Hlavní navigace

Jak, kdy a kde danit příjmy z akcií v roce 2020?

Se stále rostoucími cenami akcií přichází na začátku roku starosti v podobě danění realizovaných zisků. Jak na to?
26. 2. 2020

Sdílet

Rok 2019 byl na poli akcií velmi úspěšný, čehož důkazem může být například ukazatel vývoje akciového trhu Spojených států, index S&P500, který dosáhl svého nového historického maxima. A dokonce i v prvních měsících roku 2020 v tomto trendu pokračuje.

S pozitivní náladou na trzích a příjemnými zisky investorů a spekulantů však přicházejí i starosti v podobě danění zisků z akcií.

Kdo z obchodníků musí daňové přiznání podat? Kde tak učinit, do kdy to musí být a na co si dát pozor?

Akcie v roce 2019

Již v úvodu byl zmíněn jeden z nejznámějších akciových indexů. Ale co to vlastně je?

Akciový index je zastoupením hned několika akcií a ukazuje celkovou náladu na trhu nebo alespoň nějakého odvětví. Pokud tedy roste index, lze říci (samozřejmě až na nějaké výjimky), že rostou i akcie.

 

Vývoj akciového indexu S&P500 za rok 2019 (Zdroj: RoboMarkets.cz)

Mimo index S&P 500 se na své maximum dostal i index Dow Jones a rostly akcie velkých gigantů jako je například Apple, Tesla, Coca-Cola nebo Berkshire Hathaway.

Na českém trhu sice nebyla situace tak optimistická. Velcí hráči na našem trhu spíše a v lepším případě stagnovali.

I přesto lze očekávat, že díky nadprůměrným výsledkům akcií v roce 2019 bude muset daňové přiznání v roce 2020 podat více poplatníků, než je obvyklé. Řadíte se mezi ně?

Kdo daňové přiznání ze zisku na akciích podávat nemusí?

Jako fyzická osoba máte dvě možnosti, jak se vyhnout placení daně ze zisků plynoucích z prodeje akcií, respektive jak být od daně osvobozen. Dle § 4 zákona o dani z příjmu se jedná o tzv. časový test a úhrn příjmů do 100 000 Kč.

Časový test splníte, pokud mezi nabytím a převodem (prodejem) cenných papírů uplynou alespoň 3 roky. Potom jste od daně osvobozeni a daňové přiznání podávat nemusíte. Všechny zisky jdou tedy přímo na váš účet a to “v čistém”.

Pozor, před rokem 2014 byl časový test pouze 6 měsíců a tato informace je pořád „zažitá“, ale již není pravdivá. Tříletý časový test můžete zkrátit jen o dobu, po kterou byl cenný papír ve vlastnictví zůstavitele, který byl příbuzným v řadě přímé nebo manželem/manželkou.

Posledním „chytákem“ může být situace, kdy akcie vícekrát odprodáváte a znovu nakupujete. V tomto případě se používá metoda FIFO – first in, first out. Znamená to, že ty cenné papíry, které jste nakoupili jako první, tak jako první prodáváte.

Druhou možností je situace, kdy úhrn příjmů u jednoho poplatníka nepřekročí částku 100 000 Kč v rámci jednoho zdaňovacího období. Jakmile tuto částku překročíte, daníte veškeré příjmy (nejen příjmy nad 100 000 Kč).

Zde je potřeba upozornit, že se bavíme o příjmech, nikoliv o zisku. Příjem je veškerá částka, kterou z převodu (prodeje) akcií získáte. Zisk je částka po odečtení nákladů (rozdíl mezi prodejní a nákupní cenou).

Pokud jste tedy v posledních 3 letech koupili akcie za 100 000 Kč a prodali je alespoň za 100 001 Kč, již daňové přiznání podávat musíte.

 

Kdy a jak vyplnit daňové přiznání 2020

Pokud nesplňuje ani jednu z podmínek výše – časový test nebo příjem do 100 000 Kč, musíte podat daňové přiznání. To za kalendářní rok 2019 podávají fyzické osoby do 31. 3. 2020 na příslušném finančním úřadě.

Vyplnit musíte přílohu 2 – ostatní příjmy dle § 10 Zákona o dani z příjmu. Výhodou je, že ostatní příjmy nepodléhají pojistnému na sociální a zdravotní pojištění. Jde tedy pouze o odvod daně samotné – 15 % z vašeho zisku.

Daň si můžete navíc snížit o 24 840 Kč, tj. sleva na poplatníka. Obvykle ale tuto slevu uplatňujete u zaměstnavatele (tzv. růžové prohlášení) nebo jako OSVČ či na brigádách (typicky DPP). Pokud ale nemáte jiné příjmy, určitě na zvýhodnění nezapomeňte.

Podat daňové přiznání můžete svépomocí. To lze doporučit, pokud je vaše situace jednoznačná. V případě, kdy akcie obchodujete denně a máte třeba souběh zaměstnání, podnikání a ještě obchodování, tak bychom být vámi raději volili využití služeb daňového poradce.

Pro daňové poradce je ale období podání daňového přiznání kritické, a tak to nenechávejte na poslední chvíli.

Jak se daní dividendy?

Dividendy se obvykle daní tzv. srážkovou daní – 15 procent. Tu odvádí přímo plátce (vyplácející akciová společnost nebo podílový fond). Zdanění srážkou je konečné a neplyne z něj povinnost zahrnout tuto částku do daňového přiznání.

O nic se tedy již není třeba starat. Je to obdobné jako například u běžných spořících účtů. U nich také neuvádíte příjem z úroků na daňovém přiznání, ale na výpisu od banky vidíte položku srážkové daně – obvykle „daň z úroků“.

Kde je možné akcie koupit?

Ačkoli to všechno může znít složitě, ve skutečnosti je nákup a prodej akcií velmi jednoduchým procesem. Nemusíte být makléřem, investorem disponujícím miliony korun nebo špičkovým analytikem.

Většina akciových brokerů dokonce novým investorům nabízí tzv. demo účet, na kterém již od jeho založení leží částka např. 20 000 Kč. Vy si tak nákup a prodej akcií vyzkoušíte s virtuálními penězi, a to doslova bez rizika jediné koruny. Bohužel si ale ani případné zisky z takového účtu nevyberete.

Začít s investováním a nakupem svých prvních akcií můžete například s brokerem RoboMarkets – kromě demo účtu si můžete otevřít i live účet, kde můžete začít s počáteční investicí už od 2 000 Kč. Všeobecně nabízí RoboMarkets k obchodování velmi atraktivní podmínky.

Ostatně podívejte se např. na jejich nízké poplatky, které hovoří jasně. Stejně jako zákaznická podpora v češtině – stačí zavolat a poradí vám. Ať už s registrací, vkladem na účet, nebo použitím jejich obchodní platformy.

Nezapomínejte ale, že svět akcií není pouze o stálicích jako Apple, Tesla a ČEZ. Akciových titulů existuje celá řada a jenom na amerických burzách jich lze obchodovat více než tři tisíce. I v roce 2020 bude mnoho z nich svým držitelům přinášet zisky – přidáte se k nim?

U jaké společnosti s akciemi pracujete vy? Budeme rádi, když nám své zkušenosti sdělíte v názorech níže.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).