Hlavní navigace

Daňové úlevy na dary pro Ukrajinu budou platit i letos, schválila vláda

11. 1. 2023

Sdílet

11.1.23 /3x/ Ukrajina, vlajka Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Vláda dnes schválila prodloužení daňových úlev v souvislosti s dary Ukrajině. I letos tak půjde odečíst z daní také dary na vojenskou pomoc.

Dary Ukrajině půjde odečíst z daní

Vláda dnes schválila prodloužení možnosti odpočítat z daní dary Ukrajině. Daňově tak půjde uplatnit dary poskytnuté v roce 2023 nejen českým pořadatelům sbírek, ale i přímo Ukrajině (např. prostřednictvím ukrajinského velvyslanectví), jejím územně-správním celkům a právnickým nebo fyzickým osobám, jejichž sídlo nebo bydliště se nachází na území státu Ukrajina, pokud budou splněny podmínky příjemce a účelu, za který lze od základu daně odečítat bezúplatná plnění.

Co se týká darů fyzickým osobám, budou muset ovšem i nadále splňovat podmínky, které již v současnosti platí pro fyzické osoby jakožto příjemce daru (například  půjde o nezletilé dítě závislé na péči jiné osoby).

Limit pro dary zůstane na 30 %

Vláda se také shodla na tom, že prodlouží zvýšení maximální hranice pro výši odečtených bezúplatných plnění na 30 % základu daně. Tento zvýšený limit platil mimořádně kvůli koronavirové pandemii pro roky 2020 a 2021 a loni kvůli napadení Ukrajiny.

U darů fyzických osob uplatněných jako nezdanitelná část základu daně musí zároveň jejich úhrnná hodnota činit alespoň 1000 korun nebo přesáhnout 2 % ze základu daně. Postačí splnit jednu ze dvou uvedených podmínek. Může se jednat kupříkladu o deset darů v hodnotě 100 korun (podmínka minimální částky 1000 korun) nebo dar, jehož hodnota činí alespoň 2 % základu daně.

Z daní půjde odečíst dary některým uprchlíkům i na vojenskou pomoc Ukrajině Přečtěte si také:

Z daní půjde odečíst dary některým uprchlíkům i na vojenskou pomoc Ukrajině

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).