, že ke změně image stačí, když dráhy záchody uklidí, píše ve své glose pro server Podnikatel.cz Tomio Okamura.

České dráhy (ČD) čeká konkurence dvou dalších dopravců. Start začíná na trati Praha – Ostrava, která tvoří 40 procent tržeb ČD. Jak ČD hodlají bojovat? Prostě zkopírují koncept Student Agency, tedy stevardky a občerstvení ve vlaku. Těžko hovořit o nějaké bitvě.

Válku o zákazníka České dráhy po revoluci pořádně ani nezahájily

Někdy v devadesátých letech minulého století si ČD chtěly najmout autora loga Občanského fóra, výtvarníka Pavla Šťastného, aby jim pomohl zlepšit image pomocí nových log pro WC a dalších symbolů ve vlacích a nádražích. Výtvarník zakázku odmítl s tím, že ke změně image stačí, když dráhy záchody uklidí. Jak asi tušíte, ČD nakonec raději změnily loga.

Tahle historka popisuje zásadní problém české železnice. Na straně jedné se tu neuvěřitelně plýtvá – polofunkční koridory a rekonstrukce železnice na hlavních trasách stály miliardy – vylily se tuny betonu a za desetimiliony se betonovaly zastávečky na znamení. Nákup nových souprav je kapitola sama pro sebe – Pendolino bylo zastaralé už v době nákupu a krom toho, že bylo i tehdy nebezpečné, neschopné jezdit po české dráze, bylo také předražené. Zajímalo by mě též, proč jsou v regionálním vlaku potřeba dveře do chodbičky nebo na záchod elektronicky ovládané. Přiznám, že nejsem líný si otevřít dveře. Ušetřené peníze by dráhy mohly věnovat třeba na opravu nefunkčních topení.

Nejezdím vlakem často, ale měl jsem před pár týdny tu smůlu a jel vlakem Eurocity z Prahy na Českou Třebovou. Ve vagónu, kam jsem nastoupil, se netopilo. V Kolíně se nám za to průvodčí omluvil a nabídl místa v jiných vagonech. V dalším vagoně netekla na záchodě voda. Celý záchod vypadal a páchl tak, jako by tam netekla od první světové války. Okno nešlo otevřít. Jízdenka stála téměř dvojnásobek co autobus (měřeno počtem kilometrů). Řeknu vám, že průvodčím jejich práci nezávidím. To, co si denně od cestujících vyslechnou, to si asi za rámeček nedají. Čtěte také: Tomio Okamura: Nekrást musí být zase normální

Čistota a dobrá cena

Pokud cestující něco zajímá, tak je to v prvé řadě návaznost a četnost spojů. Je to také cena – na každý pokles poptávky reagují České dráhy zvýšením ceny a zrušením dalších slev.

Představte si, že by na pokles prodeje housek reagoval pekař zdražením. Asi by ho měli všichni za pitomce a brzy by zkrachoval. Vedení Českých drah už léta veřejnost i železničáři sice za hlupáky mají taky, státní podnik ale nezkrachoval. Žije dál vesele z našich daní. Obrovská chyba a škoda. České dráhy mají dlouhou a úspěšnou tradici. Drtivá část železničářů odvádí každý den dobrou práci. A jde jen o to, aby nebyla zbytečná. Stačí málo, není třeba stevardka ani vagón za půl miliardy. Stačí vagon čistý a v zimě vytopený. Stačí jízdenka za slušnou cenu, která bude porovnatelná s autobusem. Státní dráhy by totiž zkrachovat neměly. Jejich úkolem není jen zisk, ale také doprava v místech, kde by se to soukromníkům nevyplatilo. A taky už nás stály dost peněz. Je na čase je začít vracet.

Našli jste v článku chybu?

13. 2. 2011 22:12

nii (neregistrovaný)
Po posledním zdražení autobusů mezi Prahou a Příbramí jsem se dneska rozhodl, že zkusím využít služby jediné reálné konkurence na stejné trase (vše ostatní je pod taktovkou integrované zlodějny) - tedy vlak ČD. Cena byla stejná a snesitelná (pro dva), ve vlaku bylo čisto a příjemně, jel přesně na čas, sice stejnou trasu jede o deset minut pomaleji než autobus, ale na místo, které se mi více hodí, takže s časem je to nastejno.

Podobnou zkušenost jsem měl na podzim loňského roku, kdy jsem jel exp…

9. 2. 2011 14:21

Radek (neregistrovaný)
Opominul jste tam jednu podstatnou věc - stát Vám sebere polovinu platu na to, aby tyto vymoženosti pro Vás zajistil. Polovinu z těchto peněz rozkrade, čtvrtina padne na náklady a teprve pak ta čtvrtina jde na samotný účel. Kdyby místo toho ty peníze lidem nechal, tak by si tyto věci zajistil sám a zaplatil sám. To platí o dopravě dvojnásob. Problém je, že lidé jako Vy si nejsou schopný toto uvědomit. Vidí jen to, jestli ten autobus nebo vlak přijede, více je nezajímá. Řekněte sám, kdybyste měl …
Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

DigiZone.cz: Filmbox Live pro předplatitele UPC DTH

Filmbox Live pro předplatitele UPC DTH

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

120na80.cz: Jak oddálit Alzheimera?

Jak oddálit Alzheimera?

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

120na80.cz: Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Měšec.cz: 6 změn v novele občanského zákoníku

6 změn v novele občanského zákoníku

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

Podnikatel.cz: Informovat o EET musí i e-shopy, nebo zaplatí

Informovat o EET musí i e-shopy, nebo zaplatí

Lupa.cz: Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Měšec.cz: Přejete si číslo účtu na přání?

Přejete si číslo účtu na přání?

DigiZone.cz: ČRa DVB-T2 ověřeno má i Sharp

ČRa DVB-T2 ověřeno má i Sharp

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA