Hlavní navigace

Dražby věcí zabavených neplatičům daní vynesly více jak 300 milionů

24. 1. 2023

Sdílet

24.1.23 2krát/muž, šok, papíry, podnikatel, zděšení Autor: Depositphotos, podle licence: Rights Managed

Věci, které jsou zabaveny podnikatelům, jež neplní své daňové povinnosti, nabízí Finanční správa ČR v elektronických dražbách. Ty přinesly 327 milionů Kč.

Od spuštění elektronických dražeb majetku v roce 2019 si v Aplikaci elektronických dražeb (APED) zřídilo uživatelský účet celkem 3600 uživatelů. Dalších 220 zájemců má o zřízení uživatelského účtu požádáno. Od spuštění pilotního provozu provedla finanční správa 1360 elektronických dražeb. 

V dražbách se často vyskytují automobily, nemovitosti, pozemky či spotřební elektronika. Ale někdy je škála zabavených věcí mnohem pestřejší. Finanční správa dražila i vrtulník, fotovoltaickou elektrárnu, soubor zlatých řetízků a náramků, zemědělskou techniku, výrobní linku nebo alkoholické nápoje, a to v různých cenových relacích, uvádí zástupce generálního ředitele Finanční správy ČR Jan Ronovský.

Pestrá škála zabavených věcí neplatičů daní: Od bowlingových koulí až po šicí stroj. Vydražte si je Přečtěte si také:

Pestrá škála zabavených věcí neplatičů daní: Od bowlingových koulí až po šicí stroj. Vydražte si je

Rekordní výtěžek z dražby nemovité věci dosáhl částky 38 mil. Kč, a to za apartmánový komplex. V dražbě movitých věcí 9,5 mil. Kč za soubor elektroniky a v dražbě osobního automobilu Volkswagen Touareg 1,2 mil. Kč. Suma vydražených částek je přínosem pro státní rozpočet. Z této částky jsou uspokojováni také věřitelé mimo Finanční správu ČR, kteří své pohledávky přihlásili do rozvrhu výtěžku z dražby.

Jak na elektronickou dražbu?

Uživatelský účet si mohou zřídit jak fyzické, tak právnické osoby, a to tuzemské i zahraniční. Po online registraci, vyplnění žádosti a ověření identity žadatele získá uživatel přístup do aplikace APED. Identita dražitele se pak ověřuje buď osobně na finančních úřadech, nebo pomocí datové schránky, uznávaným elektronickým podpisem a nově i prostřednictvím služby NIA (buď NIA ID nebo bankovní identita). Službu NIA však nemohou využít právnické osoby.

Během dražeb mohou zájemci přihazovat bud postupně dle aktuální ceny, nebo si mohou nastavit maximální částku, kterou jsou ochotni za draženou věc zaplatit. Příhozy jsou pak prováděny automatizovaně. Po skončení dražby dostanou přihlášení dražitelé e-mail s informací o výsledku dražby a vydražitel obdrží platební údaje.

Změna od roku 2023

Od rok 2023 se mění způsob ukončení dražby, kdy dražba nekončí jako dosud ve stanovený čas, ale v případě příhozu učiněného v posledních 5 minutách se její konec posune o dalších 5 minut od okamžiku příhozu. Mělo by se tak zabránit situacím, kdy účastníci dražby, např. vinou pomalejšího internetového připojení, nestačí na konci dražby učinit platný příhoz, zdůvodňuje úřad.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).