Hlavní navigace

Asus ExpertBook B9: vybavená kancelář pod kilogram

 Autor: ASUS
Nová generace ExpertBooku je extrémně lehký a tenký ultrabook s OLED displejem. Jde o krásný stroj vyrobený z prémiových materiálů. Oficiálně dělaný pro manažery, ale spokojeni budete i v obyčejné kanceláři nebo doma.
27. 11. 2023
MarketVoice Co je to?

Sdílet

Tělo je vyrobené ze slitiny hořčíku a lithia, což mu dává kromě pevnosti také velmi nízkou hmotnost 0,99 kg. Jde o nejlehčí 14" notebook s displejem typu OLED. Asus použil OLED od Samsungu s rozlišením 2880 × 1800 px (při poměru stran 16:10) a s udávaným jasem 400 nitů. Je lesklý a s dobrou antiodrazivou úpravou.

Víko displeje jde otevřít jednou rukou až do plného úhlu 180°. Otevřením víka dojde k přizvednutí základny, aby se vám na klávesnici pohodlněji psalo. Pro tento účel můžete použít i podložku, kterou si přímo sestavíte z boxu v balení.

Do 14" těla se vešla pohodlná alfanumerická klávesnice, jež je navíc odolná proti polití. Jde o kombinaci standardů ISO a ANSI včetně české diakritiky. Z ANSI tu máte malý jednořádkový Enter, z ISO potom krátký levý Shift a ve výsledku pak proti jiným notebookům vlastně o jednu klávesu navíc.

Asus ExpertBook B9

Asus ExpertBook B9

Autor: Radomír Kejduš
Asus ExpertBook B9

Asus ExpertBook B9

Autor: Radomír Kejduš

Asus tento notebook dodává v několika konfiguracích s 13. generací procesorů od Intelu, konkrétně Core i5 či Core i7 v jejich úsporných variantách. Prodávají se varianty se 16 nebo 32 GB operační paměti a SSD si vyberete od 512 GB po 2 TB. I základní konfigurace je tak dostatečně výkonná.

Výdrž přes deset hodin

Akumulátor má vysokou kapacitu 63 Wh a v redakci jsme naměřili úctyhodnou výdrž přes deset hodin (Asus uvádí 11 hodin). ExpertBook se ani v zátěži nepřehřívá, což mají na starosti dva ventilátory. Jeden pomocí heatpipe odvádí teplo přímo od procesoru a druhý na něj žene chladný vzduch, což je taková specialitka Asusu. Promyšlené chlazení obsahuje i takový vývod bokem pro vyfukování prachu. Přimět tento stroj k produkci výraznějšího hluku se nám nepodařilo – ExpertBook je tichý i v plné zátěži a frekvence procesoru neklesne pod 1,6 GHz.

V balení dostanete malou, ale výkonnou kompaktní nabíječku s konektorem USB-C, se kterou se za půl hodiny dostanete z vybitého stavu na 45 % a za hodinku jste už na 80 %.

Asus ExpertBook B9

HW Info

Autor: Radomír Kejduš
Asus ExpertBook B9

Rychlost SSD

Autor: Radomír Kejduš
Asus ExpertBook B9

Nabíjecí adaptér

Autor: Radomír Kejduš

OLED displej

V horním rámečku se kromě webkamery s rozlišením Full HD (jako dělané pro videokonference) nachází ještě infračervená kamera pro přihlašování obličejem (funguje to výborně). Webkamera má samozřejmě pohodlnou krytku pro lepší pocit soukromí. Ta disponuje výrazným červeným kolečkem, takže zakrytí je patrné na první pohled.

Barvy OLED displeje jsou vyvážené a jejich teplotu jde v nastavení případně upravit. Široký barevný gamut zhruba odpovídá AdobeRGB či DCI-P3 a homogenita podsvícení je téměř ideální. Rozsah jasu jsme naměřili 0,9 až 390 nitů a můžete jej v klidu ponechat i na automatice díky senzoru okolního světla.

Jelikož jde o OLED, Asus připravil několik stupňů ochrany proti vypálení. Kromě speciálního spořiče obrazovky při nečinnosti skrývá hlavní panel ve Windows (lze vypnout) či každou půlhodinu obnovuje celý obraz (také lze vypnout, ale Asus to důrazně nedoporučuje). Pak je zde ještě Pixel Shifting, tedy občasné neznatelné posouvání celého obrazu jako u televizorů. To vše proto, aby špičkový displej zůstal v plné kvalitě po celou dobu životnosti notebooku.

Asus ExpertBook B9

Víko jde otevřít do plného úhlu

Autor: Radomír Kejduš

Konektory téměř všechny

Přes velmi tenké tělo se na bok ExpertBooku vměstnal nejen HDMI 2.1, ale také síť RJ45. Ta je přítomna přes zmenšený port a v balení k tomu dostanete redukci. Pokud na cestách preferujete drátovou síť, získáte svižný gigabit. Bezdrátovou síť má na starosti čip AX211 od Intelu poskytující Wi-Fi verze 6E, tedy aktuálně to nejrychlejší.

