Hlavní navigace

Jak vysoké jsou daně v Česku oproti zbytku Evropy a světa?

8. 11. 2023

Sdílet

ISIFA.com: Žena, daň, daně, daňové přiznání Autor: isifa/Lidové noviny/

V rámci členských zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) existují výrazné rozdíly v daňovém zatížení. Jak si stojí Česká republika? 

Jak píšou Finance.cz, tak v České republice se součet hlavních daňových sazeb v roce 2023 vyšplhá na 93,7 %, což zemi řadí vysoko na seznamu států s nejvyšší daňovou zátěží. Hlavní daňové sazby, které byly předmětem analýzy, zahrnují daň z příjmů fyzických i právnických osob, DPH a povinné pojistné placené jak zaměstnavatelem, tak zaměstnancem. 

V Česku je efektivní sazba daně z příjmů fyzických osob určena z průměrné hrubé mzdy 42 249 Kč a uplatnění základní slevy na poplatníka. S povinným pojistným placeným zaměstnancem a zaměstnavatelem je situace obdobná. V České republice je v tomto ohledu sazba pojistného poměrně vysoká, s 11 % placenými zaměstnancem a 33,8 % zaměstnavatelem. Základní sazba DPH zůstává v roce 2023 ve výši 21 % a daň z příjmů právnických osob je stanovena na 19 %.

V rámci OECD vyniká Belgie s nejvyšší souhrnnou sazbou daní, následovaná Itálií a Francií. Česká republika se s celkovým zatížením 93,7 % řadí mezi země s vysokou daňovou kvótou, nicméně stále zůstává pod hranicí 100 %. V opozici k tomu stojí státy jako Chile, Švýcarsko, Kolumbie a Spojené státy americké, kde souhrnné daňové sazby nezřídka nepřesahují 60 %. (Finance.cz)

23% sazba daně z příjmů se dotkne v roce 2024 více zaměstnanců a OSVČ Přečtěte si také:

23% sazba daně z příjmů se dotkne v roce 2024 více zaměstnanců a OSVČ

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).