Hlavní navigace

Požádat o důchod půjde nově přes internet

13. 9. 2023

Sdílet

13.9.23 /3x/ Seniorka, diverzita, věk, tým, zkušenost, důchod Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Poslanecká sněmovna dnes schválila novelu zákona o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, která přináší mimo jiné změnu v možnosti podání žádosti o důchod. 

O důchod požádáte přes internet

Od 1. prosince půjde požádat o důchod přes internet. Počítá s tím novela zákona o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, kterou dnes schválila Poslanecká sněmovna. Týkat se to bude všech typů důchodů, tedy starobních, invalidních i pozůstalostních. V současnosti žádost o důchod sepisuje s občany okresní správa sociálního zabezpečení příslušná podle místa trvalého pobytu žadatele a občané musí dojít na úřad.

Nově bude možné využít formulář online žádosti o důchod na ePortálu ČSSZ. K přihlášení se využije některý ze způsobů elektronické identity, jako je například Bankovní identita nebo eObčanka. Po vyplnění formuláře bude žadatel vyzván opět elektronicky k případnému doplnění údajů. V případě potřeby lze domluvit i osobní schůzku na pobočce.

Novela snižuje také počet výplatních termínů důchodů. Aktuálně jsou vypláceny od 2. do 24. dne v měsíci. Postupně bude během dvou let zúžen jejich rozsah do jednoho týdne. Změní se i výplatní období z tzv. klouzavého měsíce na měsíc kalendářní.

S žádostí o důchod nebudete muset na úřad. Podávat se bude online Přečtěte si také:

S žádostí o důchod nebudete muset na úřad. Podávat se bude online

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).