Hlavní navigace

Jako OSVČ se vykašlala na platbu zdravotního pojištění. Co jí hrozí?

26. 4. 2022

Sdílet

26.4.22 1krát/žena, podnikatelka, deprese, smutek, pochybnost Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Pojistné musí OSVČ platit ze zákona. V případě, že OSVČ tuto povinnost zanedbává, vzniká u zdravotní pojišťovny dluh, který je nutné vyrovnat. Zároveň s tím se výše dluhu zvedá o penále. 

K dlužné částce, kterou měla OSVČ uhradit zdravotní pojišťovně, naskakuje penále za dobu, kdy není pojistné zaplaceno buď zcela, nebo ve správné výši. Penále činí 0,05 % dlužné částky za každý kalendářní den.

Zatímco dlužné pojistné musí OSVČ zaplatit, u penále je šance, že bude prominuto, případně sníženo. Je však nutné, aby si OSVČ o prominutí zažádala. 

Jak žádat o prominutí penále? 

Pro žádost o prominutí penále je možné využít formulář: Žádost o odstranění tvrdosti zákona a prominutí, resp. snížení penále. Současně s tím je nutné podat zdravotní pojišťovně Prohlášení k žádosti o odstranění tvrdosti. 

O žádosti musí být rozhodnuto do 30 dnů, ve zvlášť složitých případech do 60 dnů ode dne doručení žádosti orgánu příslušnému k rozhodování.

Nedodržení lhůty k vydání rozhodnutí se plátce nemůže dovolávat tehdy, jestliže nedodržení sám způsobil nebo je v jeho prospěch (plátce má dluh na pojistném a byl vyzván k jeho úhradě, plátce požádá o úhradu dluhu formou splátek, plátce byl vyzván k odstranění nedostatků žádosti).

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).