Hlavní navigace

Vybíráte Wi-fi pro zaměstnance či zákazníky? Expert radí, jak na to

Vybrat spolehlivou Wi-Fi síť nemusí být žádný problém. Stačí si správně odpovědět na tři základní otázky.
30. 7. 2018

Sdílet

Bezdrátovou síť dnes vnímají jako samozřejmost nejenom návštěvníci restaurací, zaměstnanci v kancelářích či hosté hotelů, ale zavádí ji stále častěji provozovatelé kamenných obchodů a stává se důležitou pomůckou ve vzdělávání žáků a studentů.  Jak ale zvolit správnou technologii? Kamil Štus, odborník na bezdrátové sítě ze společnosti Alef Nula, radí, na co se při jejich výběru zaměřit: „Pravidelně se bavíme se zákazníky o jejich potřebách a ve většině případů dostáváme podobnou odpověď. Ideální bezdrátová síť musí kromě spolehlivého a bezpečného připojení umožnit také snadnou správu, rychlé nasazení a samozřejmě důležitou roli hraje celková cena. Ta zahrnuje nejenom pořizovací náklady, ale i peníze, které zaplatíte za provoz. Při snaze ušetřit se pak v celkovém součtu může stát pravý opak.“

Nasazení? Maximálně deset minut

Klíčovou otázku, kterou řeší mnoho obchodů, škol i majitelů kancelářských prostor, představuje rychlost, za jakou mohou novou Wi-Fi síť nasadit a spustit. Dnes nikdo nechce a ani nemůže čekat dny než jejich IT zaměstnanec či externí dodavatelé vše zprovozní. Například řešení Cisco Mobility Express zvládne nastavit i nezkušený člověk za méně než deset minut, a to včetně různých úrovní přístupů k internetu pro hosty, interní zaměstnance či administrátora. „Technologie se dnes musí přizpůsobit potřebám zákazníků, a pokud tento přístup některý z výrobců ignoruje, zpravidla na trhu rychle skončí. A rychlé nasazení patří mezi ty základní. Proto mají tyto technologie již přednastavené šablony, které umožňují rychlé spuštění i bez hlubších technických znalostí,“ popisuje Kamiš Štus.

Správa? Hlavně jednoduchá

Snadným nasazením život nové bezdrátové sítě teprve začíná. Její správce potřebuje vědět, co se v ní děje a v případě potřeby okamžitě změnit nastavení. Součástí řešení Cisco Mobility Express je přehledná aplikace i pro mobilní telefon, která zároveň nabízí všechny funkce, jakými disponují bezdrátové technologie určené pro velké podniky. „Snadná správa hraje stále důležitější roli. Není to pochopitelně způsobeno tím, že by IT specialisté zlenivěli. Enormně totiž roste počet připojovaných zařízení. Možná si vzpomenete na dobu před několika lety, kdy zaměstnanec měl připojený pouze svůj notebook. Dnes si už mnoho lidí neumí bez připojeného mobilního telefonu představit svou práci. A to neplatí jen pro pracovní prostory, ale lze tento fakt aplikovat i na další prostředí. Určitě by bylo zajímavé srovnání, kolik žáků mělo chytrý telefon před pěti roky a kolik má nyní. Proto správce sítě potřebuje mít aktuální informace ihned po ruce,“ říká Kamil Štus.

Náklady? Dostupné i pro malou firmu

Výsledná cena patří mezi základní kritéria každého nákupu, a tedy i pro pořízení Wi-Fi sítě. Kamil Štus radí: „Uvažujete-li o ceně, zaměřte se na celkové náklady. Může se stát, že menší firma z úsporných důvodů nakoupí nejlevnější přístupové body, ale zjistí, že software pro správu je příliš drahý, internet padá a často musí volat servisní tým. Proto ve společnosti Alef dlouhodobě spolupracujeme s výrobcem Cisco, protože máme jistotu, že nabízíme kvalitní produkt. Cisco Mobility Express je ideální především pro malé a střední podniky, ale snadno jej nasadí i velké firmy. A právě celková cena produktu patří mezi jeho hlavní výhody.“  Cisco Mobility Express je již součástí přístupových bodů Cisco, a tak firma, hotel, škola či obchod nepotřebují žádné dodatečné licence.  Bezdrátová síť s tímto řešením tak představuje nejenom bezpečné a spolehlivé připojení, ale zároveň i cenově dostupnou variantu i pro malé prostory.

Cisco Mobility Express lze také snadno rozšířit o nadstavbové služby, mezi které patří například Cisco Mobile Experiences. Ta nabízí pokročilou analytiku chování návštěvníků v prostoru a funkce pro jejich individualizované oslovení.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).