Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

70% slevy v e-shopech? Jenom hra s čísly

Autor: 258398
Daniel Morávek

Přestože 70% slevy v e-shopech vypadají lákavě, realita tak růžová není. Zboží lze totiž většinou koupit v jiných obchodech levněji, a to i bez slevy.

Vánoční svátky již skončily, ale žně obchodníků pokračují v plném proudu. Napomáhají tomu především slevové akce, kdy deklarované zlevnění zboží má dosahovat až 70 %. Jak však zjistil server Podnikatel.cz na příkladě největších českých e-shopů, slevy jsou často jen fikcí. Často se dá totiž stejné zboží najít u řady jiných online obchodů za srovnatelnou cenu nebo dokonce levněji. Čtěte také: 5 tragických omylů při spolupráci se slevovými servery

Časté triky obchodníků

Slevy patří mezi prodejní zaklínadla dnešní doby a povánoční období je ideální příležitostí, jak je využít. Takřka každá výloha jakéhokoli krámu obsahuje velké nápisy lákající na slevy v řádu desítek procent. Problém však nastává, když se najdou obchodníci, kteří slevy pouze fingují. Zboží jen označí cedulí sleva x % (dosaďte si jakékoli číslo), aniž by výrobek doopravdy zlevnili. Výjimkou není ani situace, kdy prodejce ceny na čas zvýší, aby je poté mohl s velkou pompou snížit na předchozí úroveň. Všechny podobné případy však mají znaky klamavé obchodní praktiky a jsou v rozporu se zákonem, upozorňuje Jan Votočka, právní poradce časopisu dTest.

Mezi další triky obchodníků patří také výběrové slevy, kdy se největší slevy vztahují jen na malý vzorek sortimentu s nejnižší cenou. Prezentace ve výloze však svoji úlohu splní a zákazníky přitáhne do obchodu. Občas se rovněž stává, že není zřejmé, kolik vlastně sleva a cena činí. Jak doplňuje Jan Votočka, cena na věci má být konečná a přitom by měla být čitelná i cena původní. Prodejci se někdy též snaží u zlevněného zboží zkrátit či úplně zrušit záruční dobu. Nic takového však není možné, i na zlevněné zboží platí záruka 24 měsíců, a to ze zákona. Výjimkou je reklamování věci pro vadu, pro kterou byla právě sleva při koupi poskytnuta, vysvětluje Votočka. Čtěte také: Bič na české e-shopy, musejí vracet poštovné. V jakých případech?

Slevy v e-shopech? Hra s čísly

Povánoční slevy však nejsou doménu pouze kamenných obchodů, nýbrž je hojně využívají rovněž e-shopy. Velké tuzemské online obchody jako třeba Mall.cz, Kasa.cz nebo Onlineshop.cz už přišly se slevami, které mají atakovat hranici 70 %. Odborníci ale varují, že i v případě e-shopů jde často jenom o hru s čísly. Slevy v řádech desítek procent ve většině případů neznamenají, že je zboží skutečně o tolik procent levnější, než bylo před Vánoci. Obvykle se totiž jedná o slevu z doporučené maloobchodní ceny, která bývá vyšší, než nabízí většina e-shopů, upozorňuje Kamil Demuth z internetového porovnávače Heureka.cz.

Právě srovnávače zboží jako Heureka.cz nebo Zboží.cz ukazují triky online obchodů v plné nahotě. Jak zjistil server Podnikatel.cz na příkladu zboží s vysokými avizovanými slevami, dají se dané výrobky sehnat za stejné a dokonce i nižší ceny v mnoha jiných e-shopech. Původní deklarovanou cenu (hodnota před slevou) pak v podstatě nenajdete u žádného internetového obchodníka.

Test 1: Mall.cz

Nákupní galerie Mall.cz spustila svůj povánoční výprodej o den dříve než v loňském roce, tedy už o půlnoci z 25. na 26. prosince. Obchod láká na slevy ve výši až 70 %, které by měly zůstat až do konce ledna. Server Podnikatel.cz vybral namátkově zlevněné zboží z tří různých kategorií e-shopu a porovnal jeho cenu s cenami v jiných e-shopech. 

