Hlavní navigace

Máte poslední týden na podání elektronického přiznání. Jakými způsoby ho lze učinit?

25. 4. 2022

Sdílet

25.4.22 /3x/ Bankovnictví, počítač, podnikatel Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Ti, kdo ještě nepodali daňové přiznání za rok 2021, ačkoli to mají za povinnost, mají ještě týden na to, aby tak beztrestně učinili. Musí ale přiznání podat elektronicky. Způsobů existuje hned několik.

Na elektronické přiznání máte ještě týden

Pomalu a jistě se blíží termín pro podání daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob elektronickou formou, který v letošním roce připadá na pondělí 2. května 2022. Tento den je zároveň posledním dnem lhůty pro úhradu daně. Už od loňska totiž platí novinka, že kdo podá přiznání elektronicky, má na odevzdání přiznání o měsíc více času. Kdo nepodá přiznání ani do 2. května, může se případné pokutě vyhnout využitím daňového poradce a tím si lhůtu prodloužit o další dva měsíce do 1. července.

Pokud vyjde poplatníkovi v přiznání přeplatek, musí si na něj počkat až do května či června. Přeplatky se začínají zpracovávat a vyplácet až po lhůtě pro podání elektronického přiznání (do 30 dnů, tj. po 2. květnu 2022). To znamená, že nejpozději 2. června 2022 musí finanční správa dát příkaz do banky na vrácení peněz. Pokud podal poplatník daňové přiznání do 1. dubna (ať už papírově nebo elektronicky), finanční úřad mu přeplatek pošle nejpozději do 2. května 2022. Pokud ho ale poplatník podal elektronicky např. v polovině dubna, 30denní lhůta pro vyplacení přeplatku běží až od 2. května 2022, kdy je řádný termín pro podání přiznání v elektronické formě, upřesnila serveru Podnikatel.cz Klára Křehlová z tiskového oddělení Generálního finančního ředitelství.

Jak lze elektronicky přiznání učinit

Elektronické daňové přiznání lze podat prostřednictvím Online finančního úřadu a mít tak v přiznání předvyplněno údaje nebo datovou schránkou. Do online finančního úřadu se poplatník může přihlásit hned několika způsoby. K dispozici je přihlášení přes tzv. e-Identitu. To je možné pomocí elektronického občanského průkazu s čipem, službou MojeID a také prostřednictvím bankovní identity.

Tu v současné době nabízí 6 bank:

 • Česká spořitelna
 • ČSOB
 • Komerční banka
 • Air Bank
 • Fio banka
 • Moneta

Bankovní identitu si lze zřídit v internetovém bankovnictví banky. Dále je možné se přihlásit skrze datovou schránku. Pokud uživatel nevybere ani jednu z možností, může si nechat vygenerovat osobní přístupové údaje přímo od finančního úřadu, které si poplatník na úřadu vyzvedne. Při ověření identity tak už uživatel nebude muset při podávání i placení daní cokoli dalšího prokazovat.

Stahujte formulář daňového přiznání včetně přehledů

Daňové přiznání s přehledy pro OSSZ a ZP s exportem XML obsahuje: 

 • daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob určené těm, kteří vedou účetnictví, 
 • účetní závěrku, 
 • přehledy pro správu sociálního zabezpečení

Daňové přiznání s přehledy pro OSSZ a ZP s exportem do XML obsahuje: 

 • daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob pro ty, kteří uplatňují paušální výdaje nebo vedou daňovou evidenci, 
 • přehledy pro správu sociálního zabezpečení 
 • přehled pro zdravotní pojišťovny
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).