Hlavní navigace

Musíte platit zdravotní pojištění, když čerpáte otcovskou?

10. 6. 2024

Sdílet

10.6.24 /2x/ Otec, otcovská, miminko, novorozenec Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Pokud pobíráte jako OSVČ otcovskou, nemá to vliv na platbu záloh na zdravotní pojištění a nijak se tato skutečnost ani nezohledňuje v ročním přehledu OSVČ.

Jak je to se zdravotním pojištěním při pobírání otcovské

Jak zaměstnanci, tak OSVČ mohou pobírat otcovskou dva týdny. OSVČ na ni mají nárok, pokud splní podmínku dobrovolné účasti na nemocenském pojištění OSVČ aspoň po dobu 3 měsíců bezprostředně předcházejících dni nástupu na otcovskou. Pokud OSVČ otcovskou čerpá, nemá to žádný vliv na platbu zdravotního pojištění a zálohy musí být placeny jako v běžném režimu.

U zaměstnanců nešlo původně v případě otcovské o samostatnou překážku v práci a otcové většinou nastoupili na rodičovskou dovolenou. To ale již neplatí a od prosince 2022 je otcovská dovolená samostatnou překážkou v práci. Čerpá-li zaměstnanec otcovskou dovolenou, jedná se o pracovní volno pro důležité osobní překážky v práci, zaměstnavatel tak nemá povinnost dodržet minimální vyměřovací základ. Vyměřovací základ se sníží na poměrnou část odpovídající počtu kalendářních dnů, kdy byla povinnost minimální vyměřovací základ dodržet, doplnila Viktorie Plívová, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR.

Je podle Vás otcovská dávka přínosem?

Na otcovskou budou mít nárok i dohodáři

Nárok na otcovskou by se měl navíc od příštího roku rozšířit. Na dávku mají dosáhnout rovněž zaměstnanci konající práci na základě dohody o provedení práce a tzv. malého rozsahu (u dohody o pracovní činnosti a pracovního poměru), pokud jejich účast na pojištění trvala aspoň ve 3 kalendářních měsících bezprostředně před kalendářním měsícem, v němž u zaměstnance tato událost vznikla.

Nárok na ošetřovné a otcovskou se od nového roku rozšíří Přečtěte si také:

Nárok na ošetřovné a otcovskou se od nového roku rozšíří

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).