V případě epilátoru se slevou 50 % byla cena na Mall.cz opravdu nejnižší. Na druhou stranu za deklarovanou “běžnou cenu” neprodával epilátor ani jeden e-shop. U multifunkční trouby rovněž za “běžnou cenu” nikdo neprodával a navíc ani po slevě 64 % není zboží na Mall.cz zdaleka nejlevnější. Na méně peněz vyjde trouba v pěti jiných online obchodech. Nejlevněji pak v e-shopu, který dokonce prezentuje cenu bez slevy. Posledním porovnávaným zbožím se stalo multifunkční mediální zařízení s 45 %. V tomto případě byla levnější většina e-shopů (11) a e-shop s nejnižší cenou uváděl “běžnou cenu” na zcela jiné úrovni než Mall.cz.

Porovnání cen Mall.cz

Multifunkční trouba Electrolux EOB 33100 X Epilátor BRAUN 3270 SilkEpil 3 Multifunkční mediální zařízení AVerMedia AVerLife Extreme Vision Media Player
Zlevněná cena v Mall.cz 5453 Kč (sleva 64 %) 848 Kč (sleva 50 %) 3299 Kč (sleva 45 %)
Avizovaná běžná cena 14 490 Kč 1699 Kč 5990 Kč
Počet levnějších e-shopů 5 0 11
Nejnižší cena 5372 Kč bez slevy (Novébarvy.cz) 848 Kč na Mall.cz 2488 Kč se slevou 29 % z 3496 Kč (Electromix.cz)
Počet e-shopů s běžnou cenou 0 0 1

Zdroj: Heureka.cz

Test 2: Kasa.cz

Rovněž e-shop Kasa.cz spustil již svůj výprodej se 70% slevami, které by měly trvat do konce ledna. Také v případě obchodu Kasa.cz vybral server Podnikatel.cz náhodně tři výrobky a i zde se ukázalo, že vysoká sleva nemusí znamenat nejnižší cenu. 

Tip Content early

Žehlička se za původní deklarovanou cenu 2196 Kč neprodává ani v jednom online obchodu. Nejvyšší cena na internetovém trhu činí dokonce 1169 Kč, tedy o 1000 korun méně než avizovaná původní cena. Žehlička jde navíc koupit levněji v 16 jiných e-shopech a v dalších 17 stojí stejně. Vinotéku s avizovanou slevou 60 % sežene zákazník v podstatě za stejnou cenu v dalších 6 e-shopech. Zajímavostí je, že v některých z nich stojí stejně i bez slevy. Televizi zakoupí o něco levněji v 8 e-shopech, všechny obchody však vesměs avizují podobnou slevu a původní částku přes 20 000 korun.

Porovnání cen Kasa.cz

Žehlička Philips GC 3320/02 Easy Care Vinotéka Baumatic Televize LG 50PW450
Zlevněná cena v Kasa.cz 1002 Kč (sleva 55 %) 2802 Kč (sleva 60 %) 13 399 Kč (sleva 40 %)
Avizovaná původní cena 2196 Kč 6990 Kč 21 999 Kč
Počet levnějších e-shopů 16 (a v 17 stejná cena) 2 (a v 4 stejná cena)
8 (a v 10 stejná cena)

Nejnižší cena 800 Kč se slevou z 1299 Kč (Expert.cz) 2799 Kč bez slevy (Elektrohome.cz) 13 183 Kč se slevou 41 % z 21 999 Kč (Šetřílek.cz a S-elektro.cz)
Počet e-shopů s běžnou cenou 0 0 1

Zdroj: Heureka.cz

Našli jste v článku chybu?
15. 1. 2012 18:46
xxl (neregistrovaný)

Vy jste spíše chudák než podnikatel. Zřejmě si rád hrajete na "důležitého" a zřejmě to pramení z Vašeho malého "potenciálu". Nazývat někoho ostatního "lůzou" je ubohost a spíše byste se měl jít předvádět někam jinam, než tady, Právě třeba na ty novinky, které tady jmenujete. Právě ta "lůza" vám dává na chleba, tedy jestli opravdu podnikáte. Jste chudák a chudákem zůstanete, i kdyby měl ....

28. 12. 2011 17:17
podnikatel (neregistrovaný)

Ahoj Honzo :)

Já jsem neřekl, že kdo není podnikatel, je lůza. To jen zřejmě Vy máte problémy s logikou. Ale nevadí, snad se to zlepší. Život máte před sebou!

Daniel