Hlavní navigace

Nový ekonomický systém DUEL

Řada podnikatelů zvažuje výměnu starého účetního systému. Obávají se odlišného ovládání a velké pracnosti při počátečním plnění nového systému daty.
17. 2. 2012

Sdílet

O názor na téma přechodu na nový systém jsme požádali Tomáše Ježka, majitele firmy Ježek software.

Jsou uvedené obavy opodstatněné?

Jako obvykle se lze na zmíněné obavy podívat z více stran. V dnešní době se způsob ovládání kancelářských aplikací poměrně ustálil, je přece výhodné ovládat emailového klienta, internetový prohlížeč i ekonomický systém stejně. Otázkou pak je, zda právě starší účetní systém není jediným odlišně ovládaným programem na firemních počítačích.

Je rutinní ovládnutí práce s DUELem náročné?

Nemyslím si, pro první seznámení s programem máme k dispozici „quick start“, který na dvou stránkách přehledně popisuje pracovní plochu programu a základní operace. Navíc mohou všichni uživatelé zdarma zavolat na zákaznickou linku, kde jim pracovníci zákaznického servisu ochotně poradí. Pro skutečně efektivní využití všech možností DUELu pořádáme specializovaná školení.

Jak je to ale s naplněním nového systému daty?

Náš systém DUEL dodáváme s naplněnými číselníky a lze tedy ihned po instalaci začít pracovat. Při založení nové účtované firmy navíc umožňujeme převzít data z některých starších systémů. Pro firmy, které vedou účetnictví, nabízíme import z našeho systému STEREO, pro daňovou evidenci je k dispozici import z programu ÚČTO od firmy Tichý a spol.

Jak řešíte přenos z jiných programů? 

Pro jiné systémy máme připravené převodové můstky, případně lze využít v DUELu integrovaný OIA – obecný importní aparát. Podnikatelé nebo účetní, kteří uvažují o přechodu na moderní software pro účetnictví a daňovou evidenci – DUEL, mohou zavolat na naši zákaznickou linku a informovat se o možnostech přenosu dat.

Je skutečně třeba převzít ze staršího systému všechna data?

Zajímavá otázka! Přechod na nový systém se dá použít i k „datovému úklidu“. V průběhu let se jistě ustálil způsob vnitrofiremní evidence a obvykle je prospěšné nepřebírat do nového systému celou historii (týká se to třeba uzavřených účetních období, propuštěných zaměstnanců, historických skladových položek, vyřazeného majetku atp.).

Kdy je vhodná doba k přechodu na nový ekonomický systém?

Podle našich dlouholetých zkušeností je nejvhodnější dobou začátek nového účetního období, respektive doba po účetní závěrce, kdy by měla být všechna data důkladně zkontrolována a konsolidována. Kontrola dat v novém systému tak obvykle proběhne rychleji a tedy efektivněji.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).