Hlavní navigace

Do konce září je možné žádat o změnu zdravotní pojišťovny. OSVČ to mají složitější

26. 9. 2023

Sdílet

26.9.23 3*/žena, seznam, zamyšlení, pochybnost Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

O změnu zdravotní pojišťovny je možné žádat dvakrát ročně. Vždy tři měsíce před změnou. Pokud se pro změnu zdravotní pojišťovny rozhodne osoba samostatně výdělečně činná, musí myslet na několik povinností. 

Změnit zdravotní pojišťovnu je možné dvakrát v průběhu roku. A to vždy k prvnímu dni kalendářního pololetí, tedy buď od ledna, nebo od července. Přihlášku je nutné k nové pojišťovně odevzdat minimálně 3 měsíce před požadovaným termínem.

Jak na přehled a uhrazení doplatku pojistného při změně pojišťovny během roku? Přečtěte si také:

Jak na přehled a uhrazení doplatku pojistného při změně pojišťovny během roku?

Pojišťovnu mění OSVČ

OSVČ si v případě zájmu o změnu zdravotní pojišťovny musí připravit kopii živnostenského listu a potvrzení o výši záloh hrazených předchozí zdravotní pojišťovně. 

Pokud je změna pojišťovny provedena  v polovině roku, tak je také nutné v dalším roce podat s daňovým přiznáním dva přehledy o příjmech a výdajích. Tedy staré i nové zdravotní pojišťovně. Změnu je třeba nahlásit také u praktického lékaře. Další povinností je změna čísla účtu, kam jsou zasílány zálohy na pojistné. 

Povinnosti OSVČ při změně pojišťovny: 

  • přihlásit se k placení pojistného u nově zvolené zdravotní pojišťovny jako osoba samostatně výdělečně činná,
  • předložit nové zdravotní pojišťovně doklad o výši záloh na pojistné, 
  • přesměrovat platby záloh na pojistné na účet zdravotní pojišťovny, ke které OSVČ přestoupila, a ukončit placení záloh u bývalé zdravotní pojišťovny,
  • předložit oběma zdravotním pojišťovnám, u kterých byla OSVČ v rozhodném období (kalendářním roce) pojištěna, přehled o příjmech a výdajích ze samostatné výdělečné činnosti a úhrnu záloh na pojistné. 

Další termín pro změnu zdravotní pojišťovny je opět za půl roku. Přihlášku je nutné odeslat do nové pojišťovny do 31. března 2024. 

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).