Hlavní navigace

Nabízí vám analýzu a přepočet starobního důchodu s odkazem na sociálku? Je to podvod

15. 9. 2021

Sdílet

6.3.23 /2x/ Podvod, klam, muž, divadlo, herec Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Česká správa sociálního zabezpečení upozorňuje na nekalé praktiky jisté společnosti, která prostřednictvím dopisu nabízí klientům „analýzu a přepočet starobního důchodu“. V textu uvádí, že spolupracuje právě se sociální správou a je jí pověřena k oslovení vybrané skupiny klientů.

Jedná se o společnost Pojar a.s. (někdy uváděná jako „nezisková organizace“).  Česká správa sociálního zabezpečení se od těchto tvrzení zcela distancuje. Jedná se o podvodné chování uvedené společnosti a ČSSZ v žádném případě nedoporučuje reagovat na tuto či obdobné nabídky, uvádí úřad. 

Česká správa sociálního zabezpečení upozorňuje, že k výkonu své agendy nikdy nevyužívá služeb třetích stran a s klienty komunikuje výhradně napřímo.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 16. 9. 2021 20:42

    ViR

    Nehledě na to, že v článku popsaný případ je opravdu celkem jasný podvod, tak vřele doporučuji, nechat si v případě pochyb o správnosti přiznaného důchodu jeho výpočet nechat zkontrolovat někým, kdo tomu přiměřeně rozumí (zaměstnaci ČSSZ to zhusta nejsou).

    V posledním půl roce jsem kontroloval tři rozhodnutí o důchodu včetně mého vlastního, a chyby byly ve všech třech. V mém případě mi ČSSZ "upřela" dva roky pojištění, ač je měla řádně a včas doložené ve své evidenci. Námitky uznala a chybu napravila (byť nikoli v zákonné 30 denní lhůtě, ale za dobu 3x delší). Další dva případy se týkaly invalidních důchodů. Neřešil jsem otázku invalidity, na to nemám kvalifikaci, ale jen "kupecké počty" při výpočtu a návaznost na zákon 155/1995 Sb. U jednoho ID z r. 2016 byly jednak špatně sečtené vyloučené doby (o cca 50 dnů v neprospěch invalidní mladé ženy, což snížilo výpočtový základ), a jednak ji nikdo při sepsání žádosti na OSSZ neupozornil, že si může některé nezhodnocené doby doplatit (studium, evidence na ÚP nad 1 rok bez pobírání podpory, kdy již byla nemocná). Toto neinformování žadatelů je bohužel standardní praxe a obvykle se poskytuje polovičatá informace, že "dobrovolné důchodové pojištění lze doplatit jen rok zpětně", bez uvedení vyjímek z tohoto pravidla. Zejména u mladých invalidů to má poměrně zásadní vliv, protože za chybějící dobu pojištění se dost dramaticky sníží tzv. dopočtená doba, a tím i procentní výměra přiznaného ID. Ve třetím případě se též jednalo o ID, kdy nebylo ve výpočtu zohledněno jednak 172 dnů samostatné činnosti, ač byla v evidenci PSSZ (ale nikoli již na "centrále" ČSSZ) a dále nebyla zhodnocena cca sedmiměsíční evidence u ÚP, přičemž 5 měsíců bylo s podporou, a tedy mělo jít o náhradní dobu pojištění a současně dobu tzv. vyloučenou, při stanovení osobního vyměřovacího základu. V tomto případě byla podána námitka a věc projednána s příslušnou PSSZ, a nyní se řeší. Shrnuto - důvěřuj, ale prověřuj :-)

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).