Hlavní navigace

Kontroly ze strany státu považují malí podnikatelé a živnostníci mnohdy za šikanózní

13. 6. 2024

Sdílet

13.6.24 5x/ Facepalm, překvapení, šok, smutek, vztek Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Řada malých a středních podniků a živnostníků vnímá systém kontrol ze strany státu jako určitou míru šikany. Takový závěr přinesla anketa Asociace malých a středních podniků ČR. 

Z ankety také vyplynu, že podle oslovených stát v oblasti dohledu nad férovostí prostředí spíše selhává a že jeho orgány nepomáhají podnikatelské obci v tom, aby se dostatečně rychle dokázala přizpůsobovat měnícímu se legislativnímu prostředí. 

K OSVČ může dorazit kontrola z pojišťovny. Jaký může mít důvod? Přečtěte si také:

K OSVČ může dorazit kontrola z pojišťovny. Jaký může mít důvod?

Ankety se zúčastnilo 199 respondentů z rozličných odvětví ekonomiky, a to 46 % mikrofirem do 10 zaměstnanců a OSVČ, 34 % malých firem do 50 zaměstnanců, 16 % středních firem do 250 zaměstnanců a dokonce 4 % velkých firem nad 250 zaměstnanců.

Negativně vnímají podnikatelé kontroly ze strany finančního úřadu. Kriticky vnímají postupy a chování. S výrazným odstupem následovaly oblastní inspektoráty práce, krajské hygienické stanice a ČSSZ/PSSZ. Mezi častěji jmenovanými byly ještě například Česká inspekce životního prostředí, vcelku nepřekvapivě Česká obchodní inspekce a Státní zemědělská a veterinární inspekce.

Na zaměstnavatele může dorazit kontrola z úřadu práce i na udání Přečtěte si také:

Na zaměstnavatele může dorazit kontrola z úřadu práce i na udání

Anketa dále zjišťovala, zda se podnikatelé někdy setkali s požadavkem kontrolující osoby o úplatek či zda by uvítali zřízení ombudsmana pro malé a střední podniky. Kompletní výsledky najdete ZDE.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).