Hlavní navigace

Můžete se zbavit daňových nedoplatků. Daňovou amnestii podepsal prezident

8. 6. 2023

Sdílet

24.1.24 /3x/ Žena, radost, smích, úspěch Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Návrh zákona o mimořádném odpuštění a zániku některých daňových dluhů, tzv. Daňové milostivé léto, podepsala hlava státu. Dlužníci tak budou mít možnost zbavit se dluhů na penále, úrocích a dalším příslušenství daně.

Aby mohlo dojít k odpuštění dluhů, bude klíčové rozhodné období. Jedná se o rozmezí 1. července až 30. listopadu 2023. Daňové milostivé léto se bude vztahovat zejména na mimořádné odpuštění nebo zánik některých nedoplatků na dani a příslušenství, které jsou spravovány orgány Finanční a Celní správy ČR, ve výjimečných případech i Ministerstvem financí ČR.

Podnikatelé budou moct dluhy na daních a pojistném doplatit bez penále Přečtěte si také:

Podnikatelé budou moct dluhy na daních a pojistném doplatit bez penále

Všechny fyzické osoby budou moci požádat o mimořádné odpuštění příslušenství daně (tj. úroků, penále, pokut za opožděné plnění daňové povinnosti a nákladů řízení včetně exekučních nákladů) za podmínky, že podají žádost a uhradí jistinu (původní částku) v průběhu rozhodného období. Aby se předešlo riziku spekulací se záměrným nesplácením daňových dluhů, bude se odpuštění vztahovat pouze na příslušenství k jistinám vzniklým do 30. září 2022, uvádí Ministerstvo financí ČR v tiskové zprávě

Lze se zbavit i bagatelních nedoplatků na dani

V případě jednotlivého nedoplatku, který bude vyšší než 5000 Kč, bude dlužníkům umožněno uhradit jistinu ve čtyřech pevně daných splátkách, a to do sedmnácti měsíců od 1. července 2023. Pokud je jistina již uhrazená, dojde k odpuštění příslušenství pouze na základě samotné žádosti.

Fyzické a právnické osoby budou moci také požádat o mimořádný zánik některých nedoplatků na dani a příslušenství. Vztahuje se na bagatelní nedoplatky na dani i na příslušenství v jednotlivé výši do 200 korun, které dlužníkům vznikly do 30. září 2022. Podmínkou je, aby celková hodnota zanikajících nedoplatků u jednoho správce daně nepřekročila 1000 korun. Tyto nedoplatky zanikají automaticky bez žádosti dnem účinnosti zákona 1. července 2023.

Stanjura připravil daňovou amnestii, Jurečka přidal amnestii u sociálního pojištění Přečtěte si také:

Stanjura připravil daňovou amnestii, Jurečka přidal amnestii u sociálního pojištění

Podobný návrh milostivého léta vláda schválila i pro oblast nedoplatků na sociálním pojištění.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).