Hlavní navigace

Firma dostala pokutu 13,7 milionu Kč, neposkytla součinnost při kontrole

20. 11. 2023

Sdílet

20.11.23 /3x/ žena, kontrola, šok, zděšení, kukátko Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Firma Beko dostala od antimonopolního úřadu pokutu ve výši 13,7 milionu korun za to, že neposkytla součinnost při kontrole. Proti pokutě byl podán rozklad a ta tak zatím není pravomocná. 

Neposkytla součinnost, dostala vysokou pokutu

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil pokutu 13 651 000 korun společnosti Beko za spáchání přestupku spočívajícího v porušení povinnosti poskytnout součinnost v průběhu šetření na místě prováděném úřadem. Kontrola úřadu probíhala kvůli podezření na uzavírání a plnění možných zakázaných dohod o přímém nebo nepřímém určení cen zboží pro další prodej sjednávaných společností BEKO s odběrateli v České republice. 

Šetření na místě bylo zaměřeno zejména na obchodní záznamy pracovníků či představitelů Beko, kteří mají v rámci své pracovní náplně na starost komunikaci a obchodní vztahy s odběrateli elektrospotřebičů značky Beko v České republice. Někteří z těchto obchodních zástupců vykonávají svou činnost nevýlučně pro společnost Beko na základě příkazní smlouvy (tzv. příkazníci) na vlastní IČO, doplnil Martin Švanda, mluvčí antimonopolního úřadu. 

Navzdory tomu, že úřad opakovaně firmu upozornil, že má zákonnou povinnost při šetření spolupracovat, společnost nezajistila zablokování internetových schránek svých příkazníků na internetové doméně @beko.com, aby s jejich obsahem nemohlo být manipulováno. 

Beko neumožnila inspektorům v plném rozsahu vykonat jejich oprávnění nahlížet do obchodních záznamů, případně si z nich činit kopie, a neoprávněně se snažila zprostit své povinnosti poskytnout součinnost přenesením odpovědnosti za její splnění na osoby, které pro ni vykonávají obchodní činnost, upřesnil Martin Švanda s tím, že zákon o ochraně hospodářské soutěž umožňuje udělit pokutu za nesoučinnost až do výše jednoho procenta z čistého obratu společnosti dosaženého za poslední ukončené účetní období. 

Pokuta nicméně není pravomocná, jelikož firma podala rozklad a o sankci tak bude rozhodovat předseda ÚOHS.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).