Hlavní navigace

Jak najít ten nejlepší spořicí účet?

Komerční sdělení
Zajímejte se o úrok, ale také o skryté poplatky.

Sdílet

Snad každého podobné otázky občas napadnou. Co když se stane něco nečekaného – mám dostatečně našetřeno, vystačím s penězi a budu je mít hned po ruce? Nemusí to být jen dočasný výpadek v příjmech, ale třeba i auto, co náhle dosloužilo. Obojí dokáže pěkně potrápit. Nejen tyto situace pomůžou zvládnout úspory na spořicím účtu. Víte, jak vybrat ten nejlepší?

Odborníci doporučují vytvořit si finanční rezervu ve výši šestiměsíčního rodinného rozpočtu. Jestliže tedy rodina utratí měsíčně 30 000 Kč, optimální finanční rezerva by měla být ve výši 180 000 Kč. Zastavte se a zamyslete, jestli vaše rodinné úspory tuto podmínku splňují.

V případě, že se rozhodnete pro vytvoření „finanční zálohy“, budete se nejspíš ptát, kde peníze ideálně ukládat. Jaký finanční produkt je v takovém případě nejvhodnější? Připravili jsme pro vás jednoduchou „kuchařku“, která vám pomůže vybrat nejvhodnější řešení.  

Nejdříve si ujasněte, co jsou vaše priority. Šetřit s vysokým úrokem, ale s rizikem toho, že si na peníze nesáhnete hned? Nebo mít kdykoli po ruce finanční rezervu – i za cenu nižšího zhodnocení vašich úspor?

Někteří lidé používají jako rezervu kreditní kartu a pro spoření využívají termínovaný účet či stavební spoření. U prvního nástroje je občas těžké odolat a volné prostředky z karty nepoužít. Kromě toho pak musíte počítat s úroky a dalšími poplatky za čerpání. U termínovaného účtu a stavebního spoření zase nejsou peníze ihned k dispozici. Případně je můžete vybrat, ale s určitou penalizací. A to je to poslední, co chcete například v nenadálé životní situaci řešit.


Finanční rezerva by měla dosahovat alespoň 6násobku měsíčního rodinného rozpočtu. A měla by být snadno k dispozici.

Nejlepší je spořicí účet: Peníze jsou k dispozici (téměř) okamžitě

Ideálním finančním nástrojem pro ukládání úspor a jejich zhodnocení je spořicí účet. Peníze máte bezpečně uložené v bance a využít je můžete téměř okamžitě. To sice platí i pro běžné účty, ale výhodou těch spořicích obvykle bývá vyšší úročení. Odborníci na bezpečnost navíc nedoporučují všechny peníze „držet“ na jediném běžném účtu. Na něm by mělo být jen na nezbytné výdaje, zbytek patří na spořicí účet.

Na co se tedy při výběru vhodného spořicího účtu zaměřit především? Co by měl nejlepší spořicí účet splňovat a nabízet:

  • Možnost vybrat peníze z účtu ihned bez výpovědní doby.
  • Férové zhodnocení úspor. Doba nulových úroků je pryč.
  • Pojištění vkladu podle zákona.
  • Možnost spravovat úspory online (pomocí počítače a mobilního telefonu).
  • Účet bez skrytých poplatků, které by odčerpávaly vaše úspory.

Zjistěte si a spočítejte, jaký je roční úrok a jaké jsou výdaje spojené s vedením účtu. Mnoho spořicích účtů už je dnes bez poplatků.

Pořád tápete? Pak vězte, že spořicí účet s výhodným ročním úrokem a bez složitých podmínek nabízí například Hello bank! Podívejte se, jaké jsou jeho parametry:
  • Spoření bez podmínek. U Hello bank! nemusíte mít ani běžný účet, klidně si můžete „jen“ spořit na své sny. Úrok 1,5 % ročně pro částky do 300 000 Kč je u Hello bank! bez dalších podmínek.
  • Kdykoli k dispozici. Ať už chcete zaplatit dovolenou nebo novou kuchyň, nemusíte na nic čekat. Peníze si můžete vybrat hned a bez čekání.
  • Úspory pod kontrolou. Lépe se spoří, když máte konkrétní cíl. V internetovém nebo mobilním bankovnictví si spořicí účet můžete klidně pojmenovat podle účelu, na který spoříte. O to větší potom bude motivace, když uvidíte, jak rychle se k naplnění potřebné našetřené sumy blížíte.
  • Jednoduché a rychlé založení spořicího účtu. Založení spořicího účtu je možné i online přímo na webu hellobank.cz. Vyplníte pár základních údajů, přidáte ofocené doklady totožnosti a ze stávajícího účtu pošlete 1 Kč. To pro ověření vaší totožnosti. Pak už stačí jen podepsat smlouvu a je hotovo.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).