Hlavní navigace

Oběť energetické krize je tady. Společnost NWT jde do insolvence

13. 10. 2022

Sdílet

13. 10. 22 / 1x / energie, cena, zděšení, panika Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Společnost NWT sídlící v Hulíně a podnikající hned v rámci několika divizí na sebe podala insolvenční návrh.

Platební neschopnost souvisí s krizí na energetickém trhu

Jak uvádí společnost v tiskové zprávě, do platební neschopnosti se dostala kvůli krizi na evropském energetickém trhu, kdy důsledkem válečného konfliktu na Ukrajině a následným sankcím došlo k přerušení většiny do té doby fungujících obchodních i dopravních plynových tras. Do ekonomických potíží NWT tak dovedl enormní nárůst ceny plynu v krátkém čase a situace, kdy vykrývaly ekonomické ztráty z vlastních zdrojů, byla nadále neudržitelná.

Michaela Vávrová, mediální zástupkyně společnosti NWT, říká, že rozhodnutí vyhlásit úpadek je v souladu se zákonnou povinností představenstva chovat se jako řádný hospodář v situaci, kdy společnost není schopna nadále splácet své závazky. Cílem je restrukturalizovat společnost tak, aby životaschopné projekty nadále pokračovaly, zaměstnanost byla pokud možno zachována a věřitelé mohli být v co nejvyšší míře postupně uspokojeni, dodává.

Firma má přes 200 zaměstnanců a potvrzuje, že v rámci reorganizace se bude snažit nalézt pro zaměstnance pozice v divizích, které zůstanou zachovány. Také požádala o součinnost úřad práce ve Zlíně při hledání práce pro zaměstnance působící v projektech, které budou utlumeny.

Úspory energií: Ať zaměstnanci místo výtahu chodí po schodech, radí vláda Přečtěte si také:

Úspory energií: Ať zaměstnanci místo výtahu chodí po schodech, radí vláda

Problémy s dodávkami plynu v Břeclavi

NWT dodávala plyn pro teplárnu v Břeclavi a Vrbně pod Pradědem. Na začátku října však tyto smlouvy o dodávkách plynu ukončily. Kvůli situaci na Ukrajině došlo k přerušení většiny do té doby fungujících obchodních i dopravních plynových tras a pro NWT se stalo plnění závazků s teplárnami nemožné a oni nebyli schopni dále obstarat zemní plyn.

Velice nás mrzí možný dopad ukončení smlouvy na koncové zákazníky obou tepláren, ale učinili jsme vše, co bylo možné, pro uzavření dohody, která by nám nadále umožnila zemní plyn těmto zákazníkům dodávat; ztráty z daných obchodů jsme nesli dlouhé měsíce z vlastních zdrojů, ale takový postup se však ukázal být dále neudržitelný, když tyto ztráty jsme dále nebyli schopni pokrýt, uvádějí na webu.

Jednatel společnosti Teplo Břeclav Martin Marták Břeclavskému deníku potvrdil, že vyhlášení insolvence díky novému dodavateli teplo v břeclavských domácnostech neohrozí. Dodal také, že tento krok předpokládali a teplo mají zajištěné od jiného dodavatele. Teplárna však nyní pomocí právníka pracuje na tom, aby od NWT získala zpět peníze. Na zálohách a přeplatcích to dělá celkem asi 950 tisíc korun, další škody budeme vyčíslovat a obrátíme se s požadavkem na jejich vyplacení na insolvenčního správce, upřesnil dále Marták.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).