Hlavní navigace

Od ledna vzrostou důchody o 360 Kč, schválila vláda. Průměrná penze bude 20 635 Kč

14. 9. 2023

Sdílet

14.9.23 2x/ Nákup, senior, potraviny, obchod, supermarket Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Vláda na základě údajů Českého statistického úřadu nařídila zvýšit základní výměru penzí o 360 korun. Navýšení se dotkne starobní, invalidní a pozůstalostní penze se od ledna 2024. 

Podle slov ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky je částka 360 korun maximum. Musíme si uvědomit, že za posledních dvanáct měsíců ta částka vzroste skoro o 1200 korun, protože byla ještě mimořádná valorizace v červnu. Pokud se budeme bavit o ženách, tam je další bonus 500 korun měsíčně výchovného, takže například ženě s dvěma dětmi meziročně její výše důchodu naroste o více než 2300, dodal pro Českou televizi Jurečka.

Od nového roku se důchody zvýší v průměru o 360 korun Přečtěte si také:

Od nového roku se důchody zvýší v průměru o 360 korun

Jak uvádí Vláda ČR v tiskové zprávě, ke zvýšení procentní výměry nedojde. Zvýší se ale zvláštní příplatek k důchodu vyplácený na základě zákona o ocenění účastníků národního boje za vznik a osvobození Československa a některých pozůstalých po nich, o zvláštním příplatku k důchodu některým osobám, o jednorázové peněžní částce některým účastníkům národního boje za osvobození v letech 1939 až 1945, a to o 5,2 procenta na 2 816 a 1 408 korun měsíčně. 

Žádost o důchod online

Od 1. prosince půjde zřejmě požádat o důchod online. Počítá s tím novela zákona o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, kterou schválila Poslanecká sněmovna. Týkat se to bude všech typů důchodů, tedy starobních, invalidních i pozůstalostních. V současnosti žádost o důchod sepisuje s občany okresní správa sociálního zabezpečení příslušná podle místa trvalého pobytu žadatele a občané musí dojít na úřad.

Požádat o důchod půjde nově přes internet Přečtěte si také:

Požádat o důchod půjde nově přes internet

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).