Oba porty USB-C obsahují Thunderbolt 4 a umožňují napájení přes standard Power Delivery výkonem 65 W. Externí disk (pokud máte nějaký rychlý) připojený přes USB-C nabídne rychlost 2000 MB/s. Na pravé straně kromě výdechu chlazení je pak jeden port USB-A a najdete tu dokonce i sluchátkový jack. Čtečka čipových karet je tu bezdrátová ve formě čipu NFC – stačí firemní kartu přiložit k touchpadu.

Asus ExpertBook B9

HDMI, USB-C, microHDMI, jack

Autor: Radomír Kejduš

Asus ExpertBook B9

Zapínací tlačítko a USB-A

Autor: Radomír Kejduš

Fakt dobrá klávesnice

Na první pohled je vidět zvýraznění kláves (1 2 3 4). Jde o pracovní notebook, takže to neznamená žádné herní zkratky. Tahle tlačítka můžete nastavit třeba na spuštění oblíbené aplikace či otevření složky. V základu umí přepínání režimů výkonu nebo aktivaci chytré webkamery – pokud se při hovoru pohybujete, bude se za vámi (softwarově) otáčet.

Programovatelné jsou i tlačítka F10 a F12. Klávesy mají lehce tužší chod a vyšší zdvih 1,5 mm, což znamená, že se na nich píše úplně luxusně. Příjemnou vlastností všech Asusů je, že zkratka Alt+F4 pro zavření okna funguje v obou režimech Fn.

Touchpad s velmi příjemným povrchem má v sobě zabudovaný virtuální numerický blok. Stačí stisknout piktogram vpravo nahoře a rozzáří se před vámi číselník. Ten umí pracovat současně s touchpadem – při stisku místa s číslem funguje jako numerický blok a při potažení prstu zase jako touchpad. Na pomyslném žebříčku ergonomických klávesnice je ExpertBook hodně vysoko.

Asus ExpertBook B9

Asus ExpertBook B9

Autor: Radomír Kejduš

Upgrade SSD a detail chlazení

Po odšroubování spodního krytu je vidět výměnné SSD a detail promyšleného chlazení. Jediná heatpipe z procesoru vede směrem k pravému větráčku a tímto směrem jde i teplo ven z těla notebooku.

Operační paměť je však kvůli tenkému profilu napevno, proto vybírejte dostatečnou kapacitu s rozmyslem. Asus však pod 16 GB nejde.

Levý ventilátor je zdánlivě osamocený. Vzduch nasává přes mřížku spodem a fouká jej volně přes základní desku směrem na procesor. Jako specialita je tu i takový vývod bokem pro vyfukování prachu, který by se na lopatkách mohl časem nashromáždit.

Asus ExpertBook B9

Asus ExpertBook B9

Autor: Radomír Kejduš

To nejlepší, ať už máte kancelář kdekoliv

ExpertBook B9 je skvělý pracovní ultrabook ve velmi lehkém těle. Podnikový a současně stylový. Jeho ozdobou je výborná klávesnice s virtuálním numerickým blokem a špičkový OLED displej. Negativ je opravdu jen málo a vlastně možná jen cena. Ve srovnání s tím, co všechno ExpertBook nabízí, je však odpovídající.

Dostanete nádherné syté barvy s dokonalou černou, byť o OLED je stále třeba se trochu starat. Ale to za vás dělá automatika. Pomoci tomu můžete třeba tím, že nebudete jen koukat do statických tabulek, ale pustíte si občas i nějaký film.

Výhodou je i dlouhá výdrž, která se u takovéhoto laptopu očekává. Nabíječku můžete většinou nechat doma, případně dobijete i s běžným adaptérem pro smartphony. Pokud si ale nabíječku vezmete do batohu, ani o ní nebudete vědět.


model

Asus ExpertBook B9 OLED (B9403)

displej

14" (16:10) | OLED | 2880 × 1800 px | (Samsung SDC4171), lesklý nedotykový, 400 nitů, 100 % DCI-P3

procesor

Intel Core i7–1355U (13. gen Raptor Lake) na 0,4–2,6 GHz (turbo 5 GHz), 2/4 a 8/8 jader, TDP 15 W

grafický čip

Intel Iris Xe

operační paměť

16/32 GB

disk

512 GB/1 TB/2 TB

klávesnice

ISO+ANSI / alfanumerická, podsvícená

porty

2× USB-C 3.2 (Thunderbolt 4, Power Delivery 3.0), USB-A 3.2, HDMI 2.1, miniRJ45, jack

sítě

Wi-Fi 6E (Intel AX211), Bluetooth (5.3), LAN (Intel I219-V), LTE (–)

další výbava

krytka webkamery, infračervená kamera, klávesnice odolná proti polití

akumulátor

65 Wh

rozměry

311 × 215 × 15,8 mm

hmotnost

0,99 kg

OS

Windows 11 Pro

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).