Hlavní navigace

Ověřujte, s kým podnikáte. Narůstá počet nespolehlivých firem

24. 1. 2023

Sdílet

15.1.24 /3x/ Překvapení, šok, údiv Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Na černé listině nespolehlivých firem je 26 158 subjektů. Z toho je 4934 nespolehlivých plátců DPH a 21 224 nespolehlivých osob. Je to o 13 procent víc než koncem roku 2021. 

Registr nespolehlivých plátců DPH a subjektů, které závažným způsobem
porušují povinnosti vztahující se ke správě daně, se v prvních třech kvartálech uplynulého roku plnil neobvykle pomalým tempem. 

Skok nastal ve čtvrtém čtvrtletí, kdy na černé listině přibylo 1200 subjektů. Podobná scénář jsme zaznamenali i v roce 2021, uvádí analytička společnosti Dun & Bradstreet Petra Štěpánová a dodává: Současně mírně vzrostl počet nespolehlivých plátců DPH, který začal klesat v roce 2018. Naopak počet nespolehlivých osob narůstá kontinuálně od roku 2017. Naprostá většina nespolehlivých osob byla v minulosti plátcem DPH. Poté, co byla označena jako nespolehlivý plátce DPH, došlo ke zrušení registrace k platbě z přidané hodnoty.

Na co si dát v praxi pozor při obchodování s nespolehlivým plátcem DPH? Přečtěte si také:

Na co si dát v praxi pozor při obchodování s nespolehlivým plátcem DPH?

Nejvíc nespolehlivých firem podniká v pronájmu a správě nemovitostí, zprostředkování velkoobchodu a službách. Do první pětky patří i nespecializovaný velkoobchod a stravování.

Nespolehlivá firma

Za nespolehlivou je považována firma, která nemá v pořádku daňové doklady a úřad jí vyměří daň alespoň 500 000 Kč. Stejně tak podnik podezřelý z účasti na podvodu. Za nespolehlivého plátce může být označena také společnost, která opakovaně porušuje lhůty pro povinná podání. 

Nespolehlivá osoba

Nespolehlivou osobou se na základě rozhodnutí správce daně může stát fyzická i právnická osoba. Jde buď o subjekty, které nejsou plátci DPH a závažným způsobem poruší povinnosti vztahující se ke správě daně, nebo o subjekty, jež přestaly být plátcem DPH v okamžiku, kdy byly uvedeny v registru nespolehlivých plátců DPH.

Jak se nálepky nespolehlivý plátce DPH zbavit?

Na odstranění označení nespolehlivý plátce DPH je třeba 12 měsíců. Zbavit se označení „nespolehlivý plátce“ mohou firmy nejdříve po uplynutí jednoho roku od rozhodnutí správce daně, pokud subjekt celý rok neporušil své povinnosti vztahující se ke správě DPH.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).