Hlavní navigace

Obchodování na trzích je podnikání jako každé jiné

Obchodování nebo také trading na finančních trzích je byznys jako každý jiný. Akorát nepotřebujete zaměstnance, sklady nebo stroje. Stačí vám obchodní účet a připojení k internetu.
13. 11. 2018

Sdílet

Ať už podnikáte v jakémkoliv oboru, k dosažení zisku je nutno vynaložit značnou dávku energie. Poskytovat kvalitní služby nebo vyrábět kvalitní produkty a zabezpečit jejich odbyt. Vložená energie se poté projeví v tržbách a výsledném zisku. Stejné to je také při obchodování na finančních trzích neboli tradingu. Jedná se o způsob, jak můžete krátkodobě spekulovat na finančních trzích například na růst zlata, akcií a akciových indexů, ropy a ostatních instrumentů, ale také i na pokles. Někteří se domnívají, že je obchodování na finančních trzích jednoduchá záležitost, avšak to se hrubě mýlí. Trading je byznys jako každý jiný a pro dosažení zisku musíte vykonat značné úsilí. Tento článek vám přiblíží obchodování na finančních trzích skrze tzv. CFD kontrakty neboli kontrakty pro vyrovnání rozdílu, které jsou vhodné pro retailové obchodníky z pohledu nízké náročnosti na počáteční kapitál.

Krátkodobé obchodování vs. investování

Na finančních trzích můžete obchodovat s rozličnými obchodními instrumenty. Můžete začít klasickými aktivy vhodné pro dlouhodobé investice jako jsou akcie, dluhopisy nebo i ETF fondy. Avšak i s těmito aktivy a jejich deriváty například přes CFD, můžete obchodovat z krátkodobého pohledu. Je důležité zde rozlišovat obchodování a investování. Pojďme si tyto pojmy na začátek vysvětlit.

Roli hraje časový horizont. Obchodování je krátkodobé, z pohledu jednoho dne až několik týdnů. Dle délky držení pozice poté rozlišujeme jednotlivé styly:

  • Intradenní obchodování - jedná se o krátkodobé pozice v rámci jednoho dne. Pozice mohou být otevřeny od několika minut (extrémní scalping) po několik hodin. Intradenní obchodování vyžaduje dostatek času a většinou také monitorování otevřených pozic. Pokud máte dostatek volného času, můžete zvolit tento obchodní styl.
  • Swingové obchodování – obchodování z pohledu několika dní až týdnů. Kromě technické analýzy zde swingoví obchodníci volí také fundamentální analýzu a obchodníci zaměřující se na komodity využívají i COT report. Pokud nemáte přiliš volného času a chcete se obchodování věnovat aktivněji než pouze investováním, tento obchodní styl bude pro vás.
  • Investování - dlouhodobé držení vybraného aktiva v řádů několika let. Jednoduše nakoupíte danou třídu aktiv, akcii, ETF fond, komoditu jako zlato či stříbro a necháte investici zrát. Nevyžaduje žádnou kontrolu, investicím se stačí věnovat párkrát do roka.

Záleží také na vaší osobnosti. Některým bude nepříjemné mít otevřenou pozici přes noc, někteří si s tím hravě poradí. Zamyslete se, kolik času máte pro obchodování k dispozici a do jaké skupiny se zařadíte.

Jak začít obchodovat – trading jako byznys

K obchodování na finančních trzích toho moc nepotřebujete. Nejdůležitější jsou znalosti a zkušenosti, které můžete časem nabrat. Na začátek je dobré tedy investovat čas a peníze do vzdělávání a pochopení, jak finanční trhy a obchodování funguje. Kromě znalostí budete potřebovat:

Notebook nebo PC – stačí běžný počítač. Obchodování probíhá v dnešní době online, jen na pár burzách se stále praktikuje tzv. pitové obchodování (na obchodním parketu). Existuje několik obchodních platforem, jednou z nejrozšířenějších je MetaTrader. Pokud budete analyzovat data přes jiné programy, budete potřebovat počítač s lepším výkonem a operační pamětí. Výhodou je mít dva monitory a více jich potřebovat nebudete. Na jednom provádíte analýzu a na druhém spravujete obchody. Více monitorů by vás pouze rozptylovalo a stálo zbytečně finance navíc.

Kvalitního online brokera – v dnešní době je spoustu online brokerů, kteří se zaměřují na obchodování na finančních trzích. Hledejte svého partnera, který zde bude pro vás i ve špatných dobách, nekoukejte se pouze na nejnižší náklady. Důležitá je zde licence a regulace. Všichni brokeři musí ohlásit svou činnost u ČNB, pokud jí nejsou přímo regulovány. Další kvalitní licence je například britská FCA.

Výhodou online obchodování je, že můžete být kdekoliv na světě, z každého koutu si udělat kancelář a šéfem jste vy sami. Určujete si, kdy se obchodování věnovat a kdy nikoliv. Nemáte také žádné zaměstnance, nenaskladňujete zboží ani se nemusíte trápit s účetnictvím (pokud obchodujete jako fyzická osoba). K tradingu nepotřebujete žádnou živnost. Na konci roku si uděláte vyúčtování a pokud jste dosáhli zisku většího než stanovuje zákon, zohledníte to ve vašem daňovém přiznání.

Obchodování za pomocí CFD kontraktů

Obchodovat můžete přes futures kontrakty, tradiční akcie či ETF fondy, ale také přes deriváty, kterými jsou CFD kontrakty. 

Co je CFD kontrakt?

Jedná se o kontrakt pro vyrovnání rozdílu nebo také rozdílová smlouva. Zkratka CFD znamená Contract For Difference. Tato smlouva funguje na rozdílech ceny v době otevření a uzavření pozice a sleduje dané podkladové aktivum – například zlato, akcii, akciový index, dluhopis, komoditu nebo další instrumenty.

CFD obchodování je vhodné pro zkušené obchodníky, kteří si jsou vědomi rizik, které podstupují. CFD kontrakty používají finanční páku, která umožňuje ovládat velký balík peněz s menší zálohou. Představte si, že můžete ovládat 100 000 EUR pouze s 3333 eury. Takovémuto obchodování se také říká maržové nebo obchodovat na margin. Finanční páka je pro retailové obchodníky regulována a dosahuje maximální úrovně 1:30. Tuto páku můžete nalézt na devizovém trhu – měnových párech na Forexu. Nižší páka je poté aplikována na drahé kovy, akciové indexy, komodity a další instrumenty.

Jak na finančních trzích vydělávat

Základní pořekadlo obchodníka zní: “Levně nakup a draze prodej.” Tak tomu je i na finančních trzích. Obchodník se snaží levně nakoupit a draze prodat nebo draze prodat a levně nakoupit. 

A jak můžete prodat něco, co nevlastníte? Právě díky CFD kontraktům – rozdílovým smlouvám. Pokud si myslíte, že daný instrument oslabí, jednoduše umístíte na trh krátkou pozici (SELL) a čekáte, jak se trh bude vyvíjet. Pokud půjde cena vaším směrem a instrument oslabí, můžete pozici uzavřít a inkasovat zisk.

Co je hlavní ziskový faktor?

Musíte si najít vlastní obchodní edge – výhodu. Může to být statistická výhoda nebo jiná výhoda či strategie, která na trzích funguje. Dále je pro dlouhodobý ziskový trading důležitá práce s rizikem. Hledejte takové příležitosti, kde máte omezenou ztrátu a neomezený možný zisk.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).