Hlavní navigace

Finanční správa má sečteno. K paušální dani se přihlásilo necelých 24 tisíc podnikatelů

10. 2. 2022

Sdílet

10. 2. 22 / 1x / počítání, počet, úřednice, žena Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Dne 10. ledna vypršel termín pro přihlášení se do režimu paušální daně. Finanční správa obdržela celkem 23 800 nových oznámení. 

Aktivních paušalistů je necelých 80 tisíc

Od ledna loňského roku bylo finanční správě doručeno celkem 104 286 oznámení ke vstupu. Několik žadatelů bylo však zamítnuto z důvodu nesplnění podmínek, jiní ukončili v loňském roce svou živnost nebo překročili hranici pro osvobození od DPH. Někteří podnikatelé se rozhodli pro tento rok v paušální dani nepokračovat a vyřazena byla také řada duplicitních podání. 

Ke dni 4. února 2022 obdržela Finanční správa celkem 23 800 nových oznámení ke vstupu do paušálního režimu daně pro rok 2022 a aktivních účastníků paušálního režimu je v tuto chvíli zhruba 78 tisíc. Ministerstvo financí přitom očekávalo, že jich bude přes 80 tisíc. V loňském roce platilo daně a odvody pojistného paušálně průměrně kolem 65 tisíc živnostníků. 

Ministr financí Zbyněk Stanjura vidí budoucnost paušální daně hlavně v jejím rozšíření pro podnikatele s ročními příjmy až do dvou milionů korun. Hlavní výhodu paušální daně vidí jednoznačně v úlevě od byrokracie, kdy už živnostníci nemusí podávat daňové přiznání ani přehledy k sociálnímu a zdravotnímu pojištění, ani komunikovat se třemi úřady naráz. Také se zbaví výdajů za účetní a daňové služby a většiny cílených daňových kontrol, které u paušalistů řádně platících měsíční zálohy postrádají smysl, doplňuje. 

V roce 2022 je paušální daň OSVČ ve výši 5994 Kč měsíčně (3267 Kč sociální pojištění, 2627 Kč zdravotní pojištění a 100 Kč daň z příjmů).

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).