Hlavní navigace

Nový formulář pro hlášení dohod? PDF verze na stránkách ČSSZ je jen ukázkou

10. 5. 2024

Sdílet

19.6.24 (2x) Účetní, počítač, internet, žena Autor: Podnikatel.cz s využitím DALL-E

Poslanci v dubnu schválili novelu, která ruší systém dvou limitů a zpojistnění dohod o provedení práce (DPP), který předtím podpořili v rámci konsolidačního balíčku. Místo toho bude od roku 2025 zaveden systém „hlavních“ a „vedlejších“ dohod.

Velká část změn nakonec nenabyde účinnosti

Pravidla, která měl u DPP od léta přinést dříve schválený konsolidační balíček, nakonec z velké části nenabydou účinnosti. Původně schválený systém dvou limitů pro vznik účasti na pojištění (25 průměrné mzdy pro DPP u jednoho zaměstnavatele a 40 % průměrné mzdy při souběhu více DPP u více zaměstnavatelů) nakonec nahradí systém tzv. „oznámených dohod“. Rozhodla o tom Poslanecká sněmovna, která schválila novelu zákona o investičních společnostech, která kromě jiného mění i pravidla pro dohody z konsolidačního balíčku.

Autor: ČSSZ

Od července se budou muset dohody hlásit

Z konsolidačního balíčku tak nakonec v oblasti dohod zůstává v platnosti jen hlášení všech DPP (bez ohledu na to, zda se z nich platí pojistné) úřadům. To budou muset podnikatelé plnit už od letošního července.

Z toho důvodu Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) představila ukázku formuláře s názvem „Výkaz příjmů zúčtovaných zaměstnavatelem zaměstnancům činným na základě dohody o provedení práce“. Ten by měl být od 1.8. 2024 dostupný v rámci e-Podání. 

Podoba formuláře v PDF, který je na stránkách ČSSZ ke stažení, je pouze ukázkou obsahu nikoli jeho funkčnosti, protože veškerá podání budou probíhat výhradně elektronicky, tedy nebude se vyplňovat žádný PDF formulář. Jak zjistil server Podnikatel.cz, u finální podoby nejsou vyloučeny změny. Více se tomu budeme věnovat v samostatném článku. 

Nový formulář v PDF je pouze ukázkou, hlášení bude výhradně elektronické

Autor: ČSSZ

Jak využíváte dohody konané mimo pracovní poměr po novele zákoníku práce?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).