Hlavní navigace

Jídlo v restauracích bude s jinou sazbou DPH než nápoje

31. 5. 2023

Sdílet

1.6.23  /2x/ restaurace, číšník, peníze, znechucení Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Stravovací služby sice mají zůstat ve snížené sazbě DPH, vypadnou z ní však nápoje, a to i ty podávané v restauracích. Jedinou výjimkou bude pitná voda z kohoutku.

Jídlo v restauracích bude v jiné sazbě než nápoje

Konsolidační balíček počítá i se změnami DPH, kdy se mají dvě stávající snížené sazby 10 a 15 % spojit do jedné 12%. Úprava DPH tak čeká i restaurace, které aktuálně spadají do 10% sazby daně, a to včetně nealkoholických nápojů čepovaného piva. 

Zatímco jídlo v restauracích má dle plánu vlády zůstat ve snížené sazbě DPH (zvýší se z 10 na 12 %), všechny nápoje, a to i ty podávané v rámci stravovací služby, budou v základní 21% sazbě. Výjimkou je podávání pitné vody dodávané vodovodem (tzv. kohoutkové vody), doplňuje se v důvodové zprávě.

Pivo nechte ve snížené sazbě, žádají podnikatelé

Do základní sazby tak spadne i čepované pivo, které do druhé snížené 10% sazby přeřadila vláda Andrej Babiše. To se však nezamlouvá podnikatelům, podle kterých to přinese zásadní negativní dopady nejen na sektor stravovacích služeb, ale i na další navazující odvětví české ekonomiky. Čepované pivo hraje prokazatelně klíčovou roli v ekonomice téměř všech gastronomických provozů v České republice. Až čtvrtina tržeb v hospodách pochází z prodeje čepovaného piva. Přes 50 % zařízení neprodává teplé jídlo a jejich příjem je z většiny závislý na prodeji piva a dalších nápojů, napsala do připomínek k zákonu Hospodářská komora ČR.

Podle komory povede zvýšení DPH ke zdražení piva minimálně o 5 až 7 Kč. Cena piva přitom významně předurčuje chování spotřebitele, zda hospodu/restauraci navštíví či nikoliv. Přibližně 50 % lidí je ochotno změnit místo návštěvy, pokud je v dané provozovně výhodná cenová nabídka piva,“ doplnila HK ČR s tím, že by nižší sazba DPH na čepované pivo měla zůstat alespoň do poloviny roku 2025. 

DPH na léky a pitnou vodu vzroste, klesne naopak na potraviny a pohřební služby Přečtěte si také:

DPH na léky a pitnou vodu vzroste, klesne naopak na potraviny a pohřební služby

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).