Hlavní navigace

Jak vybruslit z krize

Komerční sdělení  Autor: 258398
V Praze se 21. dubna uskuteční pod názvem „Dopady globální krize: Bude ještě hůř?“ v pořadí již čtvrté mezinárodní finanční fórum Zlaté koruny. Ačkoliv nejen světové ekonomiky, ale i ta naše, se už nějaký čas potýkají s problémy způsobenými krizí, vážné diskuse o tom, jak z krize ven, prakticky neexistují. To je jeden z důvodů, proč se schází toto fórum.

Sdílet

Záštitu nad finančním fórem Zlaté koruny převzali místopředseda vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra a ministr financí Miroslav Kalousek. Ministr Kalousek na fóru vystoupí s jedním z hlavních projevů „Dopady hospodářské krize na ekonomiku České republiky“.

Zkomplikovala se naše situace po pádu vlády a jak ji budeme řešit? A co naše pozice jako předsednické země EU? To jsou otázky, na které budou na fóru odpovídat prof. Michal Mejstřík z Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd UK a Petr Zahradník, vedoucí kanceláře EU České spořitelny, oba členové Národní ekonomické rady vlády, která kabinetu radí v krizi.

Od okamžiku, kdy finanční krize začala ohrožovat reálnou ekonomiku, jsme celosvětově, méně již u nás, zaznamenali pokusy, jak nepříznivý vývoj zvrátit nebo alespoň zastavit. Díky masivním opatřením kolaps světové ekonomiky nenastal, ale vyhráno není. Nyní je čas obrátit se k jádru problému. Klíčovým bude v tomto smyslu na fóru vystoupení známého ekonoma prof. Milana Zeleného, který vidí řešení krize nikoliv v přístupu státu, ale podniků.

Tento mikroekonomický pohled na krizi není, na rozdíl od populárních makroekonomických formulek, zatím příliš v kurzu. A přece právě zde se asi nejvíce budou „překreslovat mapy“. Krize jen více odhaluje slabá místa, která by bylo nutné tak jako tak řešit. Je jimi dlouhodobá nehospodárnost, nutnost restrukturalizace průmyslových odvětví, vysoká spotřeba surovin a energetických zdrojů. Krize nejspíš tyto nutné a bolestné zásahy uspíší. Jiná cesta není a změny zasáhnou celou společnost.

Podniky zatím spíše řeší své přežití než dlouhodobější perspektivu a vyčkávají, kam se kolos světové ekonomiky pohne. Změní své chování jako první banky, které krizi spustily? Jaká je situace u nás? Zajímavé v tomto směru bude vystoupení Lubora Žalmana, předsedy představenstva Raiffeisenbank, na téma „Změní banky úvěrovou politiku vůči podnikům?“. O úloze státu a centrální banky v současné krizi bude hovořit člen bankovní rady ČNB Pavel Řežábek.

Podruhé v řadě za sebou na finančním fóru Zlaté koruny vystoupí bývalý český premiér Miloš Zeman se svým vlastním návrhem na řešení ekonomické krize. Jak z krize ven je nyní asi nejžádanějším zbožím, které momentálně není na skladě. Ekonomickým expertům se často vyčítá, že krizi nedokázali předpovědět a všechny včas varovat. Ale pomohlo by to? Mnohem důležitější je, abychom byli schopni nyní, kdy už se nelze na nic vymlouvat, udělat to nejlepší, co je možné a nezbytné v dané situaci udělat. A to je i posláním tohoto fóra.

Průběh IV. Mezinárodního finančního fóra Zlaté koruny budete mít možnost sledovat v on-line přenosu na www. idnes.cz a www.zlatakoru­na.info v úterý 21. dubna od 9 hodin.

Zlatá Koruna - Finanční forum
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).