Hlavní navigace

Nejpozději do týdne by měly dorazit složenky k dani z nemovitostí. Co když nedorazí?

17. 5. 2024

Sdílet

17.5.24 2*/schránka, senior, důchodce, pošta Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Složenky s informací o výši daně z nemovitých věcí za rok 2024 jsou rozesílány už několik týdnů. Poslední by se ve schránkách poplatníků daně měly objevit 24. května 2024. Co dělat, pokud složenka nedorazí? 

Pokud složenka poplatníkovi, který ji vyhlíží, nedorazí, měl by se obrátit na finanční správu. Ještě předtím by se však měl ujistit, zda nebyla informace o výši daně z nemovitých věcí zaslána jiným způsobem. Pokud má poplatník zpřístupněnou datovou schránku, může očekávat, že údaje dorazí datovou zprávou. Je také možné, že jsou údaje zaslány e-mailem. K této možnosti doručení se však poplatní musí přihlásit. 

Berňák rozesílá informace o výši daně z nemovitostí na rok 2024 Přečtěte si také:

Berňák rozesílá informace o výši daně z nemovitostí na rok 2024

Pokud se složenka do 24. května 2024 ve schránce neobjeví, poplatník by měl kontaktovat finanční úřad. Měli by se obrátit na pracoviště finančního úřadu, v jehož působnosti se nemovité věci nacházejí.

Chyba v doručovací adrese? 

Informace ohledně způsobu placení daně z nemovitých věcí jsou k nalezení také v online finančním úřadě, kde si lze ve své DIS+ zkontrolovat, zda máte správně uvedenou doručovací adresu. Pokud zjistíte, že je chybná, tak přes obecnou písemnost nahlásíte aktualizaci doručovací adresy. Obecná písemnost je dostupná v DIS+ v sekci Formuláře → Nový elektronický formulář → Obecné písemnosti→ Obecná písemnost určená pro podání orgánům Finanční správy ČR.

Platíte daň z nemovitostí prostřednictvím SIPO? Pozor na podvod Přečtěte si také:

Platíte daň z nemovitostí prostřednictvím SIPO? Pozor na podvod

Kdy daň uhradit? 

Pokud výše daně nepřesáhne 5000 Kč, je daň splatná do 31. května 2024. Je-li daň vyšší než 5000 Kč, je splatná ve dvou termínech, a to do 31. května a do 30. listopadu 2024, popř. ji lze uhradit najednou.

Video: Placení daně z nemovitých věcí prostřednictvím SIPO

Autor: Finanční správa ČR YouTube / Zdroj: YouTube

Zkuste kvíz

Otestujte své znalosti v oblasti daně z nemovitých věcí. Vyznáte se v pojmech, termínech i novinkách, které přinesl konsolidační balíček? 

KVÍZ: Zjistěte, co víte a nevíte o dani z nemovitých věcí Přečtěte si také:

KVÍZ: Zjistěte, co víte a nevíte o dani z nemovitých věcí

Jakým způsobem obvykle hradíte daň z nemovitých věcí?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).