Hlavní navigace

Čechy přechází chuť pustit se do podnikání, počet nových firem se propadl

16. 1. 2023

Sdílet

1.3.2024  /3x/ Pokles, graf, snížení, propad, šok, dopad Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

V Česku loni vzniklo o 5 % méně firem než předchozí rok. Důvodem jsou podle analytiků vysoká inflace, napadení Ukrajiny či energetická krize. Vyplývá to z informací poradenské společnosti Dun & Bradstreet.

Počet nových firem byl druhý nejnižší za posledních 7 let

Negativní události, se kterými se v posledních měsících potýká nejen Evropa, se v Česku promítají i do ochoty začít podnikat. Loni v tuzemsku vzniklo 28 133 firem, což je o 5 % méně než o rok předtím a pouze o 4 % více než v krizovém pandemickém roce 2020, kdy bylo založeno nejméně společností za posledních sedm let. Podnikatelé však firmy nezakládali rovnoměrně. V prvním pololetí vzniklo o 10 % víc firem než v druhé polovině roku. To zřejmě souviselo se zhoršováním ekonomického vývoje v ČR i Evropě, uvedla Petra Štěpánová, analytička Dun & Bradstreet.

Celkový počet společností se loni zvýšil o 17 522 na 551 893. Většinu z nich tvoří společnosti s ručením omezeným (522 237). Večírek se nerozjel. Globální i tuzemská ekonomika již čtvrtým rokem čelí významným výzvám, se kterými se musí vyrovnávat. Extrémní události přicházejí jedna za druhou – pandemie, válka v Evropě, vysoká inflace, energetická krize v Evropě nebo bezprecedentní narušení globálních dodavatelských řetězců. Firmy dusí vysoké náklady a významný pokles spotřebitelských výdajů, komentovala Petra Štěpánová a uzavřela: Je jisté, že firmy se i v letošním roce budou muset vyrovnávat s mnohými překážkami a udržet se na vysoce konkurenčním trhu bude pro firmy stále náročné.

Založení firmy snadno a rychle: Už můžete využít oficiální vzor společenské smlouvy Přečtěte si také:

Založení firmy snadno a rychle: Už můžete využít oficiální vzor společenské smlouvy

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).