Hlavní navigace

Jak si nenaběhnout při registraci domény: 1. díl Právní náležitosti

Doména je cennou součástí značky, počet právních sporů narůstá. Přečtěte si, jak si můžete doménu ohlídat.
7. 11. 2017

Sdílet

Doménové jméno je textová adresa vašich webových stránek. Web na vlastní doméně vám dává jistotu, že jej zákazníci najdou vždy na stejné adrese, i když změníte poskytovatele hostingu. Zajistěte si, aby vaše doména byla skutečně vaše. A to hned při registraci.

Registraci domény provedete prostřednictvím některého z registrátorů. Jejich seznam je uvedený na stránkách sdružení cz.nic, které je zároveň správcem národní domény .cz. Na cz.nic najdete také Pravidla registrace.

Vlastnictví domény

Vlastníkem firemní domény musí být firma - právnická osoba. “Když si firemní doménu napíše na sebe vaše asistentka, může se stát, že po letech zjistíte, že k doméně nemáte vlastnická práva,” upozorňuje na častý problém Lucie Vojtíková ze společnosti Ignum, předního českého registrátora domén.

Totéž platí v případě, kdy je ve firmě víc společníků – jednatelů. Opět, registrujte doménu na právnickou osobu. V případě neshod se nestane, že si váš společník odnese i firemní doménu, která je napsaná na něj.

Kontaktní osoba a e-mail

Kamenem úrazu bývá kontaktní e-mail pro autorizaci změn ve vlastnictví domény. V údajích o vlastníkovi lze uvést jen jednu adresu. E-mail musí být aktuální a přístupové údaje k němu mají mít všichni jednatelé. Přesto se může stát, že jeden ze společníků provede změnu v údajích bez vědomí ostatních, neboť podle pravidel cz.nic stačí k autorizaci kontaktní e-mail.

“Nežádoucím změnám předejdete takzvaným uzamčením domény, které u .cz domén umožňuje cz.nic,” radí Lucie Vojtíková. Změny je pak možné autorizovat jen na základě ověřeného nebo elektronického podpisu oprávněné osoby.

Doména versus ochranná známka

Zde se otvírá prostor pro možné právní spory. Doménové jméno je jedinečné, nelze tedy registrovat tutéž doménu dvakrát. Oproti tomu stejnou slovní podobu ochranné známky lze registrovat vícekrát, například v odlišných třídách (kategoriích). Předejděte situacím, které by mohly poškodit vaši značku nebo vás připravit o doménu, která je součástí vašeho podnikání. Ohledně správné registrace se můžete poradit s odborníky prostřednictvím portálu DOMENA.cz, který provozuje společnost Ignum.

Správce domény .cz nemá povinnost kontrolovat, zda nedošlo k porušení práv třetích stran. Je tedy na vás, abyste si ověřili, zda se doménové jméno neshoduje (zcela nebo zčásti) s názvem již registrované ochranné známky. Zjistíte to v Databázi ochranných známek, kterou spravuje Úřad průmyslového vlastnictví. Zároveň je na vás, abyste si ohlídali, zda někdo nezneužívá název, který máte registrovaný v podobě doménového jména.

Na co si dát pozor

Čím dál častěji dochází k takzvanému “typosquatingu”, kdy si záškodník registruje cizí doménové jméno s překlepem (například adiidas.com). Objevují se také případy, kdy si někdo registruje doménu s názvem existujícího subjektu. Nejznámější česká kauza se týkala domény ceskapojistovna.cz. Doména byla nařízením soudu přepsána z původního vlastníka – spekulanta, na Českou pojišťovnu.

Dalším způsobem zneužití je zahrnutí názvu značky do nově registrované domény. Například doména legogames.online byla na základě rozhodnutí WIPO převedena na společnost LEGO. Nejlepším způsobem, jak si značku ochránit, je proto zapsání doménového jména jako ochranné známky.

Praktický tip na závěr

O doménové jméno můžete přijít i vlastním přičiněním – a zcela zbytečně. Když si zapomenete registraci domény včas prodloužit. Takové situaci snadno předejdete registrací na více let nebo uvedením mobilního čísla v údajích o vlastníkovi. “Telefonní kontakt můžete nastavit jako neveřejný a pokud by vaší doméně hrozila expirace, obdržíte upozornění sms zprávou,” upřesňuje Lucie Vojtíková ze společnosti Ignum.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).